Lietuvoje

2019.05.29 21:58

Po LRT tyrimo – Seimo abejonės dėl brangiausio pirkinio sveikatos sistemos istorijoje

Po LRT tyrimo Seimo Sveikatos reikalų komitete parlamentarai pažėrė kritikos dėl planuojamo brangiausio pirkinio sveikatos sistemos istorijoje – apie 15 milijonų eurų atsieisiančio vėžio tyrimams skirto ciklotrono aparato. Komiteto nariai abejoja, ar tikslinga įrenginį statyti Kaune, kiek projektas racionalus, o kiek paremtas Sveikatos apsaugos ministerijos vadovų  ir Kauno klinikų tarpusavio ryšiais.

Klausimai dėl Kaune planuojamo statyti ciklotrono aparato, skirto onkologiniams tyrimams, pasiekė ir Seimą. Po LRT tyrimo sandorio skaidrumu suabejojo penki Sveikatos reikalų komiteto nariai. Juos domina, ar perkamas brangus aparatas pasiteisins, taip pat – kodėl ciklotrono reikia būtent Kauno klinikoms. 

„Pacientų srautai žymiai didesni Vilniuje, onkologinis institutas, Santaros klinikos, bet kažkodėl tai statoma Kaune“, – Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas.

Šiuo metu Lietuvoje yra du pozitronų emisijos tomografai – Vilniuje ir Kaune. Jiems būtinus komponentus – radionuklidus, kuriuos dabar vežamasi iš užsienio, – gamina ciklotrono aparatai - tokį ir perka Kauno klinikos. Atliekami tyrimai reikalingi vėžinių susirgimų diagnozei.

Seimo nariai sako, kad aparatą pastačius Kaune nėra garantijų, kad ciklotrono gaminamus radionuklidus, kurie reikalingi pozitronų emisijos tomografams, – Vilniaus gydymo įstaigos pirks būtent iš Kauno.

„Visų pirmiausia, Vilnius tikriausiai pirks, nes tai yra viešieji pirkimai, ten, kur kaina bus mažiausia. Pasakyti, kad vietoje gaminamo radionuklido kaina bus didesnė negu transportuojamo iš kitur – nežinau, kokios turėtų būti aplinkybės ir dėl ko vokiečių gamintojai arba lenkų gamintojai turėtų dempinguoti tas kainas“, – sako Sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė.

Kauno klinikų vadovai sako, kad didžiausią radionuklidų kainos dalį sudaro transportavimo išlaidos, todėl preparatus pirkti iš Kauno turėtų būti pigiau. 

„Iki galo nėra nuspręsta kokiu būdu bus perkama, ar tai bus viešieji pirkimai, ar galbūt bus reikalingos įstatymų pataisos ir bus sudarytos galimybės įsigyti visoms įstaigoms kitu būdu“, – teigia Kauno klinikų direktorius visuomenės sveikatai Tomas Lapinskas.

Abejonių dėl projekto yra išsakiusi ir Finansų ministerija. Valstybės kontrolė ne kartą kritikavo, kad brangią medicinos įrangą ligoninės išnaudoja neefektyviai. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, jei bus sulaukta palankaus Europos Komisijos sprendimo, pirkimas planuojamas jau šiemet.

Plačiau – reportaže.

Žinios. Po LRT tyrimo – parlamentarų kritika dėl brangiausio pirkinio sveikatos sistemos istorijoje