Lietuvoje

2019.05.28 22:00

Vienas pirmųjų Nausėdos interviu užsienio žiniasklaidai: apie Rusijos agresiją, rusų kalbą ir moteris Lietuvos valdžioje

interviu BBC Rusijos tarnybai
LRT.lt2019.05.28 22:00

Sekmadienį naujuoju Lietuvos prezidentu išrinktas ekonomistas Gitanas Nausėda sulaukė milžiniško dėmesio ne tik Lietuvoje, tačiau interviu iš naujojo šalies vadovo panoro ir nemažas būrys užsienio žiniasklaidos priemonių.

Antradienio BBC Rusijos naujienų tarnybos interviu su politiku G. Nausėda pristatomas kaip rinkimus užtikrintai ir kone rekordine persvara laimėjęs, jokiai politinei jėgai nepriklausantis asmuo, taip pat pabrėžiama, jog visa jo finansinė rinkiminė parama – privačių asmenų aukos.

Interviu BBC Rusijai G. Nausėda kalba apie socialinės lygybės politiką, moterų skaičiaus šalies valdžioje išplėtimą, taip pat svarbi pokalbio tema – Rusijos agresijos klausimas bei draugystė su šios tautos žmonėmis.

Rusija – agresorė, rusų kalba – gerai

BBC rusų tarnybai duotame interviu rašoma, kad G. Nausėda taip pat pripažino, kad palaiko draugiškus santykius su buvusiu Lietuvos prezidentu Valdu Adamkumi, kuris duoda jam patarimų.

„Kaip žmogui jaučiu jam simpatiją, man artimi tie principai, kuriuos jis atsinešė į politiką – tarpusavio pagarba, kompromisų paieška“, – sakė naujasis Lietuvos prezidentas.

Interviu rašoma, kad G. Nausėda taip pat nesiruošia „užsiimti demokratijos eksportu posovietinėje erdvėje“.

„Manau, kad Ukrainos ir kitų šalių žmonės turi spręsti šią problemą, vargu, ar kažkokios demokratijos eksportas – geriausia alternatyva. Tačiau dalintis tuo, ką Lietuva gavo įstojusi į ES... Tai Vakarų vertybės – mes turime dalintis, o žmonės patys nuspręs“, - interviu sakė G. Nausėda.

Naujasis Lietuvos prezidentas teigė laikantis Rusiją agresore dėl Krymo aneksijos ir veiksmų Rytų Ukrainoje.

„Tai nepriimtina. Mano politika Rusijos atžvilgiu vargu ar pasikeis. Vargu ar galima palaikyti šiltus santykius su valstybe, kuri, deja, dabar yra agresorė Ukrainos atžvilgiu“, – sakė G. Nausėda.

Tačiau, anot jo, Rusijos gyventojai neturėtų laikyti Lietuvos prieše. „Norėtųsi nenaudoti tokių terminų, kurie būtų nemalonūs Rusijos žmonėms. Jeigu mes išnaudosime stiprius terminus, tai dar transliuoja ir Rusijos žiniasklaida tokiu būdu, kad susikuria Lietuvos, kaip priešės, įvaizdis. Manau, kad žmonės turi bendrauti, keistis patirtimi... Norėtųsi Lietuvoje matyti daugiau nuostabaus rusų teatro spektaklių, klasikinės muzikos“, - sakė G. Nausėda.

Jis taip pat teigė, kad yra pasirengęs su žurnalistais, jeigu reikia, kalbėtis ir rusų kalba, nors kai kurie Baltijos šalių politikai to nedaro iš principo. „Būtų labai naivu susieti kalbą su geopolitika, jeigu su manimi nori bendrauti rusų kalba, aš pabandysiu tai padaryti. Įgūdžiai kiek sumažėjo – neturiu tiek daug priežasčių kalbėti rusiškai. Kai kurie žmonės sako, gal geriau kalbėti anglų kalba, aš tada klausiu: o jūs skaitote Dostojevskį anglų kalba? Turbūt, jeigu jūs sugebėsite kalbėti abiem kalbomis, norėtumėte skaityti Dostojevskį rusų kalbą“, - sakė G. Nausėda.

Nausėda: nenormalu, kad mūsų Vyriausybėje nėra moterų

Tik neseniai į politinę areną žengęs G. Nausėda save laiko liberaliu ekonomistu, kai kalbama apie privatų turtą: valstybinis turtas turi būti tik monopolijų atveju.

„Jeigu kalbame apie reguliavimą, tai esu labiau konservatyvus nei liberalus. Matai, kad socialinė atskirtis Lietuvoje nemažėja augant ekonomikai. Aš palaikau aktyvų valstybės vaidmenį reguliavime, palaikau progresyvinius mokesčius – šituo aspektu priklausau socialdemokratinei krypčiai“, – sakė G. Nausėda BBC rusų tarnybai.

Kaip rašoma straipsnyje, socialiniuose klausimuose G. Nausėda yra labiau konservatyvus – vienos lyties santuokų jis nepalaiko, mano, kad kol kas geriau pasilikti prie partnerystės. „Pasisakau už lygias teises. Tačiau matau, kad mūsų katalikiška visuomenė kol kas nėra pasiruošusi. Nenorėčiau, kad šis procesas būtų dirbtinai skatinamas, kad tiems žmonėms būtų gyventi dar sunkiau nei prieš priimant šį sprendimą“, – pareiškė naujai išrinktas Lietuvos vadovas.

Kalbai pakrypus apie moteris valdžioje, G. Nausėda teigė, kad palaiko idėją, kad jų būtų daugiau – anot jo, tai skandinavų bankų įtaka, viename kurių jis dirbo 19 metų.

„Nenormalu, kada mūsų Vyriausybėje yra vien vyrai“, – BBC rusų tarnybai sakė jis.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI