Lietuvoje

2019.05.26 20:20

Nausėdos štabas ūžia: glėbiai gėlių, šventinis tortas ir šampano purslai

atnaujinta 00.23
Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.05.26 20:20

Po Ingridos Šimonytės, Almos ir Valdo Adamkų, Dalios Grybauskaitės, Remigijaus Šimašiaus ir gausybės kitų sveikinimų pergalę prezidento rinkimuose pripažino ir Gitanas Nausėda. Jis jau pasakė išrinktojo prezidento kalbą LRT studijoje, kuri šįkart įrengta Daukanto aikštėje.

„Jaučiu begalinį dėkingumą ir persvara, kurią matau, įtikina ir mane, ir visus kitus, kad palaikymas yra labai platus. Tai – neprastai svarbu. Būtų kur kas mažiau stipru, jeigu jausčiausi esąs kažkokio regiono ar kažkokių miestų kandidatas. Gal ir skambės pretenzingai, bet jaučiuosi esąs žmonių kandidatas“, – teigė jis.

Pasak G. Nausėdos, svarbiausia, kad šiuos rinkimus jaustųsi laimėjęs kiekvienas Lietuvos žmogus.

„Blogiausia, kas mums gali nutikti – kad nuviltumėme žmonių pasitikėjimą. Aš ir mano komanda darys viską, kad taip neatsitiktų“, – kalbėjo jis.

Grįžęs iš Daukanto aikštės G. Nausėda su žmona pakėlė po šventinę taurę. „Tie purslai labai trumpam. Po šampano purslų ateina darbas, ateina suvokimas, o pergalės džiaugsmas lieka kažkur už nugaros. Dabar yra atsakomybė“, – akcentavo išrinktasis prezidentas.

Jis pabrėžė, kad ryški persvara, kuria laimėjo, įpareigoja įdėti į darbą visas jėgas dar labiau.

„Priešingu atveju atsitiks taip, kaip jau nekartą yra atsitikę Lietuvos padangėje – kai politikai, į kuriuos dedamos didelės viltys, šimtu procentų neįvykdo tų lūkesčių. Nenorėčiau būti dar vienas šitoje galerijoje“, – kalbėjo jis.

G. Nausėda sakė esantis laimingas visų pirma dėl savo šeimos, komandos ir dėl žmonių pasitikėjimo. „Būčiau visiškas besotis, jeigu turėdamas visus šituos dalykus būčiau nelaimingas“, – pabrėžė išrinktasis prezidentas.

Sulaukė I. Šimonytės skambučio

„Paskambino Ingrida pripažindama, kad šituos rinkimus laimėjome mes“, – po pasirodymo LRT eteryje grįžęs G. Nausėda paskelbė susirinkusiesiems štabe.

Po to štabe netilo sveikinimai, atvyko gėlės iš Adamkų. Sveikinimą feisbuke parašė ir Dalia Grybauskaitė.

„Sveikinu Lietuvą, išsirinkus naują Prezidentą! Linkiu, kad į jį sudėti žmonių lūkesčiai virstų realiais darbais. Daug stiprybės ir sėkmės, Gitanas Nausėda!“ – socialiniame tinkle raše D. Grybauskaitė. 

Pasveikinti G. Nausėdos atvyko ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Nors rėmė I. Šimonytę, jis sakė, kad pasirinkimas buvo tarp „gero ir geresnio“.Taip pat atvyko buvęs kandidatas į prezidentus Mindaugas Puidokas. 

Pirmieji darbai

Kalbėdamas, kokie darbai jį užgrius jau nuo rytojaus, G. Nausėda sakė, kad dėliosis naujosios komandos kontūrus, bendraus su žiniasklaida. „Man šiuo metu svarbiausia komanda. Svarbiausia – matyti kertinius žmones kertinėse pozicijose ir tada jau galvoti apie kitus darbus“, – kalbėjo be kelių minučių išrinktasis prezidentas.

Taip pat svarbiu darbu ji įvardijo valdančiąją koaliciją. „Gali būti tam tikrų dalykų, kurie formuos valdančiosios koalicijos viziją jau šiuo tarpuvaldžiu, kai prezidentė D. Grybauskaitė eis savo pareigas, o mes dar nebūsime pradėję eiti“, – užsiminė jis.

Kandidatas sakė besitikintis tam tikrų poslinkių: „Matysime, ar valdančioji koalicija stipri, ar pleišėja – priklausomai nuo to reikės imtis vienokį ar kitokį variantą“, – sakė jis.

Premjero poste I. Šimonytę matytų su viena sąlyga

Kalbėdamas apie pokyčius vyriausybėje, G. Nausėda sakė, kad jų neabejotinai bus. Klausimų jis turi keliems ministrams – Linui Kukuraičiui ir Giedriui Surpliui.

„Kai kurių ministrų darbo kokybė, matyt, iš naujo turėtų būti kritiškai įvertinta. Negaliu šiandien sakyti (ir tai būtų neatsakinga), kad tai tikrai keistini ministrai, bet aš jiems turiu klausimų“, – pabrėžė G. Nausėda.

Dėl Sauliaus Skvernelio, kaip premjero, pasak išrinktojo prezidento, neaišku, ne ir jis pats labai mįslingai šneka apie savo perspektyvas.

I. Šimonytė, pasak jo, premjere galėtų būti, jeigu priklausytų partijai, o valdančiojoje daugumoje būtų konservatoriai. 

Atvyko būdamas ramus

Į štabą laukti rinkimų rezultatų atvykęs kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda sakė net neįsivaizdavęs, kad tokiu momentu bus toks ramus. Vakarui įsisiūbuojant, į štabą pradėjo rinktis ir žinomi politikos veidai. Vienas jų – ekspremjeras Algirdas Butkevičius.

Jis sakė, kad jam teko dirbti ir su Ingrida Šimonyte, ir su Gitanu Nausėda. Abiem jiems jis gali pasakyti gražių žodžių, bet I. Šimonytė, nors ir nepriklauso partijai, yra su konservatoriais.

„Su I. Šimonyte man teko dirbti Finansų ministerijoje, bet puikiai suprantame, kad ji, nors nėra konservatorių partijos narė, yra toje frakcijoje, ir galiu pasakyti daug teigiamų dalykų apie I. Šimonytę – tikrai gana kompetentinga ir viešuosiuose finansuose, ir ekonomikoje, bet žinote, socialdemokratai su konservatoriais niekada neturėjo glaudaus ryšio“, – kalbėjo A. Butkevičius.

G. Nausėdą jis sako pažįstantis turbūt nuo 2001-ųjų ir nuo to laiko vis tenka susitikti. „Iki šios dienos mes palaikėme darbinius, gerus santykius“, – teigė jis.

A. Butkevičius prognozavo, kad nugalėti rinkimuose turėtų G. Nausėda ir netgi pasakė, kokiais procentais – 60 – už G. Nausėdą ir 40 – už I. Šimonytę.

Tarp susirinkusiųjų – ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, psichologas Linas Slušnys, aktorius Juozas Budraitis.

Nausėda jaučiasi ramus

„Ir prieš pirmąjį turą, ir dabar aš net negalvojau, kad būsiu toks ramus. Esu absoliučiai ramus – ne dėl rezultato, o dėl to, kad padariau viską, ką galėjau, komanda padarė viską, ką galėjo“, – kalbėjo G. Nausėda.

Rinkimų kampaniją jis vadino aukšto lygio, europietiškos kultūros pavyzdžiu.

Ingridai Šimonytei sekmadienį komentavus, kad rinkimų kova buvo gal net ir nuobodi, G. Nausėda su tuo nesutiko. „Buvo įdomesnių intrigų, momentų, ir pasikeitimų nuomonėmis, pakankamai ryškių ginčų (i dėl praeities klausimų, ir dėl ateities vizijų)“, – teigė kandidatas.

Svarbiausia, pasak G. Nausėdos, kad po tokios rinkimų kovos išliktų I. Šimonytės pagarba jam ir jo – I. Šimonytei.

Vienas pirmųjų rėmėjų Gitano Nausėdos štabe – Algirdas Butkevičius
Gitanas Nausėda apie Vilnių: po pirmojo turo tai buvo mūsų „tamsusis arkliukas“

Portretas ant sienos

Paklaustas, ar norės, kad jo, kaip prezidento, portretas kabėtų valdininkų kabinetuose, G. Nausėda sakė apie tai negalvojo.

„Tai yra tam tikros demokratinės vakarietiškos valstybės elementai, kurie šiuo atveju mažai susiję su personalija. Tai daugiau susiję su pagarba ir pozicija – t. y. aukščiausiai valstybės vadovo pareigybei. Manau, kad tam tikro tęstinumo vardan neturėtume šokinėti ir siūlyti tokius pasiūlymus“, – sakė kandidatas.

Vertindamas, ar įtempta bus rinkimų kova, jis sakė, kad tikisi „judėjimų kaip praėjusį kartą“. Kandidatas pabrėžė neaiškumą dėl didžiųjų miestų, kur pirmajame ture laurus susižėrė I. Šimonytė.

„Labai įdomu ir kaip Vilnius atrodys. Tikrai turėjome progos pagalvoti, ar pritrūko mūsų dėmesio, ar tiesiog aktyvumo. Manau, kad intriga net kokiu atveju bus.

Paklaustas, kokių veiksmų visų pirma imsis, jeigu bus išrinktas, G. Nausėda sakė, kad, žinoma, informuos apie tai valdžią. Jis pabrėžė, kad būtina užtikrinti valdžios stabilumą ir tęstinumą. Tada lauks klausimas dėl premjero, o iš karto po to – nacionaliniai susitarimai švietimo, sveikatos apsaugos srityse.

„Stabilumas ir politinės krizės pačioje pradžioje vengimas man labai svarbus“, – akcentavo jis. 

Paklaustas, ar jo išrinkimo atveju keistųsi komunikacija su Baltarusija ir Rusija, G. Nausėda atsakė teigiamai – būtų daugiau diplomatijos, bet pagrindiniai aspektai priklausys nuo to, kaip klostysis situacija Ukrainoje.

Po 5 metų jo valdymo Lietuvą esą būtų taikesnė, draugiškesnė, labiau gerbianti, ypač – politikoje.

Pirmajame rinkimų ture G. Nausėda liko antras. Už jį balsavo 30,94 proc. dalyvavusių rinkėjų. Pirmoji buvo Ingrida Šimonytė, surinkusi 31,31 proc. Abu jie susitinka antrajame rinkimų ture.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.