Lietuvoje

2019.05.09 21:54

Kandidatai į prezidentus įvertino Grybauskaitės karjeros galimybes

Po dviejų mėnesių baigiasi dabartinės šalies vadovės Dalios Grybauskaitės antroji kadencija. Ją Prezidento poste pakeisti siekiantys devyni kandidatai įvairiai vertina prezidentės tolesnės karjeros galimybes: vieni Grybauskaitės ateitį sieja su aukštomis pareigomis Europos Sąjungoje ar NATO, kiti neatmeta jos galimybių Lietuvoje.

Dėl Prezidento pareigų besivaržantys devyni pretendentai įvairiai vertina dabartinės šalies vadovės galimybes. Šiuo metu Ministrų kabinetui vadovaujantis Saulius Skvernelis svarsto, kad didžiulę patirtį užsienio politikoje sukaupusiai šalies vadovei vargu ar atsirastų jos vertas postas valstybėje.

„Aš nemanau, kad Lietuvoje yra dar toks postas, kurį galima pasiūlyti Respublikos prezidentui. Dažniausiai baigę kadenciją užsiima kita svarbia veikla“, – mano premjeras.

„Gali būti, kad D. Grybauskaitės laukia ir tarptautinė karjera, labai sunku man komentuoti jos planus“, – sako kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda.

Kiti kandidatai taip pat D. Grybauskaitės karjerą mato ne Lietuvoje.

„Manau, kad bet kur būtų puiku panaudoti tokią patirtį bet kokioje tarptautinėje organizacijoje. Prezidentė tikrai turi didžiulę patirtį, didžiulę charizmą, gerus asmeninius ryšius ir reputaciją“, – teigia Ingrida Šimonytė.

„Labai sunku pasakyti. Ji gali turėti įvairių tiek tarptautinėse organizacijose, galbūt Lietuvos prezidento fonde. Yra daug veiklos“, – tikina Vytenis Povilas Andriukaits.

Tautiinėms mažumoms atstovaujantis kandidatas į prezidentus Valdemaras Tomaševskis sako, kad apie savo karjerą spręsti turi pati kadenciją baigianti šalies vadovė.

„Kur galėtų dirbti, aš neatsakysiu. Pati D. Grybauskaitė turi nuspręst“, – sako V. Tomaševski.

„Europos Sąjungoje, nes patirtis tikrai didžiausia ir, manau, sėkmingiausia buvo daugiašaliuose formatuose“, – teigia Mindaugas Puidokas.

Kai kurie sako, kad D. Grybauskaitė paliks ne vien teigiamą pėdsaką, jos įdirbis užsienio politikoje nenuginčijamas, tačiau vargu ar pastaruoju metu paklausus.

„Abejoju ar ji galėtų užsienyje daryti karjerą, nes Lietuvoje ji pademonstravo labai didelį socialinį nejautrumą. Nemanau, kad dabar besikeičiant Europos tautinei padėčiai, keičiantis politinių partijų žemėlapiui, atsirandant daugiau tautiškoms jėgoms, nemanau, kad toks socialinis nejautrumas būtų reikalingas kam nors Europos institucijose. Lietuvoje vėlgi, nemanau, kad kas nors čia galėtų D. Grybauskaitę kviesti premjere“, – dėsto Naglis Puteikis.

„Vidaus politikoje, ko gero, mažiausiai galima panaudoti jos patyrimą, nes ji gerokai atitolino Seimą nuo Vyriausybės įvairiais veiksmais, gerokai prisidėjo prie partijų autoriteto smukdymo, nes viena partija išvis skilo socdemų. Čia nebuvo be prezidentūros įtakos. Panaudočiau gal taip: optimistinį gyvenimo būdą, nes vis dėlto ji optimizmą teikia. Koks bebūtų, bet buvo“, – savo nuomonę išsakė Arvydas Juozaitis.

Europarlamentaras Valentinas Mazuronis sako, kad D. Grybauskaitės vadovavimo dešimtmetį galima vertinti įvairiai, tačiau atsisakius pasinaudoti jos patirtimi, daug prarastų valstybė.

„Manau, kad galime vertinti D. Grybauskaitės valdymo laikotarpį vienaip ar kitaip, bet tai neabejotinai didžiulė patirtis. Tai – santykiai ir ryšiai su kitų valstybių vadovais. Ji Vadovų Taryboje visą laiką dalyvavo. Visą tą sukauptą patirtį ir ryšius maksimaliai panaudoti. Aš manau, kad tai būtų teisinga“, – teigia V. Mazuronis.

Pastaruoju metu svarstoma, kad Lietuvos prezidentei gali būti įteiktas naujasis ES finansų ministro portfelis. Jį skiriant nusvertų D. Grybauskaitės, kaip buvusios Lietuvos finansų ministrės ir eurokomisarės, atsakingos už Europos biudžetą, patirtis. Paklausta, ar sieks Europos Vadovų Tarybos pirmininko posto, prezidentė to neneigia.

„Tik vienas sakinys apie tai: neleiskime ateičiai trukdyti šiandien“, – sako prezidentė.

Europos Vadovų Tarybos Pirmininko rinkimai vyks jau pasibaigus D. Grybauskaitės kadencijai.

Plačiau žiūrėkite reportaže (nuo 09.30 min.).

Panorama. Seimo narių skaičiaus mažinimo referendumą palaiko tik du buvę jo pirmininkai