Lietuvoje

2019.05.22 19:13

1997-ųjų kandidatų į prezidentus debatai: su žmonomis ir nukrautais stalais

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.05.22 19:13

Jeigu 1993-iųjų kandidatų į prezidentus debatai išsiskyrė asketizmu, tai 1997-ųjų labiau priminė naujametinį žiburėlį. Ir net tik dėl salėje buvusios kalėdinės eglutės – kandidatai į kilimu dengtą salę sugužėjo su antrosiomis pusėmis ir štabų nariais, grojo gyva muzika, staliukai buvo nukrauti vaišėmis ir gėrimais.

Žurnalistai debatus stebėjo ir klausimus uždavinėjo iš kitos – Amfiteatrinės salės. Klausimai kandidatams čia skambėjo iš Indrės Makaraitytės, Aušros Lėkos, Artūro Račo, Sigito Babiliaus lūpų, juos perdavė žurnalistų salėje dirbę Raigardas Musnickas ir Linas Balsys.

1997-ųjų debatuose figūravo ir veidai iš šiandieninių politinių aktualijų: tuomet į prezidentus kandidatavo Vytenis Povilas Andriukaitis, Artūro Paulausko štabe dirbo Arvydas Juozaitis.

Debatai prasidėjo siužetu apie ankstesnius prezidentus, nepagailint pagyrų tuo metu pareigas ėjusiam Algirdui Mykolui Brazauskui. Tarp pokalbių su kandidatais rodyti siužetai iš rinkimų štabų ir Vilniaus gatvių. Čia praeivių klausta, kokia turėtų būti pirmoji šalies ponia. Kokia turi būti prezidento žmona, kaip pasikeistų buitis vyrui tapus šalies vadovu, klausta ir kandidatų sutuoktinių.

LR Prezidento rinkimai. Kandidatai su žmonomis  (1997.12.19)

Štabų atstovai atviravo, kad padarė klaidų, pavyzdžiui, per vėlai susizgribo atspausdinti lipdukų. 

Debatuose anuomet susitiko šie kandidatai: 

Valdas Adamkus,

Artūras Paulauskas,

Vytautas Landsbergis,

Vytenis Andriukaitis,

Kazys Bobelis,

Rolandas Pavilionis,

Rimantas Smetona.

Dauguma kandidatų pabrėžė savo keliones po Lietuvos regionus ir kad ten sutiko įkvepiančių paprastų žmonių.

Nemažai kritikos skriejo žiniasklaidos adresu: Marija Aušrinė Pavilioninė sakė, kad žiniasklaida Lietuvoje dar nėra laisva, Dalia Bobelienė Lietuvos spaudoje, palyginus su amerikietiška, įžvelgė cenzūrą.

Alma Adamkienė, vedėjų Alos Asovskajos ir Raimondo Šeštakausko tada dar vadinta Adamkuviene, LRT debatuose tada viešėjo pirmą kartą.

LR Prezidento rinkimai.V.Adamkus ir A.Paulauskas  (1998.01.02)

Į antrąjį rinkimų turą, kuris jau vyko 1998-aisiais, pateko Valdas Adamkus (27,9 proc.) ir Artūras Paulauskas (45,3 proc.). Debatai, kuriuose susitiko tik jiedu, vyko jau be žmonų. Juos vedė R. Musnickas ir L. Balsys.

Tiesa, daug darbo jie neturėjo: 20 minučių kandidatai klausinėjo vienas kito, kitas 20 minučių kandidatų klausinėjo priešininko rėmėjai, likusios 10 minučių skirtos kandidatų pabaigos žodžiui.

Rinkimus po įnirtingos kovos 1998-aisiais laimėjo V. Adamkus, surinkęs 50,4 proc. balsų, nuo jo A. Paulauskas atsiliko labai nedaug – vos 0,8 proc.

Kviečiame pasižiūrėti debatų įrašus ir akimirkas iš užkulisių, kurias užfiksavo fotografas Paulius Lileikis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.