Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.07 14:47

Kandidato požiūris: Seimo narių skaičiaus mažinimas – pinigų taupymas ar populizmas?

Siūlymas mažinti Seimo narių skaičių skambėjo kone kiekvienoje parlamento kadencijoje. Tačiau šį kartą sprendimas atiduotas į žmonių rankas. Valdančiųjų iniciatyva rengiamas referendumas, kuriame rinkėjai spręs, ar turėtų būti mažinamas parlamentarų skaičius. To paties portalas LRT.lt paklausė ir kandidatų į prezidentus.

Nežinote, ką jūsų mėgstamas kandidatas į prezidentus mano vienu ar kitu klausimu? Portalas LRT.lt publikuoja straipsnių ciklą „Kandidato požiūris“, kuriame – kandidatų į prezidentus atsakymai į įvairius klausimus: nuo partnerystės iki universitetų jungimų, nuo užsienio politikos iki to, už ką jie balsuotų rinkimuose, jei negalėtų balsuoti už save.

Klausimas kandidatams – ar turėtų būti mažinamas Seimo narių skaičius?

Konstitucija numato, kad į Seimą renkamas 141 parlamentaras. Jie renkami vienmandatėse ir daugiamandatėse apygardose ketverių metų kadencijai. Idėją mažinti Seimo narių skaičių iki 121 parlamente pristatė valdančiųjų – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) – atstovai. Siūloma keisti Konstituciją, joje nurodant, kad Seimą sudaro ne 141, o 121 tautos išrinktas narys.

Valdantieji teigė, kad mažinti Seimo narių skaičių yra vienas iš jų rinkimų metu duotų pažadų. Kadencijos pradžioje „valstiečiai“ siūlė dar drastiškesnį kirtį – mažinti parlamentarų skaičių iki 101 ir rinkimus rengti ne spalį, o kovą. Nors vyriausybė pateikė teigiamą išvadą, šis projektas nepasistūmėjo.

Visgi Seime buvo nutarta, kad gegužės 12-ąją, kartu su pirmuoju prezidento rinkimų turu, vyks ir referendumas dėl Konstitucijos straipsnio, numatančio parlamentarų skaičių, pakeitimo. Rinkėjams siūloma nuspręsti, ar Seimo narių turėtų mažėti iki 121.

Kandidatų atsakymai pateikti abėcėlės tvarka.

Vytenis Povilas Andriukaitis

Pirmiausia tai susiję su demokratija. „Valstiečiai“ sugalvojo, kad reikia sumažinti Seimo narių skaičių, nes Seime per mažai „valstiečių“. Seimo nario atstovavimo norma šiandien yra apie 35–40 tūkst. rinkėjų. Jeigu dabar nori sumažinti Seimo narių skaičių, vadinasi, mažesnis skaičius turės atstovauti didesniam žmonių skaičiui, pavyzdžiui, vienas Seimo narys turės atstovauti 60 tūkst. rinkėjų. Čia yra demokratija? Čia yra demokratijos didinimas? Iš viso šito galima komediją parašyti.

Kyla klausimas ir dėl Konstitucijos pataisų. Kiek šiandien reikia Seimo narių balsų, kad pakeistume Konstituciją? Jei sumažintų Seimo narių skaičių, reikėtų perskaičiuoti visas proporcijas. Kaip atrodys konstitucinės normos? Kaip bus su atskirais Konstitucijos skyriais, kurie yra padengti tam tikra balsų proporcija ir atstovaujamu gyventojų skaičiumi? Ar apie tai kas nors diskutavo? Man, kaip vienam iš Konstitucijos autorių, širdį skauda matant šį neraštingumą. Kai kam reikia skaityti Konstitucijos pamokas, o ne pliurpti niekus apie Seimo narių skaičiaus mažinimą.

Arvydas Juozaitis

Pritariu. Pritarčiau ir didesniam mažinimui, iki 100 narių. Aš tai siečiau su antrųjų, aukštesniųjų rūmų įvedimu. Reikėtų vėl referendumo, kuris leistų sudaryti Senatą, ir būtų 100 narių Seime, o Senate – 60, tai yra tiek, kiek yra savivaldybių.

Valentinas Mazuronis

Tai yra išpūstas klausimas. Tai yra labiau klausimas politinis, emocinis, bandant prisitaikyti prie vyraujančios nuomonės. Žmonės nemėgsta valdžios visame pasaulyje. Yra nepasitenkinimo ir sakoma, kad dėl visko kalta valdžia. Seimas yra pati atviriausia valdžios institucija Lietuvoje, todėl visas nepasitenkinimas ir pyktis ant Seimo narių krenta.

Manau, kad tai neesminis klausimas. Tačiau, iš kitos pusės, žmonės turi susidarę nuomonę ir didžioji dalis sakytų, kad Seimas nieko neveikia. Tokiam garo nuleidimui, jeigu kažkam labai norisi, nematau skirtumo, ar bus 141, ar 101.

Gitanas Nausėda

Seimo narių skaičiaus sumažinimas nuo 141 iki 121, kaip dabar yra siūloma, leistų padidinti mūsų kiekvieno pensininko pensiją 10 centų per mėnesį. Tokia yra viso to ekonominė išraiška. Matyti dar mažiau parlamentarų, sėdinčių Seimo plenarinėje posėdžių salėje ir priiminėjančių lemtingus valstybei sprendimus, ir žinoti, kad prie jų kažkurioms interesų grupėms prieiti bus dar pigiau ir lengviau, aš nenorėčiau. Nenorėčiau, kad mes šitaip pigiai pirktumėme demokratiją.

Mindaugas Puidokas

Mažinti galima, bet nuo to Seimo narių darbo kokybė nepagerės. Panašaus dydžio šalys – Bosnija ir Hercogovina (57), Islandija (63), Slovėnija (90), Latvija (100), Estija (101) – turi ir mažiau parlamento narių nei Lietuva. Vis tik pirmiausia manau, kad Lietuvos Respublikos Seime trūksta bendradarbiavimo, susitelkimo ir bendro konstruktyvaus darbo. Net ir esant mažiau Seimo narių, tokio darbo kaip dabar turi nelikti.

Naglis Puteikis

Galima būtų pastambinti vienmandates apygardas. Mes esame antri nuo galo Europoje pagal atstovavimą gyventojams, atsižvelgiant į tai, kiek balsų atiduota už konkrečią politinę jėgą ir kiek jos atstovų atsiduria savivaldybių tarybose arba Parlamente.

Pavyzdžiui, mano vadovaujama Antikorupcinė koalicija (Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija – LRT.lt) Seimo rinkimuose surinko 6 proc. balsų, o turi vieną atstovą Parlamente. Šeši procentai gyventojų turi tik vieną atstovą. Todėl jeigu ką nors reikia mažinti, tai tik vienmandatininkus.

Saulius Skvernelis

Taip, palaikau Seimo narių skaičiaus mažinimo idėją. Tai buvo mūsų rinkimų, vyriausybės programoje – sumažinti Seimo narių skaičių iki 121. Manau, kad tai būtų optimalus skaičius, susijęs su mūsų demografiniais pokyčiais, ir tikrai nenukentėtų Seimo efektyvumas, nesumažėtų atstovavimas piliečiams.

Ingrida Šimonytė

Siūlymą mažinti Seimo narių skaičių vertinu kaip populistinį, mėginamą grįsti klaidingomis prielaidomis – iš Lietuvos išvykusių žmonių statistika, kai absoliuti dauguma jų tebėra mūsų šalies piliečiai. Mažiau Seimo narių tikrai nereiškia geresnių Seimo narių.

Valdemaras Tomaševskis

Reikėtų sumažinti Seimo narių skaičių iki 101. Tai numatyta ir mūsų programoje. Mūsų parlamentarų atstovavimas rinkėjų daliai yra menkas. Jeigu turime 2,4 mln. rinkėjų ir 141 parlamentarą, tai vienas Seimo narys atstovauja apie 17 tūkst. rinkėjų. Pavyzdžiui, Vilniuje vienas tarybos narys atstovauja 10 tūkst. rinkėjų. Tai yra labai didelės disproporcijos.

Manau, kad savivaldoje reikia didinti renkamų asmenų skaičių. Bendrijos dirba gerai, bet jos yra pusiau interesų grupės, o mums reikia rinkti žmones į tarybas seniūnijose, kad jie turėtų mandatą antroje savivaldos pakopoje. Pas mus tarybų narių yra per mažai, o parlamentarų yra per daug. Jeigu pažiūrėsime į Vokietiją, tai ten vienas parlamentaras atstovauja labai didelei rinkėjų grupei – apie 150 tūkstančių. Lenkijoje vienas parlamentaras atstovauja 100 tūkst. rinkėjų.

Mūsų Seimo narių skaičių reikia mažinti – būtų parodytas ženklas paprastiems žmonėms: jeigu mes visi gyvename nelabai gerai, tai taupome visi kartu. Tai nėra svarbiausias klausimas, bet, iš kitos pusės, sumažindami Seimo narių skaičių, pademonstruotume solidarumą. Dėl to įstatymų priėmimo kokybė nepablogėtų. 100 parlamentarų yra daug ir tai būtų įvairių sričių specialistų, įvairių visuomenės sluoksnių atstovų.

Publikacijų ciklo „Kandidato požiūris“ tekstus kviečiame skaityti antradieniais ir ketvirtadieniais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi