Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.23 11:23

Kandidato požiūris: vieni abortus draustų, kiti skatintų moteris kalbėti su kunigais

Statistika rodo, kad nutraukiamų nėštumų skaičius Lietuvoje kasmet mažėja. Visgi dar visai neseniai Seime sklandė siūlymas pasekti kaimyninės Lenkijos pavyzdžiu ir uždrausti moterims nutraukti nėštumą. Portalas LRT.lt paklausė kandidatų į prezidentus, ką jie mano apie tokias iniciatyvas.

Nežinote, ką jūsų mėgstamas kandidatas į prezidentus mano vienu ar kitu klausimu? Portalas LRT.lt publikuoja straipsnių ciklą „Kandidato požiūris“, kuriame – kandidatų į prezidentus atsakymai į įvairius klausimus: nuo partnerystės iki universitetų jungimų, nuo užsienio politikos iki to, už ką jie balsuotų rinkimuose, jei negalėtų balsuoti už save.

Klausimas kandidatams – ar pritaria iniciatyvoms drausti nėštumo nutraukimą?

Kaip portalą LRT.lt informavo Sveikatos apsaugos ministerijos Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus vyriausioji specialiste Inga Laniauskienė, pagal Lietuvoje galiojančią tvarką, moteriai pageidaujant leidžiama nutraukti iki 12 savaičių nėštumą, jei tam nėra kontraindikacijų: „Išskiriamos tokios kontraindikacijos, kaip ūmūs ir poūmiai uždegimai, ūmios infekcinės ligos. Nėštumo nutraukimo operaciją leidžiama atlikti tik išgydžius šias ligas. Visais atvejais nėštumas gali būti nutraukiamas tik ligoninės ginekologijos skyriuje.“

Didesnį nei 12 savaičių nėštumą leidžiama nutraukti, kai dėl jo kyla realus pavojus moters gyvybei ir sveikatai. Ilgesnis nei 12 savaičių nėštumas pagal medicinines indikacijas nutraukiamas Vilniaus ir Kauno perinatologijos centruose. Visais atvejais nėštumui nutraukti būtinas moters sutikimas.

Pastebima, kad nutraukiamų nėštumų skaičius mažėja. Higienos instituto statistika rodo, kad 2017-ais moters noru buvo atlikti 4294 abortai, o 2018-aisiais beveik 800 mažiau – 3453. Visgi pernai Seime pasigirdo iniciatyvų drausti nėštumo nutraukimą. Parlamente buvo pateiktas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovo Zbignevo Jedinskij projektas, kad nėštumo nutraukimas būtų draudžiamas, išskyrus išimtinius atvejus: jei nėštumas keltų pavojų moters gyvybei ar jei būtų įtariama, kad moteris pastojo dėl išžaginimo. Tačiau projektas Seime priimtas nebuvo.

Nutraukti nėštumą draudžiama trijose Europos Sąjungos valstybėse – Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Kai kurie iš portalų LRT.lt kalbintų kandidatų sakė, kad jiems priimtinas kaimynėje Lenkijoje taikomas modelis. Šioje šalyje abortų įstatymai yra vieni griežčiausių Europoje. 1993-aisiais priimtas ir iki šiol galiojantis įstatymas draudžia abortus, nebent moteris pastojo po išžaginimo arba dėl kraujomaišos, kai nėštumas kelia pavojų motinis sveikatai arba vaisius yra smarkiai apsigimęs. Tiesa, buvo siūloma, kad uždrausti nutraukti nėštumą vaisiaus apsigimimo atveju, bet kol kas to priimta nebuvo.

Kandidatų atsakymai pateikiami abėcėlės tvarka.

Vytenis Povilas Andriukaitis

Kiekvienas nėštumo nutraukimas turi neigiamas pasekmes, todėl tai nėra gėris, tai vienaip ar kitaip yra bėda. Tačiau abortas turi būti atliekamas esant labai aiškioms indikacijoms ir po tam tikrų būtinų veiksmų. Draudimas nutraukti nėštumą yra dar vienas blogas žingsnis, kuris išprovokuoja dar daugiau blogų pasekmių – tiek kriminalinių, tiek ir kitų.

Norint, kad nėštumo nutraukimo atvejų būtų kuo mažiau, visų pirma, reikia stiprinti reprodukcinės sveikatos supratimą ir ugdyti jaunų žmonių suvokimą, kaip reikia išvengti nėštumo, kad nereikėtų imtis nėštumo nutraukimo. Yra kontraceptinės priemonės, kurias reikia vartoti, jeigu žmonės nenori turėti tuo metu palikuonių. Abortų draudimas nieko neduos, tai yra visiškai akivaizdu.

Bet moteris, nutraukusi nėštumą, turi turėti teisę į psichologinę konsultaciją. Gydytojas šiuo atveju taip pat turi turėti teisę atsisakyti nutraukti nėštumą, jeigu jo etika tam prieštarauja. Jei gydytojas šios procedūros neatlieka, tada jis moterį turi informuoti, kuris jo kolega gali tai padaryti.

Jeigu grįžtume prie abortų draudimų, tai įsivaizduokite, kad kiekvienu atveju, kai į ligoninę atvyktų moteris, dėl natūralių priežasčių patyrusi persileidimą, reikėtų skambinti prokuratūrai, fiksuoti įvykį, nes niekas negalėtų atmesti, kad buvo įvykdytas nusikaltimas. Įsivaizduojate, iki ko galime prieiti.

Lietuvoje reikalinga psichologinė pagalba moterims, galvojančioms apie abortą, reikia suteikti daugiau etinių žinių, reikia dėti pastangas, kad apsisprendimas nutraukti nėštumą dėl socialinių, psichologinių ir ekonominių priežasčių būtų kuo retesnis.

Arvydas Juozaitis

Aš negalėčiau nei pritarti, nei paneigti, reikėtų labai plačios visuomenės diskusijos.

Valentinas Mazuronis

Ne. Manau, kad tai yra laisvas žmonių pasirinkimas. Šiuo atveju moteris ar pora gali ir turi turėti teisę apsispręsti. Tai yra esminis dalykas.

O kitas dalykas, man atrodo, tai visiškai neefektyvūs draudimai, todėl, kad vienose valstybėse tai leidžiama, kitose – neleidžiama, prasideda neteisėti procesai, kriminaliniai dalykai. Bet koks neprotingas ir prieš žmonių valią įvedamas draudimas yra nesąmonė. Reikia daryti viską, kad jų būtų kuo galima mažiau. Nebūtų pasiektas rezultatas, žmonės turi teisę apsispręsti, kaip jie nori gyventi.

Gitanas Nausėda

Padaryčiau viską, kad būtų kiek galima mažiau tokių atvejų, kuomet moteris ryžtasi nutraukti kūdikio gyvybę, bet abortų draudimui aš nepritariu.

Mindaugas Puidokas

Siekiančioms priimti tokį žalingą sprendimą merginoms ir moterims turi atsirasti privalomos konsultacijos su psichologu, krikščioniškų organizacijų atstovu ir tinkama valstybės pagalba vienišoms mamoms.

Tik po tokių privalomų prevencinių priemonių, svarbiausią dėmesį skiriant švietimui ir ugdymui būtų galimi tokie kraštutiniai sprendimai. Būtina ugdyti, kad abortas nėra šeimos planavimo forma, o gyvybės sunaikinimas. Visiškas abortų draudimas sukeltų nelegalių abortų atsiradimo pavojų ir grėsmę moterų gyvybei.

Naglis Puteikis

Aš linkęs rinktis lenkišką variantą, iš dalies pritarčiau. Pasisakyčiau už daugiau išimčių nei Lenkijoje norint daryti abortą.

Saulius Skvernelis

Abortų draudimui nepritarčiau, bet pritarčiau labai stipriai edukacinei programai, kad nereikėtų moterims prieiti iki pasirinkimo – daryti abortą ar ne – ir kad nebūtų Lietuvoje nė vieno aborto, kuris daromas dėl socialinių aplinkybių, tai yra tada, kada žmogus negali išgyventi ir išlaikyti šeimos.

Ingrida Šimonytė

Abortų draudimui nepritarčiau. Manau, kad tai moteriai yra labai sunkus moralinis pasirinkimas, bet mūsų, kaip visuomenės, pareiga yra padaryti taip, kad moteriai nereikėtų daryti tokių pasirinkimų. Draudimas yra paprasčiausias pasirinkimas, bet klausimas, ar draudimas sprendžia tas problemas, kurias mes norime spręsti.

Valdemaras Tomaševskis

Sąvoka „draudimas“ nėra teisinga, skamba labai grėsmingai. 2005 metais, būdamas Seimo nariu, paruošiau įstatymą dėl gyvybės apsaugos, dėl negimusių vaikų apsaugos. Po pateikimo tąkart įstatymui buvo pritarta, bet vėliau šis įstatymas buvo blokuotas.

Aš pasisakau už gyvybę, už gyvybės gynimą, nes gyvybė yra Dievo dovana. Mokslas įrodė, kad gyvybė nuo pat jos pradėjimo yra žmogus – pirmosiomis nėštumo savaitėmis formuojasi būsimos žmogaus savybės, tai yra ir lytis, ir odos, plaukų, akių spalva, ir polinkis sirgti tam tikromis ligomis arba turėti gerą sveikatą. 3-ią savaitę pradeda plakti negimusio vaiko širdis, o iki 12-tos nėštumo savaitės leidžiama daryti abortą. Kas tai yra? Negimusio vaiko nužudymas. 8-tą nėštumo savaitę susiformuoja visi negimusio vaiko organai – plaučiai, kepenys ir kita.

Publikacijų ciklo tekstus „Kandidato požiūris“ portale LRT.lt skaitykite antradieniais ir ketvirtadieniais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi