Kultūra

2015.09.08 13:45

Kaune – vieno garsiausių Lietuvos grafikų paroda

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje Kaune atidaryta vieno garsiausių grafikų Romualdo Čarnos personalinė paroda. Temos jai menininkas neskyrė – sako, kas yra dvasioje, tas ir turi gimti.

Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje Kaune atidaryta vieno garsiausių grafikų Romualdo Čarnos personalinė paroda. Temos jai menininkas neskyrė – sako, kas yra dvasioje, tas ir turi gimti.

Grafikas Romualdas Čarna personalines parodas rengia kas penkerius metus. Ši,  Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje atidaryta paroda neturi pavadinimo – vienas garsiausių šalies grafikų pripažįsta nuo sovietmečio nemėgstantis lozungų, o darbus įkvepia kelionės ar sutikti žmonės. Jo širdyje ir darbuose – penkis kūrybos dešimtmečius nepaliekančios ilgesingos gimtosios Šiaurės Lietuvos lygumos, taip pat – sodrus pavasario ilgesys, metų laikai pagal Kristijoną Donelaitį, Kuršių Nerijos motyvai ir neseniai į jo kūrybą įsibrovęs personažas Arlekinas.

„Arlekinas konkrečiai nereikalauja atsakymo, bet gali tartum juokaudamas, tartum niekam neįsipareigodamas, kažką ir  pasakyti net ir tokio, ko šiaip atvirai niekam ir nesakytum. Arlekinas gali sakyti“, – teigia R. Čarna.

Menininkas per metus sukuria iki šešių graviūrų, esą grafika kaip blusos kaustymas – juvelyrinis darbas. Kaip ir kasmet, šią vasarą Romualdas Čarna su Žiemgalių dailininkais, dalyvaus plenere – šįmet jis vyks Žagarėje. Septyniasdešimt penktąjį gimtadienį atšventęs grafikas ragina gyventi linksmai.

„Jauniesiems menininkams norėčiau linkėti nesusireikšminti per daug, nenešiot viso pasaulio slėgio. Menininkas negali jo atlaikyti. Daugiau reikia galvoti – paneši, tiek, kiek gali panešti ir tai bus gerai. Tik nunešk į tą vietą, į tą svajonę tau duotą, tik sąžiningai“, – kalba grafikas.

Personalinė Romualdo Čarnos darbų paroda Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje veiks iki gegužės trečiosios

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt