Kultūra

2019.03.21 14:45

Minima Pasaulinė poezijos diena: kas yra poezija jaunosios kartos Lietuvos kūrėjams?

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.03.21 14:45

19-ieji žmogaus gyvenimo metai priskiriami vėlyvajai paauglystei, jaunuolio amžiui. Tiek metų sukanka ir Pasaulinei poezijos dienai, nuo 2000 m. kasmet, kovo 21-ąją, minimai visame pasaulyje. Nors šventė – dar tik pasiekusi brandos slenkstį, pati poezija gyvuoja, džiugina ir kankina žmones jau šimtus, o gal net tūkstančius metų.

Sprendimas kovo 21-ąją paskelbti Pasauline poezijos diena priimtas 1999 m., UNESCO generalinės konferencijos sesijos metu Paryžiuje. Po metų, 2000 m., surengta ir pirmoji šventė, išplitusi ir kitose šalyse.

Manote, tekstas šnekomis apie jaunystę prasidėjo šiaip sau?

Ne, ne šiaip sau.

Ką apie šį literatūros žanrą galvoja jaunieji Lietuvos poezijos kūrėjai? Jaunieji amžiumi, brandieji darbais, jau brėžiančiais brūkšnį ir atskiriančiais naująją poetų kartą nuo visų likusių.

LRT.lt paprašyti, trys jaunosios kartos poetai į bendrus klausimus atsakė. Atsakė savitai. 

Dovydas Grajauskas

– Kas yra poezija?

– Galėčiau atsakyti visaip, bet atsakysiu nesavais žodžiais:

„Pasiklausai dainos, kuri/galulaukėj pabaido kiškį/ir tobulas eiles kuri,/kurias kur nori, ten ir kiški“.

Labiausiai šitoje citatoje, be abejonės, man poezija reiškia galulaukę ir kiškį.

– Kodėl poezija svarbi?

– Tai daugialypis, kompleksinis klausimas. Pirmiausia, man visai patinka manyti, kad esu, kaip ir daugelis; ir kad esu, kaip ir daugelis, toks primatas, kuris jau geba šiaip taip operuoti kalbos padargais, stačiai išties-tas, o gulsčiai – galima sakyti, homo habilis linguae padargus erectus spiritus vilnensis aequitas veritas sanitas kemikvesta.

Antras dalykas – skaitymas ir rašymas yra labai glaudžiai susisaistę procesai, nors iš esmės kardinaliai priešingi. Tiek skaitymo, tiek rašymo rezultatas maždaug toks pats, tik skaitymas labiau primena tokį atvirkščią rašymą – iki tobulos harmonijos, manau, trūksta tokio proceso, kada kažkas perskaito – o tada tu parašai.

Už visa kita esu dėkingas savo pedagogams.

– Ką poezija duoda gyvenimui?

– O argi neakivaizdu?

Vytautas Stankus

– Kas jums yra poezija?

– Tam tikra tylėjimo forma.

– Kodėl poezija svarbi?

– Nesu tikras, ar tai svarbu.

– Kodėl kuriate?

– Nes galvoje girgžda smėlis.

– Ką tai duoda gyvenimui?

– Nieko.

Greta Ambrazaitė

– Kas jums yra poezija?

– Poezija man reiškia bandymą įžodinti įvairius praslenkančius dalykus, taip pat bandymą kalbėti apie juos savita forma. Kartu poezija yra intuityvi.

– Kodėl poezija svarbi?

– Geras eilėraštis tarsi atitolina nuo kasdienybės, bet ir priartina, išversdamas jos audinį (ar pamušalą) kita puse, parodydamas kitą tekstūrą ar vidines siūles. Todėl skaitau poeziją.

– Kodėl kuriate?

– O rašau, kai ir man atyra koks siūlas.