Vieno ryškiausių Baroko epochos atstovo Caravaggio (Michelangelo Merisi) šedevras „Šv. Marijos Magdalietės ekstazė“ nuo liepos 4 d. toliau bus eksponuojamas Radvilų rūmų dailės muziejuje.
„Nepaprastai džiaugiamės, kad Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus bendradarbiavimas su Italijos kultūros institucijomis nuosekliai stiprėja ir atveria Lietuvos publikai galimybę iš arti patirti aukščiausios meninės vertės pasaulio kultūros paveldą“, – teigiama Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus pranešime žiniasklaidai.
„Caravaggio šedevro eksponavimas Radvilų rūmų dailės muziejuje yra abipusio pasitikėjimo ir bendro įsipareigojimo saugoti bei dalytis Europos kultūros paveldu rezultatas“, – priduria muziejaus atstovai.
Pranešama, kad paroda bus atvira lankytojams iki rugpjūčio 2 d.

ELTA primena, kad nuo birželio 4 d. garsusis dailininko paveikslas buvo eksponuojamas sostinės Valdovų rūmų muziejuje.
Nurodoma, kad tai pirmas kartas, kai Lietuvoje galima susipažinti su Caravaggio kūryba.
Ši iniciatyva sumanyta kaip Italijos institucijų Lietuvoje vykdomos kultūros programos dalis. Teigiama, kad taip atliepiami Lietuvos kultūros metai Italijoje ir šios šalies Respublikos 80-ųjų metinių minėjimas.
Kaip skelbė Valdovų rūmų muziejus, paveikslas „Šv. Marijos Magdalietės ekstazė“ nuo 17 a. pradžios laikytas dingusiu. Manoma, kad būtent jį Caravaggio veikiausiai ir pasiėmė vykdamas į Romą, vildamasis, kad popiežius Paulius V suteiks jam, nuteistam mirties bausme už žmogžudystę, malonę. Tačiau Romos dailininkui pasiekti nepavyko – kelionėje išsekęs nuo ligos jis mirė netoli Porto Ercolės miestelio.

Du iš trijų paveikslų, kuriuos Caravaggio šioje kelionėje gabeno kaip dovanas globėjams, laikyti dingusiais. Valdovų rūmų muziejus nurodo, kad parodoje eksponuojamas Caravaggio kūrinys 2014 m. buvo atrastas vienoje privačioje kolekcijoje Šveicarijoje, kur savininkų buvo perduodamas iš kartos į kartą, nežinant tikrosios jo vertės ir autorystės.
Rastas paveikslas buvo restauruotas ir per keletą metų eksponuotas daugelyje šalių. Jam skirtos parodos surengtos Tokijuje, Naujajame Delyje ir kitur, o dabar kūrinys pasiekė Vilnių.
Caravaggio – vienas garsiausių ir įtakingiausių visų laikų dailininkų. Būtent jis dažnai laikomas Baroko epochos dailės pradininku, ne tik Italijai, bet ir visai Europai atvėrusiu visiškai naują kultūrinės minties, formų ir net žiūrovo santykio su menu amžių.
Pasak Valdovų rūmų muziejaus, dar būdamas labai jaunas Caravaggio tapo populiariausiu ir prieštaringiausiai vertinamu to meto tapytoju. Modeliais dailininkas dažnai pasirinkdavo benamius, prostitutes. Pagal idealistinius kriterijus Renesanso paveiksluose tapytus asmenis pamažu ėmė keisti vargo, nepritekliaus, dvasinės ir fizinės kančios iškamuotų žemųjų visuomenės sluoksnių atstovai, kurie, Caravaggio nuomone, geriausiai atitiko šventųjų propaguotus idealus.
Nepraleiskite svarbiausių kultūros naujienų ir gaukite jas kiekvieną penktadienį į savo elektroninio pašto dėžutę užsisakę LRT kultūros naujienlaiškį. Šio naujienlaiškio nenorėsite atsisakyti.




