Naujienų srautas

Kultūra2019.01.21 13:40

J. Sakalauskas apie „Turandot“ kostiumų vagystę: šokiruoti ir mes, ir užsienio partneriai

Iš vilkiko pavogti kostiumai, skirti artėjančiai operai „Turandot“, – labai vertingi, tačiau juos sunku realizuoti, juk tai nėra „Hugo Boss“ suknelės, LRT RADIJUI sako Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas. Anot jo, kostiumai bus pergaminti ir vagystė nesutrukdys premjerai, nors sukėlė daug streso ir šokiravo.  

Kaip rašoma BNS, Vokietijoje iš į Vilnių vykusio vilkiko pavogti operos „Turandot“ atlikėjams skirti kostiumai – šios operos premjera Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) numatyta kovą.

– Kiek jums žinoma, kaip įvyko vagystė?

– Mūsų žiniomis, šio mėnesio 17 dienos naktį buvo apiplėštas mūsų samdytas vilkikas, vežęs scenografiją ir kostiumus iš Madrido operos teatro į mūsų teatrą. Vilkiko vairuotojas vakare viską patikrino, pastatė vilkiką į stovėjimo aikštelę ir turėjo eiti pailsėti, nes tai privaloma. Ryte vairuotojas rado apiplėštą vilkiką, iš kurio dingo ir dalis turto – dauguma choro ir solistų kostiumų.

Operai „Turandot“ skirta labai daug scenografijos, rekvizitų ir kostiumų. Iš viso į Lietuvą tai veža trys vilkikai, per tris kartus, o gal net keturis. Šis krovinys buvo vienas jų ir jis tikrai labai specifinis.

– Kiek kostiumų pavogta?

– Sąrašus dar tiksliname, nes kostiumų ten šimtai... Mūsų žiniomis, dingo tikrai daugiau nei šimtas kostiumų ir jų detalių.

– Kokia to vertė?

– Vertė šiuo metu nustatinėjama, bet tikrai galima pasakyti, kad tai ne vieno šimto tūkstančių vertės kostiumai. Tai juk ir medžiagos, pasiuvimas, gamyba... Darbai labai išskirtiniai, specialūs.

– Kas juos siuvo ir iš kur buvo vežami kostiumai?

– Medžiagos pirktos Italijoje, o kostiumus siuvo Vokietijos ir Ispanijos meistrai. Komanda tarptautinė, todėl nelengva šiuos kūrinius pergaminti.

– Tačiau operos „Turandot“ premjera vis tiek įvyks kovos mėnesio pradžioje?

– Užsisakinėsime naujus kostiumus ir, pagal planą, jie tikrai turėtų atvykti. Siuvėjai, kūrėjai ir gamintojai dirbs keliomis pamainomis, nes visi supranta, koks rimtas šis reikalas. Mes padarysime viską, kad kostiumai būtų. Manau, kad dalis jų bus gaminama Lietuvoje, dalis – Vokietijoje.

Dabar intensyviai planuojame, kaip viskas vyks, ir nedelsiant kostiumai bus imti pergaminti. Tačiau tikiuosi, kad atsiras ir pavogtas krovinys. Jis draustas, tad manau, kad didelių finansinių nuostolių neturėsime. Bet turime tikrai daug streso ir nepatogumų.

Tai labai retas, gal pirmas toks atvejis, dėl kurio šokiruoti ir mūsų partneriai kitose šalyse. Mums, sužinojus apie vagytę, buvo šokas, nes tokių dalykų tiesiog nebūna. Tai premjerinis spektaklis, nelabai žinomas, reikia suvokti, kokia krovinio vertė ir pan.

Didžiausias klausimas – kam to reikia. Taip, kostiumai labai vertingi, bet juos sunku realizuoti. Tai nėra vardinės „Hugo Boss“ suknelės, šių kostiumų gamintojų vardai svarbūs mums, bet kitiems... Tai reikia žinoti, nes darbai specifiniai. Tačiau mums padeda ir Lietuvos policija, iš karto sutikusi pagelbėti – bus padaryta viskas, kas jų pajėgose.

Parengė Virginija Sližauskaitė.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi