Kultūra

2019.01.15 22:36

Kino operatorius A. Kemežys: per du kūrybos dešimtmečius – pusšimtis filmų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.15 22:36

Kino operatorius Audrius Kemežys Nacionaline kultūros ir meno premija įvertintas po mirties. Jis mirė pernai vasarį po sunkios ligos, pabaigęs visus pradėtus darbus, tačiau palikęs didelę tuštumą Lietuvos kine.

Arūno Matelio „Nuostabieji lūzeriai, kita planeta“, Giedrės Beinoriūtės „Kvėpavimas į marmurą“, Audriaus Stonio „Moteris ir ledynas“ – tai keli pastarųjų metų filmai, kuriuos sieja vienas žmogus – juos nufilmavo operatorius A. Kemežys. Per trumpą kūrybinį kelią – du dešimtmečius – A. Kemežys sukūrė pusšimtį filmų, daugiausia su minėtais režisieriais, kūrė tiek vaidybinį, tiek dokumentinį kiną. 

„Kenotafas“, „Raminas“, „Aš perėjau ugnį, tu buvai su manimi“, „Varpas“ – A. Stonio filmai, sukurti drauge su A. Kemežiu. Jų bendradarbiavimas prasidėjo nuo filmo „Ūkų ūkai“ 2006-aisiais.

„Įžūliai jo paprašiau man paasistuoti, aš galvojau: pats pafilmuosiu, man nereikia operatoriaus, jis sutiko keisti juostą. Kai pradėjom filmuoti, jo nedideli patarimai man padėjo (...), tada aš atsitraukiau nuo kameros ir atsitraukiau 13 metų“, – LRT TELEVIZIJAI sakė A. Stonys.

Jis pasakoja, kad A. Kemežys nebuvo panašus į jokį kitą operatorių, jis ypač vertino jam suteiktą kūrybinę laisvę. Geras operatorius tau atiduoda tai, ko tu lauki, o talentingas duoda daugiau – taip A. Kemežį apibūdina A. Stonys.

A. Kemežys gimė Birštone, nuo vaikystės domėjosi fotografija, daug fotografuodavo, tačiau atėjus laikui pasirinkti profesinį kelią ir pasirinkus operatorystę, jis pardavė visus turėtus fotoaparatus, kad jo nebeviliotų fotografija, pasakoja A. Stonys. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Teatro ir kino fakultete jis įgijo kino ir televizijos operatoriaus specialybę, mokėsi pirmajame Lietuvoje parengtame operatorių kurse pas Joną Gricių. Šis dažnai sakydavo, kad A. Kemežys – geriausias jo mokinys ir vieną iš Sidabrinių gervių, o jų gavo kelias, atsiėmė iš mokytojo rankų. 

Nors jau beveik metai, kai A. Kemežio nebėra, keli jo filmuoti filmai dar pasirodys ekranuose. A. Stonys sako, kad A. Kemežio netektis buvo didžiulis smūgis kino kūrėjams.

Išsamiau – Margaritos Alper reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.