Kultūra

2018.10.23 23:53

Fotografė D. Dagienė: laikas, kaip neapčiuopiamas matmuo, slysta man iš rankų

Prieš kelerius metus prestižiniame tarptautiniame konkurse „Sony World Photography Awards“ su nuotraukų serija „Berniukas su lazda“ prizinę vietą laimėjusi fotografė Dovilė Dagienė Vilniaus fotografijos galerijoje eksponuoja naujus darbus. Atidaryta jos paroda „Čia tada, ten dabar“ – dalis atliekamo meninio tyrimo. Parodoje fotografė tyrinėja atminties, vaizduotės, ir laiko sampratą fotografijoje.

Kas yra laikas ir momentas fotografijoje? Į šiuos klausimus savo darbais atsako fotografė D. Dagienė, parodoje pristatanti meninį tyrimą, kuriame tyrinėja laiko sampratą fotografijoje. Jos fotografijų ciklas paremtas faktu, išgirstu iš astronomų, kad saulės šviesa iki žemės paviršiaus keliauja 8 minutes, būtent tą laiką fotografė fiksuoja nuotraukose.

„Paremta faktu, kad saulės šviesa iki žemės paviršiaus keliauja 8 minutes, taigi, mes iš tikrųjų niekada nematome tikrosios saulės, kai pasižiūrim į dangų. Į saulę žiūrėti sunku, pavojinga. Tai, ką mes matome danguje – ta žvaigždė išslydusi į kitą laiko dimensiją. Kai fotografuoju saulę, ji pasislinkus į tą aukštesnį tašką. Ši serija vadinasi „Čia tada, ten dabar“, nes laikas, kaip neapčiuopiamas matmuo, slysta man iš rankų“, – kalbėjo D. Dagienė.

Šis tyrimas tai Dovilės doktorantūros studijų dailės akademijoje dalis. Fotografavo ji nedideliame pietų Italijos Atinos miestelyje. Saulę ji fiksavos skirtingu metu – per saulėlydį ar per saulėtekį.

Penktadienį galerijoje vyks ekskursija po parodą kartu su autore, o paroda veiks iki lapkričio 10 d.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.