Kultūra

2018.10.22 12:11

Fotografas M. Jovaiša pats atrado neregėtą Lietuvą: nė nesvajojau, kad Lietuvoje tai vyksta

Pirmadienį, 16 val., Martyno Mažvydo bibliotekoje fotografas Marius Jovaiša visuomenei pristatys antrą savo albumą „Neregėta Lietuva“. Pasak fotografo, visa bibliotekos erdvė bus paversta į prezentacijų salę su dideliais ekranais. Per pristatymą M. Jovaiša papasakos apie albumo turinį ir pasidalins linksmais nutikimais jį kuriant.

Fotografas pasakoja, kad kelionė antrojo nuotraukų albumo kūrimo link užtruko 10 metų.

„Daugiau kaip 100 įvairių parodų esame padarę beveik 40 pasaulio valstybių. Kai pristatai Lietuvą pasitelkdamas kraštovaizdžio nuotraukas, gauni klausimų, susijusių ir su mūsų kultūriniu identitetu ir su šių laikų ekonomika. Matai, kad tų nuotraukų tarsi nepakanka. Ir po truputį subrandinau tokią idėją, kad reikėtų išleisti knygą, kuri aprėptų ne tik, kokia graži yra mūsų gamta ir kraštovaizdis, bet parodytų pačius įdomiausius, jautriausius, reikšmingiausius paveldo elementus, iš ko susideda mūsų tokia kaip ir tautinė savimonė, grafine, tekstūrine, spalvų ir ornamentų prasme, kuo mes labai didžiuojamės, ką mes turime iš protėvių atsinešę.

Ir tada reikia parodyti, kokią ateitį mes norime palikti savo vaikams ir kas yra ta modernioji Lietuva“, – LRT TELEVIZIJAI sakė M. Jovaiša.

BNS nuotr.

Fotografas dvejus metus lankė muziejus, jų ekspozicijas, saugyklas, tyrimų centrus, laboratorijas, inovatyvias įmones, ieškodamas kaip subtiliai ir intriguojančiai parodyti įvairius Lietuvos mokslo ir technologijų pasiekimus.

„Pavyzdžiui, profesoriaus Virginijaus Šikšnio darbus, mūsų lazerių gamintojų darbus, mūsų nanotechnologijas – kaip reaktoriuose yra gaminamos tos mikroplokštelės, kuriose tūkstančiai diodų telpa. Ir tokių daugybė dalykų, kur nė negalėjau svajoti, kad Lietuvoje vyksta. Pavyzdžiui, dirbtinių safyrų kristalų auginimas, pjaustymas ir šlifavimas, skirtų optikos pramonei, elektronikai. Ir įmonės, kurios kuria dirbtinio intelekto algoritmus, sėdi po keliasdešimt, po 100, 200 žmonių ir daro tai, ką net sunku suprasti, bet jie uždirba didelius pinigus visame pasaulyje pardavinėdami savo produkciją ir kelią visą Lietuvos ekonomiką“, – vardijo M. Jovaiša.

Lietuviškas technologijas – saulės elementus ir lazeriu išpjaustytus darbus – M. Jovaiša panaudojo kurdamas fotografijų albumo viršelį.

Išsamiau – įraše.