Kultūra

2018.10.09 22:09

Filmo „Tarp pilkų debesų“ premjeroje – ir užsienio žvaigždės

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2018.10.09 22:09

Brangiausiu filmu nepriklausomos Lietuvos kino istorijoje vadinama juosta „Tarp pilkų debesų“ žengia į kino ekranus. Filmo premjeros nepraleido gausus būrys žinomų šalies žmonių, o taip pat ir užsienio žvaigždės – romano, kurio motyvais sukurtas filmas, autorė Rūta Šepetys, iš Los Andželo atvykęs režisierius Marius Markevičius ir pagrindinius vaidmenis atlikę aktoriai.

Prieš premjerą vykusioje spaudos konferencijoje filmo „Tarp pilkų debesų“ kūrybinė grupė papasakojo apie filmo kūrimo užkulisius ir pasidalijo savo įžvalgomis, kodėl šis filmas svarbus Lietuviškam kinui. Kūrėjai atskleidė, kad daugiau nei penkerius metus kurto filmo biudžetas – 4,5 mln. eurų.

Bel Powley, E. Genio/LRT nuotr.

Pagrindinį Linos Vilkaitės vaidmenį atlikusi britų aktorė Bel Powley sako, kad prieš tai, kai suvaidino filme, apie Lietuvos istoriją ir tragiškus įvykius, vaizduojamus filme, žinojusi nedaug. „Tikiuosi, kad juosta „Tarp pilkų debesų“ padės sužinoti žmonėms, kas nutiko Lietuvoje. Perskaičiusi R. Šepetys knygą aš pati buvau gerokai sukrėsta. Iškart supratau – noriu prisidėti papasakojant šią istoriją pasauliui“, - LRT.lt portalui sako B. Powley.

Anot jos, kuriant filmus galima papasakoti daugybę tikrų ir skaudžių istorijų, kurios kartais taip ir lieka nepapasakotos. Net ir dabar pasaulyje vyksta daugybė dalykų, apie, kuriuos svarbu kalbėti, kaip, pavyzdžiui, moterų judėjimas „Mee too“. „Kūrėjai nestokoja ambicijų ir nori papasakoti tai, kas lieka nutylėta“, – pastebi B. Powley.

Aktorė Lietuvoje praleidusi kelis mėnesius, kai buvo filmuojama, džiaugiasi geriau pažinusi ne tik Lietuvos istoriją, bet ir pačią šalį, kuriai ji negaili gražių žodžių: „Man čia labai patiko! Žmonės čia labai mieli, Vilnius – nuostabus miestas, o pajūris tiesiog atima žadą!“

Bel Powley ir Lisa Loven Kongsli, E. Genio/LRT nuotr.

Filme Linos motiną Eleną Vilkienę suvaidinusi norvegų aktorė Lisa Loven Kongsli pasakoja turinti artimų draugų iš Lietuvos, kuriuos pažįsta apie 30 metų, tad apie mūsų šalies praeitį žinojusi ganėtinai nemažai. Suvaidinti tai, kas nutiko iš tikrųjų, pasak aktorės, yra emociškai labai sunku: „Šis vaidmuo man labai svarbus ir toks bus visada. Iš tiesų nelengva išgyventi šią istoriją ir tam tikra prasme pavaizduoti realius istorijos įvykius. Tačiau tai itin svarbu, nes kai kuriuose pasaulio kraštuose dabar taip pat vyksta žiaurūs dalykai.“

Ji neslepia, kad prisiminusi kai kurias filmo scenas, sunkiai tramdo emocijas, tačiau sutinka – pasaulis turi išgirsti, kas nutiko, būtent todėl originalioje filmo versijoje „Tarp pilkų debesų“ veikėjai prabyla anglų kalba.

Vieną ryškiausių filmo „Tarp pilkų debesų“ herojų Nikolajų Kreckį įkūnijo švedų aktorius Martinas Wallstromas. Jis antrina kolegėms ir sako, kad filme pasakojama istorija sukrečia.  

„Suvokimas, kad Lietuvoje dėjosi tokie baisūs dalykai verčia susimąstyti – juk tai galėjome būti mes ar bet kuri kita tauta. Šis jausmas manęs neapleido visą laiką, kai kūrėme filmą.  Ši istorija – svarbus priminimas, kad žiaurumai, kurie kažkada vyko, gali vėl pasikartoti, gali vėl nutikti ir šiandien“, - sako garsus švedų aktorius.

Tai, kad kai kurie filmo aktoriai nedaug žino apie Lietuvos istoriją mažai stebina romano „Tarp pilkų debesų“ autorę R. Šepetys. Anot jos, ši knyga pradėta rašyti 2005-aisiais, po šešerių metu buvo išleista, o šiandien jau yra išversta į 37 kalbas bei išleista 53 pasaulio šalyse, tačiau kad ir kokį kelią ji nuėjo su savo romanu, lietuvių kilmės amerikiečių rašytoja kasmet nustemba, kiek mažai žmonės žino apie Lietuvos ir komunizmo aukų istoriją.

Autorė dėkinga Lietuvai, kad jai, kaip pati save vadina, pašalietei, leido pasidalinti savo istorija: „Tai mane įkvepia, nes esu tikra, kad svarbiausios istorijos dar nepapasakotos. Tai mane skatina ieškoti daugiau istorijų apie Lietuvą, kurias galėčiau papasakoti. Mano senelis buvo lietuvių karininkas, kuris turėjo pasitraukti iš Lietuvos. Rašydama knygą aš žinojau, kaip stipriai jis norėjo, kad pasaulis sužinotų apie tai, kas nutiko jo gimtinei. Todėl šią knygą dedikavau jam."

Los Andžele gimęs ir augęs režisierius M. Markevičius filme papasakotą istoriją vadina universalia ir suprantama daugelyje šalių, tačiau jam labai svarbu, kaip filmas bus sutiktas Lietuvoje: „Šios dienos laukiau penkerius metus. Man tai labai svarbu ir jaučiu didžiulę atsakomybę, man svarbu, kaip ši juosta sutikta čia. Visa mano šeima kilo iš Lietuvos.“

Režisieriaus motina gimė Kaune, tėvas – Šakiuose, tačiau likimas juos suvedė Amerikoje. „Mano tėvai tebuvo maži vaikai, kai prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, seneliai turėjo pasitraukti iš gimtinės. Dalis mūsų giminių atsidūrė Sibire, kai kurie iš ten taip ir nebesugrįžo. Šią juostą jau matė mano giminaitė, ilgus metus praleidusi Sibire. Po filmo ji sunkiai tramdė emocijas. Šis filmas skirtas ir jai“, – sako režisierius.

Filmo „Tarp pilkų debesų“ premjeros vakaro akimirkos - nuotraukų galerijoje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt