Kultūra

2018.09.12 06:59

„Skalvijoje“ prasidės dokumentinių filmų festivalis

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.12 06:59

Kitą savaitę kino centre „Skalvija“ prasidės didžiausias šio centro metų renginys – tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Festivalio dėmesio centre – šveicarų režisieriaus Peterio Liechti filmų retrospektyva, Ingmaro Bergmano 100-mečui skirta programa bei pažintis su lietuvių kilmės režisieriumi Algiu Arlausku, gyvenančiu Ispanijoje.

Dokumentinių filmų festivalyje pirmą kartą per 15 metų bus peržengtas filmo formatas – festivalį pradės instaliacija. Šveicarų režisieriaus P. Liechti instaliacija „Dedikacijos“ bus eksponuojama antrojoje „Skalvijos“ salėje, kuri po 14 metų grąžinta „Skalvijai“.

„Dedikacijos“ – paskutinis režisieriaus projektas, kurį jis pradėjo kurti jau sunkiai sirgdamas. P. Liechti pradėtą projektą baigė jo kūrybinė ir gyvenimo partnerė Jolanda Gsponer, kuri atvyks į festivalį ne tik pristatyti šios instaliacijos, bet ir režisieriaus filmų retrospektyvos.

„Norėjome akcentuoti šitą autorių, norėjom ir salę parodyt žiūrovams. Sugalvojom, kad imsim atidarymo filmą iš P. Liechti programos, kur jis apie gyvenimą kalba, tada kitoje salėje pakviesim pažiūrėti jo akistatą su mirtimi. Jis kalba ir reflektuoja, kas vyksta su jo vidumi“, – pasakojo festivalio organizatorė Vilma Levickaitė.

Vienas P. Liechti filmas, rodytas prieš beveik 10 metų, kai Vilniuje vyko geriausio Europos dokumentinio filmo rinkimai, ir juose nugalėjo būtent jo filmas „Vabzdžių šnabždenimai. Mumijos dienoraštis“. Šis filmas bus rodomas ir festivalio programoje. Festivalyje bus parodyti 4 ilgametražiai jo filmai, trumpametražių programa.

Dar viena retrospektyva skirta lietuvių kilmės kūrėjui Algiui Arlauskui, bus parodyti 5 jo filmai. Maskvoje gimęs režisierius beveik 30 metų gyvena Ispanijoje, yra vienas iš teatro ir kino mokyklos „Ánima Eskola“ Bilbao įkūrėjų, Sukūrė daugiau nei 20 dokumentinių filmų, du ilgametražius ir kelis trumpametražius vaidybinius filmus.

Programoje bus parodyti penki jo filmai, tarp jų ir pirmasis – „Prisilietimas“. Pristatyti filmų atvyks ir pats režisierius.

„Tai subtili istorija. Jaunas režisierius ėmėsi sunkios temos apie kurčnebylį neregį žmogų Suvorovą. Ir jie kartu rašė scenarijų. Ant delno jis rašydavo didžiosiomis raidėmis ir tą patį darė Algis, tai yra toks portretas, kuris įkvėpė visus žmones, kad įmanomi neįmanomi dalykai“, – sakė festivalio organizatorė Sonata Žalneravičiūtė.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalis prasidės rugsėjo 20 d., filmai bus rodomi „Skalvijoje“ bei „Pasakoje“, pasibaigęs Vilniuje, persikels į Kauną ir Ukmergę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt