Kultūra

2018.09.03 21:48

Parodoje „Hommage à Čiurlionis“ S. Eidrigevičius kalbasi su M. K. Čiurlioniu

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.03 21:48

Druskininkuose,  Mikalojaus Konstantino Čiurlionio memorialiniame muziejuje, atidaryta Stasio Eidrigevičiaus paroda. Menininkas sako  tapydamas  Čiurlionio portretų ciklą, kur veidas tarytum pasislėpęs už trijų raidžių MKČ, nori įprasminti didžiojo menininko atminimą. Pasak S. Eidrigevičiaus, tapybos darbai Lietuvoje eksponuojami pirmą kartą, kai kurie jų sukurti per dvi pastarąsias savaites, po apsilankymo Čiurlionio memorialiniame muziejuje.

Tapytojas, grafikas S. Eidrigevičius sako, kad  M. K. Čiurlionis jį lydėjo nuo pat mokyklos suolo. Tačiau surengti parodą „Hommage à Čiurlionis“ Druskininkuose S. Eidrigevičiui pavyko tik dabar.

S. Eidrigevičius sako, kad jį su M. K. Čiurlioniu jį sieja bendra technika – pastelė, pieštukas, akvarelė, taip pat meilė raidei bei spalvinė gama.

„Dailininko parašas: Čiurlionio – trys raidės MKČ, mano – dvi raidės ES. Aš dažnai savo raides piešiu kaip skulptūrą, kaip paveikslą, ir čia aš 2000 m. pradėjau tiesiog piešti tris raides, paskui nutariau pastelės technikoje padaryti savotiškus portretus. Jie nėra realistiniai, jie yra pasakiški, žmogus – iš trijų raidžių, už kurių slepiasi jo pasaulis. Aš jo niekada nesutikau, mes gyvenome kitais laikais, bet mūsų mintys susitinka ir dabar“, – sakė S. Eidrigevičius.

Šalia prieš 18 metų tapytų paveikslų, eksponuojami ir dviejų pastarųjų savaičių darbai, kuriuos S. Eidrigevičius nutapė  apsilankęs M. K. Čiurlionio tėvų name – memorialiniame muziejuje. Paveiksluose – M. K. Čiurlionio motinos verpimo ratelis, pianinas, kiti Čiurlionių šeimai priklausę daiktai.

„Mano darbuose, kuriuos skiriu Čiurlioniui, nėra saulės, bet saulė yra daugelyje Čiurlionio paveikslų“, – kalbėjo menininkas.

S. Eidrigevičius įvairiose šalyse surengęs per 100 personalinių parodų – paveikslų, ekslibrisų, plakatų, miniatiūrų, grafikos darbų. Rengdamas performansus, menines akcijas, instaliacijas S. Eidrigevičius sako mintyse nuolat bendraujantis su paslaptinguoju M. K. Čiurlioniu.

„Aš jį sutinku keliaudamas po pasaulį. Matau jo parodas, renku katalogus, iš Japonijos netgi gavau plakatą, nes yra dvasinis bendrumas. Todėl kad tai – simbolio kalba. Nes mano kūriniai ir vaikams iliustracijos, ir plakatai, ir tapyba visada neša savotišką paslaptį ir susimąstymą, perkelia žmogų į tam tikrą pasaką. Randu Čiurlionio kūryboje ir žaltį, ir paukštį, ir kalnus, ir vandenį, tiesiog kalbuosi  su juo“, – sakė S. Eidrigevičius.

Pasak S. Eidrigevičiaus, paroda surengta, norint įamžinti didžiojo Lietuvos menininko atminimą. Neatmetama, kad ji gali būti eksponuojama ir Varšuvoje, kur M. K. Čiurlionis kūrė ir mirė.   

Druskininkų M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje paroda veiks iki spalio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.