Kultūra

2018.07.25 23:22

Galerija „Trivium“ virto sovietmečio butu

Galerija „Trivium“, veikianti viename iš gyvenamojo namo butų, trečius metus kviečia lankytis netradicinėse parodose. Ketvirtadienį čia bus atidaryta paroda apie sovietmečio interjerą.  

Nuo 2016 m. veikianti Aistės Kisarauskaitės galerija namuose „Trivium“ pirmą kartą kviečia į interjero parodą. Galerija, įsikūrusi naujos statybos name, beveik mėnesiui virto sovietmečio butu. Su tipiniais raudonmedžio baldais, sekcija, rašomuoju stalu,  kėdėmis ar kilimais. Parodą Aistė pavadino „Sovietmečio blizgesys ir skurdas“, nes to laikotarpio interjere telpa ir skurdas, ir sovietinio porceliano prabanga. 

„Šis interjeras greičiausiai funkcionierių, nes tai rumuniški baldai, kurių negalėjo gauti kiekvienas, tik po blatu, atitinkamas pareigas užimantis, gliancas šiuo atveju, nes tai tokia buitis, kuri nebuvo prieinama“, – sakė parodos kuratorė A. Kisarauskaitė.

Paroda rengta atsižvelgiant į Nacionalinės dailės galerijos parodą „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“, tai lyg papildymas, eksponuojant ne vien lietuviško dizaino objektus, o ir kitus socmodernizmo baldus, patekdavusius į kai kuriuos gyventojų butus.

Pasak A. Kisarauskaitės, eksponatai parodai skolinti, bet didžioji dalis įsigyta aukcionuose. Čia galima pamatyti sovietmečio drabužių netgi su etiketėmis, „Inkaro“ sportbačių, skalbimo pastos indelių ar ledų pakuočių.

Parodos konsultantė baldų restauratorė Gintarė Jurgė sako, kad pastaruoju metu žmonės linkę kuo greičiau atsikratyti to laikmečio baldų ar interjero daiktų, tačiau ji sako, vertėtų atkreipti dėmesį į jų kokybę.

Parodą papildo ir menininkės Saulės Kisarauskienės 1965 m. monotipijos. Būtent menininkų Vinco ir Saulės Kisarauskų namuose sovietmečiu veikė tokia galerija namuose, kur jie rengė parodas, kviesdavo bendrauti. Ir jų duktė Aistė tęsia tėvų kažkada puoselėtą tradiciją, rengti parodas namuose.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.