Kultūra

2018.07.10 23:51

Rengiamas lietuviškų tradicijų sąvadas

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.10 23:51

Svarbiausios tautinės tradicijos Lietuvoje pradėtos rinkti į sąvadą. Etnologai sako, kad stengiasi išsaugoti iš kartos į kartą perduodamus papročius, kaip šiaudinių sodų rišimą ar kupiškėnų vestuvių tradicijas. Sąvade bus informacijos norintiems pažinti unikalius Lietuvos papročius.

30 metų šiaudinius sodus rišantis tautodailininkas Arvydas Baranauskas savo sklype užsiaugino rugių, nes ruošiasi rekordui – nori suverti didžiausią pasaulyje šiaudinį sodą.

„Jau suskaičiavau tiksliai, šiaudelių bus apie 13 tūkst., jo plotis – 1,60 m, aukštis – apie 2,20 m“, – pasakojo A. Baranauskas.

Šiaudinį sodą tautodailininkas sako skirsiąs Lietuvos atkūrimo šimtmečiui. Tačiau jis simboliškai žymės ir nacionalinio svarbiausių tradicijų sąvado pradžią. Etnologai renka gražiausius, išskirtinius papročius, kurie per kelias kartas išlaikė savo tradiciją. Tokį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą turi visos valstybės, ratifikavusios UNESCO konvenciją.

„Tai yra vienas iš būdų pamatyti, atpažinti ir viešinti tuos reiškinius, kuriuos laikome svarbiais sau, kaip kultūros fenomenui, bendrajam ir atskiriems reiškiniams. Labai svarbu, kad bendruomenės tuos reiškinius gerbtų, puoselėtų, ir joms tai būtų svarbu“, – sakė Nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė

Kupiškėnų vestuvės – vienas iš tokių, iki šių dienų išsaugotų, papročių. Tarp pirmųjų 13 vertingiausių tradicijų ir visiems pažįstama polka, lopšinės, sutartinės, ir tik vienai vietai būdingi papročiai, kaip Južintų keptinis alus, kurį gamina kaimo moterys, ar kryžių lankymas Griškabūdžio apylinkėse.

„Daugelis tradicijų turi galimybę suteikti ir turistams kažkokią informaciją. Yra sumąstę įvairiausių projektų, pažintinių programų ir gražiai tą tradiciją pristato. Jau esame girdėję atsiliepimų, kad tas žinomumas jau suveikė“, – kalbėjo Nacionalinio kultūros centro Nematerialaus kultūros paveldo specialistė Loreta Sungailienė.

Sąvadas kasmet bus pildomas. Pasak nacionalinės kultūros ekspertų, tikimasi, kad jame atsiras ir naujų tradicijų, kurias bendruomenės kuria šiandien.