Kultūra

2018.06.23 22:54

„Kultūros pasas“ suteiks moksleiviams galimybę rinktis renginius ir edukacines programas

Monika Petrulienė, Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.23 22:54

Nuo rugsėjo  moksleiviams atsiranda papildomas finansavimas meniniam ugdymui – „Kultūros pasas“. Kultūros bei Švietimo ir mokslo ministerijos planuoja, kad kiekvienam moksleiviui bus skirta po 15 eurų. Vaikai kartu su mokytojais, o vyresniųjų klasių moksleiviai ir savarankiškai, galės nuspręsti, kokius kultūros ir meno renginius nori aplankyti už šią sumą.

Akmenės gimnazijos moksleiviai rugsėjo 1-ąją sugrįš sąskaitoje turėdami pinigų keliems kultūros ir meno renginiams. Gimnazijos mokytoja sako, kad iki šiol dažniausiai lankydavo tik Šiaurės Lietuvoje esančias kultūros įstaigas, o išvažiuoti toliau buvo brangu.

„Jeigu tik tai paragini, paorganizuoji, tai jie visur mielu noru važiuotų. Viena iš problemų mums, gyvenantiems Akmenėje, – tai, kad esame toli nuo Vilniaus, nuo visų edukacinių programų, kurios kainuoja pakankamai brangiai. Esame žiūrinėję ir sovietmečio bunkerius, ir visokius kitokius, tai ten yra pakankamai didelės sumos, kad mes galėtumėm sau leisti labai dažnai ten atvažiuoti“, – pasakojo Akmenės gimnazijos mokytoja Indrė Šiurkienė.

Per „Kultūros pasą“ kiekvienam moksleiviui planuojama skirti po 15 eurų. Už tuos pinigus jie galės rinktis, kokius renginius ar edukacines programas norėtų pamatyti. 

„Pirmasis etapas apims 4 mėnesius nuo rugsėjo 1 d. iki šių metų pabaigos. Bus išbandytas modelis visos Lietuvos pradinių klasių moksleiviams. Po Naujųjų metų šis projektas bus įgyvendintas visoje Lietuvoje, visoms klasėms“, – sakė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.

Mokyklas lanko apie 330 tūkst. vaikų. Kultūros ministerija teigia, kad šiuo finansavimu siekia sumažinti atskirtį tarp mažųjų ir didžiųjų miestų. Todėl bus numatyti ir papildomi pinigai vaikų pavėžėjimui. Tiesa, ši finansinė našta kris savivaldybėms.

„Mes visada numatome biudžete tam tikrą pinigų sumą, kad mokiniai galėtų susipažinti su įvairiais renginiais, kultūrinėm veiklom. Bet, be abejo, patį renginį finansuodavo arba tėvai, arba rėmėjai“, – teigė Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Algirdas Bučys.

Mokytojai ir vyresniųjų klasių moksleiviai turės patys rinktis, kiek galės pamatyti už duotą sumą. Kultūros ministerija teigia, kad programų kaina bus nuo 1 iki 15 eurų.

„Rugpjūčio viduryje, bent jau toks mūsų didysis planas yra, turėsime tas paslaugas elektroninėje erdvėje, ir jau bus galima tiesiog ne fiziškai, bet akimis „pačiupinėti“ tą mūsų sukurtą programą“, – kalbėjo L. Ruokytė-Jonsson.

Kultūros ir meno paslaugas tvirtins speciali komisija, ir rinktis bus galima tik iš pateikto sąrašo. Teatrologė Ramunė Balevičiūtė sako, kad labai svarbu, jog pasiūlytos paslaugos būtų tik aukščiausios kokybės.

„Priešmokyklinio ar mokyklinio ugdymo įstaigų mokytojai, vadovai, jaučiasi nekompetentingi, pasimetę įvairovėje ir dažniausiai ima tai, kas siūloma. O siūloma, ne paslaptis, dažniausiai nelabai aukštos kokybės, kartais ir neprofesionalus meno produktas“, – pasakojo R. Balevičiūtė.

Teatrologė siūlo rekomenduoti meno kūrinius ar edukacines veiklas konkrečiam amžiui ir net nurodyti, kokioms probleminėms grupėms tai tiktų.

Edukacines koncertų programas rengianti muzikologė sako, kad vaikai dažnai nepažįsta net instrumentų, todėl pirmaisiais metais reikia jiems pritaikytų, paaiškinančių programų.

„Tu jam pasakoji apie tą laikotarpį istoriniame kontekste, apie baldus, apie madą, apie žmonių išvaizdą, tada bandai pasakyti, kodėl tie žmonės klausėsi vienokios ar kitokios muzikos, leidi jam pačiam pabandyti pagroti kažkokiu instrumentu“, – kalbėjo muzikologė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.

Kultūros bei Švietimo ir mokslo ministerijos, patvirtinusios papildomą finansavimą vaikų meniniam ugdymui, kol kas nesutaria, kas turėtų skirti pinigus. Tikimasi galutinius sprendimus priimti iki liepos vidurio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.