Kultūra

2018.06.17 18:36

Seimas spręs, ar reikia riboti kultūros įstaigų vadovų kadencijas

Monika Petrulienė2018.06.17 18:36

Politikai nesutaria, ar ketvirtį amžiaus vadovauti vienam muziejui yra normalu, ar ne. Kultūros ministerija Seimui pateikė siūlymus, kuriais būtų ribojama vadovų darbo trukmė iki 10 metų, o konservatorius Jurgis Razma siūlo atsisakyti bet kokių apribojimų.

Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Raimundas Balza sako, kad mažesniuose miestuose rasti muziejaus ar kultūros centro vadovą sunku. Jis pats, Šiaulių „Aušros“ muziejuje pradėjęs dirbti prieš 20 metų, su kolektyvu iš nebūties prikėlė Chaimo Frenkelio vilą, parką, ir sako, dar ne visus sumanymus spėjęs įgyvendinti. Todėl, jeigu Seimas patvirtins vadovo 5 metų kadenciją, tai jai pasibaigus, dalyvautų konkurse.

„Galbūt sostinėje, didmiesčiuose dar yra žmonių ir, sakykim, kompetentingų, kur galima ir keisti, ir rasti kvalifikuotų darbuotojų, bet jeigu kalbėti apie Lietuvos regionus, priskirčiau ir Šiaulius, ir Panevėžį, ir Telšius, sakykim, mažesniuosius, galbūt kaimiškuosius rajonus, tai ten yra įsikūrę tikrai nemažai muziejų, juose dirba kompetentingi žmonės. Didžioji dalis institucijų, muziejų yra sukurti pačių direktorių rankomis ne per vieną dešimtmetį“, – pasakojo R. Balza.

Seimui pateiktame Kultūros įstaigų įstatyme siūloma visų muziejų, bibliotekų, kultūros centrų ir profesionalaus scenos meno įstaigų vadovams nustatyti 5 metų kadencijas, o nacionalinių įstaigų vadovams įvesti dar ir ribojimą, kad direktoriai galėtų vadovauti ne ilgiau kaip 2 kadencijas, tai yra 10 metų.

Tiesa, Seime svarstomas ir priešingas siūlymas – konservatorius Jurgis Razma siūlo panaikinti bet kokius ribojimus. Parlamentaras sako, kad jeigu ministerijai sunkiai sekasi iškrapštyti iš pareigų vieną ar kitą vadovą, tai nebūtina konkursais bausti visų.

„Neretai kokio muziejaus darbuotojas rajone yra pasiaukojamai dirbantis idealistas, neskaičiuojantis darbo valandų, ir dabar pasakyti jam – štai tau konkursas, ten ministrė priims kažkokius reikalavimus, testai, viešosios naujosios vadybos reikalavimai ir panašūs dalykai, tai tas žmogus, kuris savo rankomis kartais ir tą visą muziejų sukūręs, dar žiūrėk ten tų visų konkursų ir neįveiks“, – svarstė J. Razma.

Kultūros viceministras Gytis Andrulionis atkerta, kad konkursai kas 5 metus leis patikrinti vadovų kompetenciją, muziejai greičiau atsinaujins. Didžiausia Kultūros ministerijos problema – Nacionaliniai muziejai. 3 iš 4 jau daugelį metų vadovauja tie patys žmonės: Lietuvos dailės muziejui – Romualdas Budrys, Nacionaliniam muziejui – Birutė Kulnytė ir Čiurlionio dailės muziejui Kaune – Osvaldas Daugelis, Valdovų rūmų muziejui nuo jo pastatymo – Vydas Dolinskas.

„Šiai dienai yra keturi nacionaliniai muziejai, ir jų vadovai atitinkamai eina pareigas 39, 26, 26, ir 9 metus. Keturis dešimtmečius vadovauti įstaigai nėra savaime blogai, bet to atvirumo naujovėms ir tos rotacijos, apykaitos, atvirumo trūksta“, – sakė G. Andrulionis.

Jei Seimas priims Kultūros įstaigų įstatymą su ministerijos siūlomomis 5 metų kadencijomis, vadovų kadencijos nebus skaičiuojamos atgaline data.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.