Naujienų srautas

Kultūra2018.04.19 23:30

Archeologai atskleidė Zapyškio bažnyčios paslaptis

Restauruojamos Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios šventoriuje ir toliau nuo jo kasinėję archeologai aptiko svarbių radinių. Jie, pasak specialistų, patvirtina žinomą ir pasakoja dar negirdėtą šventovės istoriją.

Zapyškio bažnyčios šventorių pradėję kasinėti archeologai nesitikėjo tiek daug svarbių radinių. Netikėčiausias iš jų – pietinėje bažnyčios pusėje rastas pamatas. Kada jis statytas, dar nežinoma. Tikėtina, kad kažkada rekonstruojant bažnyčią, aptikus žmonių kaulus buvo nuspręsta juos perlaidoti lauke, tam sumūryta pertvara.

Dar įdomesnis radinys – šiaurinėje bažnyčios pusėje. Žinota čia buvus medinį priestatą, todėl tikėtasi rasti senosios bažnyčios varpinės bokšto pamatus. Ir surasta, tiesa, pamatai – mūriniai ir kone trigubai didesni nei iki šiol įsivaizduota.

„Naujiena – tai, kad mūriniai priestato pamatai yra ir priestatas yra pakankamai didelis tikrai, nes galvojome, kad jisai – kokie 2-3 metrai daugiausiai bus į plotį. Ties įėjimu – praplėtimas, bet pasirodė, sakau, pakankamai masyvus turėjo būti, jeigu dar turėjo išlaikyti varpinę, kuri buvo aukštesnė, negu bažnyčia. Tai toks didžiausias atradimas, ko gero, šio tyrimo metu“, – sakė archeologinių tyrimų vadovas Justinas Račas.

Aptikti radiniai patvirtina virš priestato buvus varpinę. Rasta varpo judanti dalis, vadinamasis „liežuvėlis“.

Kad ne tik bažnyčios šventoriuje, bet ir atokiau virė gyvenimas, patvirtina toliau vykdomi kasinėjimai. Archeologai tikisi surasti daiktų, patvirtinančių kadaise čia buvus aikštę.

Pasak archeologų, aptikti radiniai liudija kadaise vykusį ūkinį gyvenimą: rasta ūkinių duobių su gyvulių kaulais, keramikos, monetų. 

„Šiuo metu tvarkomos bažnyčios grindys ir vykdomi archeologiniai tyrimai – atsikasti bažnyčios išoriniai pamatai ir pradėta tvarkyti požeminė pamatų dalis“, – pasakojo architektas, projekto vadovas Gintaras Prikockis.

Zapyškio bažnyčia pirmą kartą šaltiniuose paminėta 1562 m.

Archeologiniai kasinėjimai gotikinės Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios prieigose truks mažiausiai dar 2 mėnesius. Rekonstruoti bažnyčios pastatą planuojama iki 2020 m.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi