Kultūra

2018.01.02 20:03

Gyvenimas prie audimo staklių, užimančių visą kambarį

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.01.02 20:03

Kad audimas – nebeaktualus menas, kartais sušmėžuojantis nebent muziejuose, bando paneigti menininkė Rasma Noreikytė. Itin lėtas raštų ir simbolių gimimas senovinėse staklėse jai – ir gyvenimo būdas, ir prisilietimas prie praeities.  

Kaune įsikūrusi tekstilininkė R. Noreikytė darbo valandų dažniausiai neskaičiuoja. Kaip pati sako, jos kūriniai gimsta itin lėtoje meditacijoje – standartiniame daugiabučio bute, kone visą kambarį užimančiose audimo staklėse.

„Kad audimas eitų sklandžiai – tu turi labai daug sustyguoti – kaip dirigentas orkestre. Yra labai daug elementų, kuriuos jis turi apimti ir girdėti. Tada, kai tu juos suderini, tada eina labai sklandžiai. Taip pat ir audime – turi suderinti metimo siūlus, tu turi suderinti ataudo siūlus, savo metimą, savo nuotaiką, turi prisijaukinti jį“, – aiškina menininkė.

Į sparčiai nykstantį audimo meną pasinėrusi kūrėja rankdarbių ilgai nemėgo. Stakles ji prisijaukino paauglystėje močiutės atvesta į Kalesinskų aukštesniąją liaudies amatų mokyklą, bet kad tai jos kelias patikėjo tik po dešimtmečio, studijuodama Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete.

Apie tai – Giedrės Baltrušytės pasakojime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.