Kultūra

2016.12.22 23:23

Kačerginėje atgijo prieškario inžinieriui V. Rėklaičiui priklausiusi vila

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.22 23:23

Kauno rajone, Kačerginėje, rekonstruota žymiam prieškario inžinieriui Viktorui Rėklaičiui priklausiusi vila. Pastate įsikurs vietos seniūnija, miestelio muziejus ir turizmo informacijos centras.

Žymiam inžinieriui ir Kačerginės direktoriui Viktorui Rėklaičiui priklausiusi vila prieškariu buvo viena iš daugelio medinės architektūros pavyzdžių miestelyje. Anuomet populiariame kurorte vilas statėsi garsūs to meto veikėjai, politikai ir menininkai. Deja, daugumos medinių pastatų iki šių dienų nepavyko išsaugoti.

1935–39 m. V. Rėklaičio statytoje viloje sovietmečiu veikė ambulatorija. Pušų pavėsyje įsikūręs pastatas per keletą dešimtmečių sunyko.

Istorinį pastatą restauravę statybininkai pakeitė supuvusias lentas, kai kuriuos rąstų vainikus.

„Puikus objektas, įdomus objektas, turėjome medžiagą gerą, pakankamai gerai išsilaikiusią ir mūsų tikslas buvo nesugadinti, pritaikyti naujam gyvenimui, – tikina architektas Saulius Gudas. – Statybininkams buvo didžiausias iššūkis, jiems reikėjo laikytis visų technologijų.“

Statybininkai sako, kad, atplėšus senas grindis, atsivėrė tuščios ertmės, todėl teko atlikti papildomų darbų. Įrengta nauja šildymo sistema, nupirkti ir dar bus perkami to meto interjerą menantys baldai, kita įranga.

Pasak Kultūros paveldo departamento direktorės, pastatas sutvarkytas profesionaliai.

„Dažnai mes kalbame apie tai, kad autentiškumas yra ne vien tik forma, autentiškumas yra ir visuma, kada yra išsaugota pati atmintis ir atgaivinta vietos dvasia, kitaip sakant, jeigu sugrąžiname gyvastį tam istoriniam objektui ir pagal galimybes yra išlaikyta autentiška materija – visa tai ir yra autentiškumas“, – sako  Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Restauravimo darbai Kauno rajono savivaldybei atsiėjo 170 tūkst. eurų. Viloje įkurdinta Kačerginės seniūnija. Antrajame aukšte esančiame bokštelyje veiks miestelio muziejus ir turizmo informacijos centras.

„Mes Kačerginę, Zapyškį ir Kulautuvą matome kaip kurorto teritoriją, tai ir istoriškai būtų teisinga atstatyti tą teisingumą. Kita vertus, šiandien Kačerginę jau pasiekia dviračių takai, prieplauka, pavasarį pradėsime Biliūno parko aikštės atstatymo darbus, vasarą prasidės Kačerginė–Zapiškis dviračių tako jungties darbai, visa tai prisidės prie rekreacinių turistinių maršrutų“, – vardija Kauno r. meras Valerijus Makūnas.

Šią vasarą privačiomis lėšomis sutvarkyta ir Lietuvos kariuomenės brigados generolo, gydytojo Prano Vaiciuškos vila. Apgriuvusį pastatą iš Kauno rajono savivaldybės aukciono būdu įsigijo ir atnaujino Kauno maratono klubo vadovas Algirdas Pukis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.