Kultūra

2016.12.01 19:43

A. Kurkovas: tūkstančiai lietuvių išvyko sutirpti bendrame Europos kultūros buljone

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.01 19:43

Ukrainos rašytojas Andrejus Kurkovas Vilniuje pristato romaną „Šengeno istorija“, pasakojantį apie Europą ir lietuvius joje. Knygos veiksmas vyksta Lietuvoje, Anykščiuose, Prancūzijoje ir Anglijoje. Pasak R. Kurkovo, pro pakeltus Šengeno užtvarus tūkstančiai lietuvių išvyko sutirpti bendrame Europos kultūros buljone.

Rašytojas Andrejus Kurkovas – daugiausia į užsienio kalbas verčiamas šiuolaikinis Ukrainos rašytojas, daugiau nei 20 knygų, scenarijų autorius, žurnalistas. Jo knygos išverstos į 36 pasaulio kalbas. Lietuvių kalba yra išleistas jo romanas „Iškyla ant ledo. Pašalinio mirtis“, praėjusiais metais pasirodė dar dvi jo knygos: „Maidano dienoraštis“ ir „Bikfordo pasaulis“. Naujausią romaną „Šengeno istorija“ išversti ketinama kitąmet. A. Kurkovas sako, kad yra dėkingas Marcelijui Martinaičiui, leidusiam jam romane panaudoti veikėją Kukutį. 

„Apie romaną pradėjau galvoti dar iki sprendimo tikrai jį rašyti. Nuo 2004-ųjų pradėjau dažnai lankytis Lietuvoje, susipažinau su šalimi ir jos žmonėmis ir vis daugiau domėjausi pačia šalimi, mitais ir tiesa, kuri kartais pasirodydavo esanti mitas arba atvirkščiai. Galų gale nusprendžiau padėkoti Lietuvai, kad ši taip palaiko Ukrainą, siekiančią tapti stipria valstybe. Mane sužavėjo jūsų atvirumas. Norėjau parodyti, kaip lietuviai savo šalį nešiojasi tiesiog kišenėse.

Lietuvių mentalitetas, psichologija skiriasi nuo slaviškojo, bet lietuviai – ir ne vakariečiai. Turbūt jungiamoji grandis būtų buvusi Prūsija. Bet ji išnyko, o lietuviai tik dėl savo charakterio išliko. Iš tikrųjų lietuviai ir tylūs, ir atviri, ir labai  mėgsta abejoti“, – savo pastebėjimus vardijo A. Kurkovas.