Kultūra

2021.10.16 10:16

Festivalį „Muzikos ruduo“ užbaigs premjera – kompozitoriaus Algirdo Martinaičio ir Leono Somovo sukurtas muzikinis takelis

Inesa Rinkevičiūtė, Miglė Gaižiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.16 10:16

Šiandien šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalį „Muzikos ruduo“ baigs kūrinio „Cinematorija Kali-Gari“ premjera. Tai – kompozitoriaus Algirdo Martinaičio kartu su elektroninės muzikos kūrėju Leonu Somovu sukurtas muzikinis takelis pirmajam siaubo filmui – „Daktaro Kaligario kabinetui“.

Idėja sukurti muziką vokiškojo ekspresionizmo nebylaus kino klasikai, pirmajam psichologiniam siaubo filmui, „Daktaro Kaligario kabinetas“, pučiamųjų orkestrui „Trimitas“ kilo pernai, kai minėtas filmo šimtmetis.

Žinios. Nors situacija COVID-19 skyriuose ligoninėse sudėtinga, naujų ribojimų nežadama

„Pats žanras, manau, bus įdomus, nes čia – begarsis filmas, nauja muzika. Pabandžiau painicijuoti, sukviesti skirtingų žanrų atstovus: tai Algirdas Martinaitis, akademinės muzikos kompozitorius, Leonas Somovas – elektronika, Liudas Mockūnas – improvizacija, saksofonas“, – sako Orkestro „Trimitas“ vadovas, prof. Antanas Kučinskas.

„Jis manęs klausia: tai ką man groti? Sakau, grosi Kaligarį, tai yra personažas, tai yra neaiškus, sakau, kaip tu turi savo bagažiuke tokių garsų išmonės, tai ir yra tas, ko čia reikia“, – kalba A. Martinaitis.

Pasak kompozitoriaus, kiekvienas muzikos sluoksnis turi savo paskirtį: orkestrinė muzika – aiškią muzikinę struktūrą, dramaturgiją, elektronika, visai kita jos ritmika simbolizuoja neaiškų – somnambulišką – pasaulį, į kurį yra patekę filmo veikėjai. Visas šias muzikines linijas papildo lyg iš ekrano į sceną persikėlę personažai-solistai: titrų skaitovas aktorius Vaidotas Martinaitis ir kontratenoras Vaidas Bartušas.

Elektroninės muzikos kūrėjo Leono Somovo teigimu, jam ne nauja kurti muziką filmams, tačiau muzika nebyliam kinui – dinamiškesnis procesas, nemažai detalių lemia gyvas atlikimas.

„Tas kūrybinis bendradarbiavimas vis dar vyksta, bent jau iš mano pusės, aš dar tvarkau aranžuotes, bandau atrasti tą skambesį, kūrinius adaptuoti arčiau orkestro, kad viskas susilietų į gražią bendrą visumą“, – sako elektroninės muzikos kūrėjas L. Somovas.

Anot A. Martinaičio, iki šiol daugiau dirbusio teatre, toks projektas kaip „Cinematorija Kali-Gari“ jam laukta patirtis.

„Tas kitas muzikinis nukrypimas man buvo tokia naujiena ir ta garsinė naujovė, kurią norėjau išpildyti, ir jinai čia išsipildė“, – teigia kompozitorius.

Kūrinio premjera Vilniuje, Energetikos ir technikos muziejuje, – šeštadienį festivalyje „Muzikos ruduo".

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt