Kultūra

2021.09.25 12:34

Mirė nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas, tapytojas Leonardas Gutauskas

atnaujinta 17.28
LRT.lt, BNS, LRT RADIJAS2021.09.25 12:34

Mirė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas, tapytojas Leonardas Gutauskas, jam buvo 82-eji. Apie netektį savo feisbuko paskyroje pranešė jo sūnus skulptorius Tadas Gutauskas.

L. Gutauskas buvo vienas žinomiausių Lietuvos menininkų, priskiriamas prie klasikų. Pradėjęs profesionalaus menininko karjerą 60-aisiais, 2001 m. jis buvo įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už prozos ir poezijos kūrinius. Jis dirbo tapybos srityje, rašė prozą ir poeziją, iliustravo knygas vaikams.

Gimė 1938 m. Kaune. 1965 m. baigė scenografijos studijas Lietuvos dailės institute. Nuo 1989 m. buvo grupės „24“ narys, nuo 1967 m. – Rašytojų sąjungos, nuo 1976 m. – Dailininkų sąjungos narys. 1961 m. literatūroje jis debiutavo su eilėraščių rinkiniu „Ištrūko mano žirgai“.

1981 m. įvertintas LTSR valstybine premija, 1995 m. – Stasio Šimkaus I premija už eiles N. Sinkevičiūtės „Spalvotam ciklui“, 1998-aisiais – Vyriausybės meno premija, 2002-aisiais – premija už geriausią metų knygą vaikams, 2007-aisiais – Žemaitės premija, 2008-aisiais – Aisčio premija.

Kūrybos metas. Leonardas Gutauskas. Rašančio tapytojo kompleksas

L. Gutauskas buvo beveik penkiasdešimties poezijos, prozos bei knygų vaikams autorius. Jo knyga „Pravardės“ buvo įtraukta į geriausių 2018 metų knygų penketuką. Anot kritikų, jo eilėraščiams būdingas panteistinis artumas gamtai, tapybiškas vaizdas.

Jis gyveno ir kūrė Vilniuje, taip pat Mardasave, Varėnos r. Jo kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, privačiose kolekcijose. Jis yra nutapęs Lietuvos menininkų, religinių, mitologinių, abstrakčių kompozicijų.

„L. Gutausko tapyba išsiskiria savita bendražmogiškų temų – amžinybės, tautos istorijos ir atminties, žmogaus tobulėjimo – interpretacija. Paveiksluose vyrauja sakralinė, iškilminga nuotaika, vaizdai metaforiški, paremti poetiniais įvaizdžiais, senovės graikų, Rytų civilizacijų, lietuvių tautodailės simboliais ir vaizdiniais, gamtos motyvai savitai perkurti“, – rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje.

Jo darbus yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune, Tretjakovo galerija ir Puškino muziejus Maskvoje, Hamburgo katalikų akademija Vokietijoje, Sarmedes Municipalitetas Italijoje.

„Lietuva neteko vieno ryškiausių kūrėjų“

„Žmogus – epocha, poetas, rašytojas, dailininkas, didelio, daugialypio talento kūrėjas. Visada gyvensi artimųjų ir daugybės žmonių, bičiulių, kūrybos mylėtojų širdyse“, – savo feisbuko paskyroje rašo sūnus T. Gutauskas.

Literatūros kritikas Petras Bražėnas teigia, kad Lietuva neteko vieno ryškiausių kūrėjų.

„Netektis yra sunkiai su kuo palyginama. L. Gutausko kūrybos aprėpti, nežinau, dar keliems dešimtmečiams į priekį darbo turės ir dailėtyrininkai, ir literatūrologai. Apie talento lygį – jis stovi tarp ryškiausių mūsų prozininkų, tarp švariausio, gražiausio balso poetų, vaikų literatūroje – šalia pačių ryškiausių vaikų poezijos atstovų.

Taip kad jis buvo žmogus reto talento, reto darbštumo, reto „širdies duotumo“ žmogus. Neįsivaizduoju, koks turėtų būti bent kiek atspindintis jo gyvenimą nekrologas“, – LRT RADIJUI sako jis.

P. Bražėnas pabrėžė didžiulį L. Gutausko darbštumą ir įvairiapusiškumą. Jo teigimu, su L. Gutausko eilėraščiais užaugo ne viena vaikų karta.

„Be savo didžiulio visokeriopo talento, jis buvo labai dosnios širdies žmogus. Su niekuo nepalyginamas jo darbštumas ir dosnumas. Kiek žinau, visi jo draugai apdovanoti jo paveikslais, apie knygas jau nekalbu“, – tvirtino literatūros kritikas.

Menininkas Leonardas Gutauskas

Užuojautą reiškia šalies vadovai

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė reiškia nuoširdžią užuojautą dėl L. Gutausko netekties. Jos teigimu, pasaulį paliko įvairiapusis talentas, savito ir atpažįstamo braižo savininkas.

„Rašytojas ir menininkas gebėjo meistriškai vaizduoti tiek sakralius, tiek paprastus reiškinius ir sujungti juos į unikalią visumą. L. Gutausko kūryba ilgam išliks Lietuvos meno aukso fonde. Nuoširdžiai užjaučiu artimuosius ir visus L. Gutausko talento gerbėjus“, – sakoma Vyriausybės vadovės užuojautoje.

Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat reiškia užuojautą dėl legendinio lietuvių kūrėjo mirties. Anot šalies vadovo, tai didžiulė netektis ir menininko šeimai, ir meno bendruomenei, ir visai Lietuvai.

„Netekome iškilaus ir įvairialypio kūrėjo, kurio meninė biografija – tai ištisa mūsų šalies istorijos ir kultūros epocha. L. Gutausko kūryboje – tapyboje, prozoje ar poezijoje – vyravo savitas, gilus ir skaidrus mąstymas, vis grąžindavęs mus prie amžinųjų vertybių prasmės ir jėgos“, – sakė prezidentas.

Pasak šalies vadovo, L. Gutauskas gebėjo savitai ir glaudžiai sujungti kelis meninius žanrus, taip sukurdamas unikalų ir daugiasluoksnį kūrybos pasaulį, įkūnijantį asmens, tautos, valstybės tapatybės paiešką.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen savo ruožtu teigė, kad Lietuva neteko vieno ryškiausių ir savičiausių menininkų.

„Neaprėpiamo gylio ir talento kūrėjas Leonardas Gutauskas ateities kartoms paliko begalę tapybos, prozos ir poezijos kūrinių, su jo iliustruotomis knygomis užaugo ne viena vaikų karta. Nuoširdžiai užjaučiu menininko šeimą, artimuosius, platų jo kūrybos gerbėjų ratą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse“, – rašoma jos užuojautoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt