Kultūra

2021.09.06 14:21

Mirė garsus juvelyras Aleksandras Šepkus

papildyta 15.34
LRT.lt, Mindaugas Klusas2021.09.06 14:21

Rugsėjo 6 dieną Niujorke, Jungtinėse Valstijose, amžinojo poilsio iškeliavo Aleksandras Šepkus, socialiniame tinkle praneša Bažnytinio paveldo muziejus.

A. Šepkus buvo religingas žmogus. Sužinojęs apie medikų diagnozuojamą sunkią ligą, prašė artimųjų ir bičiulių melstis už jo sveikatą.

„Dar šį sekmadienį menininkas dalyvavo mišiose. Jam pasidarė bloga. Jis spėjo gauti paskutinį sakramentą – Ligonių patepimą. Tikinčiajam tai labai svarbus ženklas“, – LRT.lt tvirtino Bažnytinio paveldo muziejaus (BPM) vadovė Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

A. Šepkus buvo Bažnytinio paveldo muziejaus draugas ir rėmėjas. Šiame muziejuje surengė dvi autorines parodas – 2012 ir 2017 metais. S. Maslauskaitė-Mažylienė teigė, esą bendrauti su velioniu buvo nepaprastas džiaugsmas, tikra dovana.

Į BPM juvelyras atėjo 2012 metais tarpininkaujant menotyrininkei Giedrei Jankevičiūtei, skulptoriams Ksenijai Jaroševaitei, Vladui Urbanavičiui. Jis žavėjosi muziejaus ekspozicija, pats kuravo savąją parodą.

Anot S. Maslauskaitės-Mažylienės, tada ji jau žinojusi, kad A. Šepkus yra ryškiausia žvaigždė. Buvo stilingas, išsilavinęs estetas. O tuo pačiu – jokios arogancijos neturintis, šiltai bendraujantis žmogus.

„Tai iliustruoja ir 2012-ųjų parodos konferencija, kuri truko nuo 11 valandos ryto iki 17 valandos vakaro. Manau, tokios trukmės spaudos konferencijos nėra buvę jokiame muziejuje. Vieną akimirką jam pasisiūliau pristabdyti žurnalistinių interviu srautą, kad pailsėtų, papietautų. Tačiau Aleksandras atsakė: „Žurnalistams reikia atlikti savo darbą. O mano darbas – jiems padėti.“ Jokio žvaigždiškumo“, – sakė BPM direktorė.

Velionis buvo nepaprastai dosnus. BPM jo nuopelnu buvo įsteigtas fondas įsigyti naujiems meno kūriniams. Fondo lėšos kauptos iš BPM parduotų juvelyro dirbinių. „Jis nenurodinėjo, kokius kūrinius pirkti – senus ar naujus, antikvarinius ar šiuolaikinio meno. Taip įsigijome puikų 18 amžiaus kryžių pacifikalą, taip pat K. Jaroševaitės, Onos Grigaitės kūrinių, kurie visai neseniai papuošė BPM nuolatinę ekspoziciją“, – sakė S. Maslauskaitė-Mažylienė.

Paskutinį kartą su A. Šepkumi ir jo žmona Dange Širvyte, poeto Pauliaus Širvio dukra, pasimatyta prieš pat pandemiją, 2019-ųjų vasarą. Sostinės Vokiečių gatvės kieme, kur gyveno poetas ir kur iki šiol yra D. Širvytės butas, tada buvo atidengta atminimo lenta. „Ten man įsiminė, sakyčiau, šepkiškas, fliuksiškas juvelyro elgesys“, – teigė menotyrininkė. Nuo to karto jis nebuvo grįžęs į Lietuvą, nes sutrukdė pandemija.

A. Šepkus gimė 1954 m. kovo 24 d. Kaune. 1977 m. baigė tuometinio Vilniaus dailės instituto Pramoninės dailės katedrą. 1988 m. išvyko į JAV. 1992 m. Manhatane įsteigė savo kompaniją „Alex Šepkus“,1993-iaisiais pelnė Niujorko geriausio naujo metų juvelyro titulą.

Menininko papuošalai pristatyti beveik 150 meno galerijų visame pasaulyje. Bažnytinio paveldo muziejuje nuo 2012 m. surengtos dvi Aleksandro Šepkaus darbų parodos.

Nuo 2012 m. Aleksandras Šepkus tapo Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejaus rėmėju, jo dėka atidarytas muziejaus naujų kūrinių įsigijimo fondas.

Menotyrininkė Rūta Pileckaitė pastebi, kad Aleksandras Šepkus įtvirtino papuošalo, kaip miniatiūrinių formų kūrinio, skirto nešioti, prilygstančio vaizduojamosios dailės darbams, sampratą, suformavo vadinamą „parodinę“ lietuvių juvelyrikos kryptį ir savo idėjomis smarkiai paveikė lietuvių juvelyrikos modernėjimo procesus.

Šv. Mišios už A. Šepkų vyks rugsėjo 7 d. 18 val. Vilniaus Šv. Onos bažnyčioje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt