Kultūra

2021.07.19 14:13

Protestuodami kino teatrai užveria duris: Lietuva – bene vienintelė šalis, kur salėje negalima valgyti spragėsių

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.07.19 14:13

Pirmadienį vienai dienai visiškai duris užveria kino teatrai. Taip verslininkai protestuoja prieš valdžios sprendimus – paliktus galioti reikalavimus dėl COVID-19 pandemijos. „Supratome, kad nedirbti labiau apsimoka, negu dirbti“, – teigia „Forum Cinemas“ tinklo vadovas Gintaras Plytnikas.

Kino salėse iki šiol ribojamas lankytojų skaičius, privalomos kaukės, draudžiami gėrimai ir užkandžiai.

Vienai dienai užsidaro kino teatrai: siekiama atkreipti dėmesį į perteklinių ribojimų žalą

Praėjusią savaitę „Forum Cinemas“ tinklo vadovas Gintaras Plytnikas teigė, kad iš visų kultūros paslaugų tik teatrams ir kino teatrams iki dabar tebėra taikomos drastiškos priemonės.

G. Plytniko teigimu, kino teatruose užtikrinama kokybiška ventiliacija ir visi būtini saugumo reikalavimai, tačiau, verslininkų teigimu, tokių argumentų valdžia negirdi.

Gėrimai ir užkandžiai sudaro apie trečdalį kino teatrų pajamų, todėl pandemijos padarinius šis sektorius jaučia itin stipriai.

„Nusprendėme atkreipti dėmesį, kad yra tam tikrų dalykų, kurie, visų pirma, žiūrovams nelabai priimtini, juolab kad esame „pažaliavę“, „pageltonavę“, kalbant apie kovidinį šviesoforą. Tie ribojimai lieka ir žiūrovai jaučiasi nekaip. Dar vis dirbame blogųjų policininkų darbą – turime žiūrėti, kad žmogus sėdėtų su medicinine kauke, nors daug kur jos nebereikia. Bandykime surasti vidurkį, kad visų pirma klientai, žiūrovai gerai jaustųsi. Paskui – kad mes galėtume išgyventi. Iš pradžių džiaugėmės, kad apskritai galime dirbti, dabar supratome, kad nedirbti labiau apsimoka, negu dirbti“, – pasakoja G. Plytnikas.

Anot jo, yra dideli fiksuoti kaštai: „Nors teikiame kultūros paslaugą, bet dirbame verslo sąlygomis. Sėdime ant atsarginių suolelio.“

Kino teatrai „Pasaka“ taip pat prisijungė prie šios akcijos. Jų vadovė Andrė Balžekienė LRT TELEVIZIJAI sakė: „Šitie pertekliniai ribojimai atrodo nesąžiningi. Mes niekaip negalime suprasti, kodėl kavinėje gali gerti, valgyti, kaukė neprivaloma, o kino teatre negalima nei valgyti, nei gerti, ir visą seansą reikia sėdėti su kauke. Tai daro žiūrovų pasirinkimams įtaką.“

A. Balžekienės nuomone, žiūrovų kino teatruose yra mažiau ne tik dėl to, kad yra vasara, bet ir dėl to, kad žiūrovai „nenori eiti į aplinką, kurioje primenami visi draudimai“. Ji pastebi, kad Estijoje tokių suvaržymų kino teatrams nėra. „Dvigubai mažesnėje šalyje ateinančių į kino sales žiūrovų skaičius kokiu trečdaliu didesnis“, – teigia A. Balžekienė. Anot jos, suvaržymai sudaro įspūdį, kad kino teatras – ypatingo nesaugumo vieta, nors „yra visiškai atvirkščiai“.

„Norėtume, kad būtų galima valgyti ir gerti, esant tokiai situacijai, kokia yra dabar, nereikėtų kaukių. Mes galime išlaikyti atstumus, bet tų dviejų dalykų mums nereikia, kaip ir daugumai kitų paslaugų sektoriaus įmonių“, – tvirtino kino teatro „Pasaka“ direktorė A. Balžekienė.

Anot A. Plytniko, „esame, matyt, vienintelė šalis pasaulyje, kurioje kino salėje negalima valgyti spragėsių“. Jis teigia, kad kino teatrų atstovai niekada nesiskundžia, stengiasi kalbėti argumentais. „Gal jau laikas įtraukti galimybių paso variantą, esame pasirengę. Manome, kad su galimybių pasais bus galima dirbti ir rudenį, kai gali būti prastesnė koronaviruso situacija. Tą ir pasiūlėme ir Vyriausybės kanceliarijai, ir Sveikatos apsaugos ministerijai, ir Kultūros ministerijai, pastaroji mus palaiko, jaučiame jų palaikymą“, – sako G. Plytnikas.

„Argumentuotai, remdamiesi kitų pasaulio šalių patirtimis, bandome save matyti veikiančius per artėjantį rudenį ir žiemą. Ir vasarą norėtųsi gyventi, nes visiškai nelinksma ir nejuokinga“, – kalbėjo „Forum Cinemas“ tinklo vadovas.

Anot A. Balžekienės, dar niekada nebuvo taip mažai žmonių kino salėse. „Mes jau pusantrų metų gyvename labai sudėtingomis sąlygomis. Kino teatrai neveikė daugiau nei pusę metų. Tai nėra kas nors, į ką galėtume nekreipti dėmesio. Mes kalbamės ir su žiūrovais, ir su bičiuliais, ir jie nenori sėdėti su kauke“, – teigia ji.

„Mes tapome nekonkurencingi, lyginant su kitomis kultūrinėmis paslaugomis“, – sako G. Plytnikas. Anot jo, iki 2019 metų karščių iškankinti žmonės eidavo vasarą į kino teatrą atsivėsinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.