Kultūra

2021.06.02 10:09

Tapytojas Aloyzas Stasiulevičius mini 90-metį: dokumentiniame filme – vieno paveikslo gimimo istorija

LRT.lt2021.06.02 10:09

Tapytojas Aloyzas Stasiulevičius šių metų birželio 2 d. švenčia 90-ąjį savo gimtadienį. „Gimdymas“ – vieno A. Stasiulevičiaus paveikslo gimimo istorija, rašoma portalui LRT.lt parengtame tekste.

Šis trumpametražis dokumentinis filmas nufilmuotas 2017 metais A. Stasiulevičiaus studijoje Vilniuje ir Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre. Filme užfiksuotuose kadruose A. Stasiulevičius tapo Tėvo Stanislovo atminimui skirtą kūrinį „Mano altorius – mano varstotas“.

Trumpametražis dokumentinis filmas „Gimdymas“. Vieno Aloyzo Stasiulevičiaus paveikslo istorija

A. Stasiulevičiaus kūryba pripažinta Lietuvoje ir pasaulyje – dailininko kūrinių yra įsigiję septyni pasaulio muziejai, jo paveikslai saugomi Nonkonformistinio Sovietų Sąjungos meno kolekcijoje Naujojo Džersio valstybiniame universitete (JAV), Ludwigo tarptautinio meno muziejuje Vokietijoje, Šardžos meno muziejuje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Tretjakovo galerijoje Maskvoje, kitų pasaulio šalių valstybiniuose muziejuose. Lietuvoje Aloyzo Stasiulevičiaus kūrinių yra įsigiję svarbiausi Lietuvos nacionaliniai, regioniniai muziejai, kūryba įvertinta Lietuvos Vyriausybės kultūros ir meno premija. Per 64 kūrybinio gyvenimo metus dailininkas surengė virš 100 parodų.

„Gimdymas“ – Onos Stasiulevičiūtės, tapytojo dukros, kūrinys. Žiūrėdami filmą galime persikelti į privačią dailininko dirbtuvę ir iš arti stebėti kūrybinį procesą – tuščią drobę, pirmus eskiziškai kompoziciją pažyminčius potėpius, tiesiai iš dažų tūbelės išspaudžiamas kontūrų linijas, taškymą, užtapymą, gramdymą, džiovinimą saulėje ir galiausiai – proceso rezultatą. Girdime ir pokalbius su už kadro esančia filmo autore, pasitarimus ir ginčus. Tai – ne tik paveikslo ir jo kūrėjo, bet ir dviejų asmenybių santykių portretas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt