Kultūra

2021.05.17 14:17

Tribūna „Sustojusi kultūra“ – galimybė menininkams būti išgirstiems

LRT.lt2021.05.17 14:17

Grupė studentų nori pasidalinti karantininiu darbu „Sustojusi kultūra“. Projektas prasidėjo 2020 metų gruodžio mėnesį, kai meno srities žmonių galimybės tapo apribotos, rašoma Socialinių mokslų kolegijos portalui LRT.lt parengtame tekste.

Pasisakė net 109 skirtingų meno srities atstovai: aktoriai, režisieriai, muzikantai, šokėjai... Dauguma pasisakiusių garsenybių neslėpe minties, kad karantinas vieniems buvo išbandymų, o kitiems – atrastų naujovių metas. Ši platforma sukurta tam, kad kiekvienas norintis menininkas išreikštų savo idėjas, mintis apie jų vykdomą veiklą. Studentai, susidomėję, kaip viskas vyksta karantino metu, pasiūlė menininkams atsiverti ir pasidalinti mintimis su visuomene.

Paklausti, ar sutinka su režisieriaus Oskaro Koršunovo citata, kad „kultūra yra pamatinis valstybės akmuo“, dauguma menininkų atsakė teigiamai bei teigė, kad kultūra yra daug daugiau. „Pats žodis kultūra reiškia viską, ką sukuria žmogus. O žmogus tiesiog negali nekurti“, – teigia aktorė Marcelė Zikaraitė-Sirgedienė.

Apie teatrą po karantino menininkai kalba su ilgesiu. Daugelis mano, kad daug kas pasikeis. Anot jų, pokyčiai visada yra gerai, tačiau pandemijos laikas yra užtęstas ir noras tobulėti bei puoselėti savo svajones gali išnykti. Aktorius Ričardas Bartašius teigia, kad teatras nuolat privalo progresuoti. Jis gali išrasti naujas formas – pasitelkti technologijas.

Nei vienas iš menininkų teigia nenorintis būti kultūros ministru, kadangi mano, kad tokioje srityje turi dirbti tikrai gerai savo darbą išmanantis žmogus. Anot jų, kultūros ministro svarbiausias prioritetas turi būti toks – gerbti ir vertinti meną bei jį kuriančius žmones.

„Kultūros ir meno sritį paversčiau ne teoriškai, o praktiškai viena iš prioritetinių sričių, suvokiant atsakomybę už tautos emocinę būseną šiuo ypač stresiniu laikotarpiu“, – sako aktorė Neringa Būtytė, paklausta, ką pakeistų kultūros ir meno politikos srityje, jeigu taptų kultūros ministre.

Prasitarus apie trečią karantino bangą, dauguma menininkų šypteli, nes yra pasiruošę. „Taip, nors ironiška, bet ši pandemija mus būtent ir išmokė, kad niekuomet nesame viskam pasiruošę“, – sako pianistė Ieva Dūdaitė-Radžiūnė.

Projekto vykdytojai, Socialinių mokslų kolegijos skaitmeninės komunikacijos II kurso studentai, džiaugiasi, turėdami galimybę leisti kultūros atstovams pasisakyti, nes tiki, kad kiekvienas menininkas yra labai svarbi kultūros dalis. Galima sakyti, kad menui nėra kliūčių, nes jis visada egzistuos bet kokioje platformoje, bet kokioje erdvėje.

Apžvelgus visą veiklą galima išskirti pagrindinę mintį, kad svarbiausia nepasiduoti ir stengtis įžvelgti gėrio ir vilties. Reikia stengtis ieškoti įvairių sprendimų, kad noras neišblėstų. Iš pasisakiusių žmonių galima susidaryti nuomonę, kad visi siūlo išlikti ramiems ir tikėtis, kad sugrįšime į normalų gyvenimą visai netrukus. Ramybė pasiekia tuos, kurie savo širdį pripildo meile darbui, veiklai, menui.

„Mes norime dalintis tuo, ką sukūrėme. Projektas „Sustojusi kultūra“ padėjo meno srities atstovams išgyventi sustojusią kultūrą kartu su platesne auditorija. Tuo pačiu tapome ir atrama darbą praradusiems meno srities žmonėms. Šis projektas tarsi leidžia atskleisti užmirštą kultūrą plačiąja prasme, leidžia prisiminti tuos, kurie mus auklėja, moko ir šviečia“, – teigia projekto vykdytojai. „Sustojusi kultūra“ – tai tarsi dienoraštis, kuris kasdien pakelia nuotaiką, vaduojantis iš pandemijos pančių. Mes visi galėjome skaityti ir matyti nepaprastą šviesą kasdienybėje.

Projektas „Sustojusi kultūra“ – feisbuke ir instagrame.

Projekto kolektyvas: Kamilė Osauskaitė, Veronika Jucevičiūtė, Akvilė Paišiūtė, Edvinas Bartusevičius, Fabijonas Simėnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.