Naujienų srautas

Kultūra2021.05.14 12:14

Kernagio sūnus apie „Šeimų maršo“ agitatorių naudotas tėvo dainas: „Kernagis kalbėjo apie laisvę, o čia – fanatiškai nusiteikę žmonės“

papildyta LATGA komentaru

Šeštadienį įvyks visuomeninė akcija – vadinamasis „Didysis šeimos gynimo maršas“. Vytauto Kernagio fondas penktadienį pranešė kreipęsis į autorinių teisių apsaugos asociacijas LATGĄ ir AGATĄ dėl V. Kernagio dainų, skambančių rengiamos akcijos agitaciniuose renginiuose. „Vytauto Kernagio vertybės niekaip nedera su to maršo organizatorių principais“, – LRT.lt teigė Vytautas Kernagis jaunesnysis.

Kaune balandžio 9 dieną vykęs renginys, pristatantis „Šeimos gynimo maršą“, buvo užbaigtas Vytauto Kernagio daina „Šaukiu aš tautą“.

„Atsiribojame nuo galimybės leisti marše Kernagio dainas. Jau kreipėmės į LATGĄ ir AGATĄ, kad tai užtikrintų. Mes visa tai perdavėme asociacijoms, svarbu, kad bent jau būtų sumokama autoriams. Kai skamba Vytauto Kernagio muzika, žmonės gauna emociją, ir tai yra nekoreliuojantys dalykai“, – penktadienį LRT.lt teigė V. Kernagis jaunesnysis.

Gavus žinią, kad „Didysis šeimos gynimo maršas 2021“ agitaciniuose renginiuose skamba Vytauto Kernagio dainos, Vytauto Kernagio fondas kreipėsi į asociacijas LATGA ir AGATA, pareikšdamas, kad kategoriškai nesutinka, jog renginio organizatoriai naudotų Vytauto Kernagio dainas bet kokiame savo renginių kontekste, įskaitant ir planuojamą renginį gegužės 15 dieną.

„Jeigu renginių organizatoriai nori naudoti muziką, jie turi gauti sutikimą bent jau iš LATGOS ir AGATOS. Mes jau ir „Drąsos keliui“ buvome uždraudę naudoti, čia irgi panašus judėjimas kyla, mes atsiribojame nuo jo. Kernagis propagavo toleranciją, o ten – pagieža, šmeižtas, panieka. Kernagis kalbėjo apie laisvę, o čia fanatiškai nusiteikė žmonės, tokio turinio nenoriu cituoti“, – tvirtino V. Kernagis.

„Visa iki šiol leista muzika agitaciniuose „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ renginiuose skambėjo nelegaliai, nes organizatoriai nebuvo sudarę sutarčių su asociacijomis LATGA ir AGATA. Todėl lauksime asociacijų reakcijos ir veiksmų šiuo klausimu. Taip pat maršo organizatorių leksika, vertybės bei agresyvi, žeminanti laikysena kitų žmonių atžvilgiu – niekaip nedera su Vytauto Kernagio kūryboje nešta laisvės, pagarbos bei tolerancijos idėja. Todėl kategoriškai pareiškiame, kad nesutinkame, jog Vytauto Kernagio dainos ir jo asmenybė būtų kaip nors siejamos su šiuo renginiu ir visiškai nuo jo atsiribojame“, – sakė Vytauto Kernagio dukra, viena iš Vytauto Kernagio fondo steigėjų, Eglė Kernagytė-Dambrauskė.

Maršo organizatorių „Šeimų sąjūdžio“ atstovas spaudai Arvydas Daunys kalbėjo: „Čia ne mes leidome, galbūt vietiniai aktyvistai, mes šitų dalykų nereglamentuojame. Mes tik išdalijame lankstinukus, toliau – vietiniai Kauno aktyvistai. Atvažiuoja 3–4 žmonės.“

Rytoj vyksiančiame marše Vilniuje, pagrindiniame renginyje, suderintame su Vilniaus savivaldybe, anot jo, „atlikėjai dainuos savo dainas, susijusias su tauta. Viskas bus suderinta su autoriais.“

„Reikia turėti omenyje, kad visuomeniniam naudojimui patys sau pasileidę galime klausytis, tai net nėra komercinis renginys. Vytautas Kernagis – tautos dainius, norite pasakyti, kad jis kam nors priklauso? Čia kaip Maironio dainos“, – kalbėjo A. Daunys.

„LATGA remiasi įstatymais, žmonės kitaip galvoja kartais, bet taip, tuos konfliktus reikia derinti, jie tiesiog net nepagalvojo apie tai. Nesidomi taip giliai šiais klausimais. Mes nežadame kariauti su autoriais, grynai per neapsižiūrėjimą, ne iš piktybinės pusės. Kiekvienas toks atvejis – pamoka, susisieksime su autoriais, mums netrūksta autorių, kurie patys nori dalyvauti“, – teigė A. Daunys.

Anot jo, jei LATGA pareikalaus apmokėti už muzikos naudojimą, „svarstytume galimybę dėl apmokėjimo, kiek pagrįstas tas apmokėjimas.“

Apie dainų autorių atsiribojimą nuo maršo organizatorių jis teigė: „Jeigu žmogus nesutinka su valstybės vertybėmis, keista, kad atvirai skelbia.“

Šeštadienį Vilniuje rengiamas „Šeimos gynimo maršas“, jo dalyviai siekia išreikšti protestą prieš Stambulo konvenciją ir kitas iniciatyvas, jų teigimu, nukreiptas prieš tradicinę šeimą.

Kaip renginio iniciatorius ir vadovas nurodomas buvęs „tvarkietis“ Raimondas Grinevičius, tarp organizatorių yra ir humoristas Artūras Orlauskas, Nacionalinio susivienijimo narys Algimantas Rusteika, tinklalapio infa.lt vadovas Arvydas Daunys.

Autorinių teisių apsaugos asociacijos LATGA komentaras

„Pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą į asociaciją LATGA organizatorius dėl viešo kūrinių naudojimo turi kreiptis likus 14 darbo dienų iki renginio. Kol kas „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ organizatoriai to nepadarė. Šiandien LATGA priminė organizatoriui apie pareigą sudaryti sutartį su asociacija, jei renginio metu bus viešai atliekami (viešu atlikimu laikomas ir muzikos kūrinių garso įrašų naudojimas, ir muzikos kūrinių gyvas atlikimas) LATGA atstovaujamų autorių kūriniai“, – rašoma LATGA komentare.

„Taip pat organizatoriams pridėjome autorių ir kitų teisių turėtojų, kurie neleidžia minėtame renginyje naudoti jų kūrinių, sąrašą. Asociacija LATGA neturi teisinio pagrindo savo iniciatyva nesuteikti licencijos dėl viešo atlikimo. Autoriai, kurie nenori, kad jų kūriniai būtų viešai atliekami minėto renginio metu, turi teisę informuoti apie tai LATGA, ji savo ruožtu informuos organizatorius. Papildoma informacija autoriams: jeigu nenorite, kad jūsų kūriniai būtų naudojami minėtame renginyje, informuokite apie tai asociaciją LATGA el. paštu visuomene@latga.lt“, – teigiama asociacijos LATGA laiške.

Atsiribojo ir I. Narkutė

Dainuojamosios poezijos dainininkė Ieva Narkutė nusprendė „užbėgti už akių“ ir pasisakė savo feisbuko paskyroje nenorinti, kad jos dainos skambėtų vadinamojo „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ kontekste.

2020 metų rugpjūtį vykusiame mitinge „Už laisvą pasirinkimą“ mergina scenoje perdainavo jos dainą „Raudoni vakarai“. „Įrašas klajoja internete, kai kurie organizatoriai tie patys, kaip ir maršo“, – pastebi I. Narkutė.

„Net iki šiol negalvojau, kad yra tokia galimybė neleisti naudoti mano dainų, tiesiog dažnai „Raudoni vakarai“ skamba tokiuose kontekstuose, su kuriais savęs nesieju ir nenorėčiau sieti. Reikėtų užbėgti kiekvienam renginiui už akių, užtat didelių veiksmų nesiimu“, – LRT.lt teigė ji.

„Dainos gyvena savo gyvenimą, bet aš tam, kas propaguojama tuose mitinguose, nepritariu“, – kalbėjo I. Narkutė. „Norint viešai atlikti kūrinį, reikia gauti leidimą. Tas mažai kam yra žinoma, dažniausiai tai žinoma tik tiems, kurie dirba profesionaliai scenoje“, – pripažįsta dainininkė.

Kalbėdama apie vadinamąjį „Didįjį šeimos gynimo maršą“ I. Narkutė teigė: „Noriu savo šeimą nuo tų žmonių ginti, nors esu susituokusi bažnyčioje, auginu vaikus. Nes pasaulis nėra juodas ir baltas, nes suaugę žmonės turi rodyti mažiems žmonėms visas spalvas ir atspalvius. Manęs niekas nepuola, ačiū, gelbėkitės patys. Daug agresyvaus naratyvo, mums jo netrūksta, mums nuo jo reikia gelbėtis, reikia sutarimo ir sugyvenimo linkme judėti, būtų liūdna judėti atgal.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi