Kultūra

2016.05.04 17:46

Filme atskleidžia skausmingą Lietuvos baleto kelią

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.05.04 17:46

Trečiadienį LRT klube pristatytas dokumentinis filmas „Odė Lietuvos baletui“, kuriame, anot filmo režisierės ir scenarijaus autorės Laimos Lingytės, atsiskleidžia itin senus laikus menantis bei daug iškentęs lietuviško baleto veidas. 

„Matysime sudėtingą ir skausmingą Lietuvos baleto raidos kelią nuo XV a. dvarų kultūros, nepriklausomos tarpukario ir pokario laikų Lietuvos iki šių dienų. Filme gausu archyvinės kino ir foto medžiagos apie žymiausius mūsų artistus ir baletmeisterius“, – pasakoja L. Lingytė.

Baleto kritikas ir filmo scenarijaus autorius Žilvinas Dautartas priduria, kad nors baletas Lietuvoje iškentė daug, jis niekada nenusileido Vakarų Europoje šokamam baletui.

„Lietuvos baletas keitėsi kaip ir europinis baletas, o šiandien jis nenusileidžia geriausiems šiuolaikinio šokio kolektyvams. (...) Tačiau čia baletas nuolat kentėjo priespaudą, nes ją kentėjo ir visa kultūra, o išliko tik mūsų didikų – Radvilų, Oginskių, Tyzenhauzų – dėka“, – pasakoja Ž. Dautartas.

Tiesa, nors filmas aprėpia ilgą istorijos laikotarpį, tačiau pirminis planas buvo visiškai kitoks.

„Iš pradžių norėjau sukurti filmą baleto 90-mečiui, tačiau vėliau pamačiau, kad tiek daug medžiagos, tiek daug neišsikristalizavusių dalykų, todėl prireikė rimtesnio filmo“, – pasakoja L. Lingytė.

Lietuvos baletas neseniai atšventė 90-metį. 1925-ųjų gruodžio 4 d. Kaune įvyko Leo Delibes`o baleto „Kopelija“ premjera.

Daugiau apie Lietuvos baleto istoriją žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.