Kultūra

2021.02.17 18:56

Ivanauskaitės premija įteikta Linos Simutytės knygai: išdrįsus baimė neatsitraukia

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.02.17 18:56

Trečiadienį Jurgos Ivanauskaitės premija įteikta Linos Simutytės knygai „Miesto šventė“. „Už kiekvieno apsakymo – tas pasaulis, nuo kurio sąmoningai norėdavau pabėgti. Kiekviena šventė turi savo kainą“, – teigė ji.

Šiemet J. Ivanauskaitei būtų sukakę 60 metų, o vasario 17 diena – jos mirties diena.

Renginyje dalyvavo J. Ivanauskaitės premijos laureatė, komisijos nariai: poetė, „Šiaurės Atėnų“ redaktorė Giedrė Kazlauskaitė, rašytojas Mindaugas Nastaravičius, J. Ivanauskaitės sesuo, etnologė Radvilė Racėnaitė, leidyklos „Tyto alba“ vadovė Lolita Varanavičienė ir komisijos pirmininkas, rašytojas, literatūros tyrinėtojas Rimantas Kmita.

R. Kmita kalbėjo, kad laureatų sąrašas – labai įvairus. „Ir tai neturėtų stebinti – Jurga Ivanauskaitė buvo labai daugiabriaunė kūrėja.“

Renginio metu transliuotas premijos įteikimo laureatei J. Ivanauskaitės skvere prie Ksenijos Jaroševaitės skulptūros „Katinas“ įrašas. „Knygoje netrūksta baimių, nejaukumo. Amerikietiška kultūra, psichodelika, jaunimo problemos – atrodo, kad kai kurie personažai iš J. Ivanauskaitės ankstyvosios kūrybos persikėlė į Linos kūrybą“, – kalbėjo R. Kmita.

„Neužrašyti žodžiai gali pradingti. Baimė mane kasdien sekiojo ir provokavo, kviesdama išdrįsti. Ši premija liudija viena – išdrįsus baimė neatsitraukia, bet ir augina tikėjimą – esu ten, kur ir turėčiau būti“, – kalbėjo L. Simutytė.

„Už kiekvieno apsakymo – tas pasaulis, nuo kurio sąmoningai norėdavau pabėgti. Kiekviena šventė turi savo kainą“, – teigė ji.

„Zoom“ pokalbyje toliau R. Kmita atskleidė, kad kiekvienas komisijos narys buvo išrinkęs vis kitą knygą, turėjo išsirinkę alternatyvų. „Pusė kandidatų buvo arti laureato“, – pripažįsta R. Kmita. Rašytojas prisiminė, kad J. Ivanauskaitė nebuvo iš karto pripažinta literatūriniame pasaulyje, visai kaip ir L. Simutytė – ji teigė, kad ne viena leidykla jos rankraštį atmetė.

„Tas Ivanauskaitės vardas kaip ir tinka Linai, nes turi nutrūktgalviškumo, drąsos, bravūros“, – tvirtino G. Kazlauskaitė. „Ivanauskaitės vardas vis dar reiškia polėkį, – džiaugėsi G. Kazlauskaitė, turėdama omenyje didelį pretendentų ratą. – Tai jaunų žmonių, jaunų skaitytojų autorė.“ G. Kazlauskaitė prisimena, kaip J. Ivanauskaitė buvo pasižadėjusi neberašyti grožinės literatūros ir tą pažadą sulaužė romanu „Sapnų nublokšti“.

M. Nastaravičius prisiminė dirbtuves Kelmėje, kur jam įsiminė Linos ilgi kaip upė monologai. Jis ragino autorę rašyti dramaturgiją.

R. Racėnaitė teigia vis galvojanti, kokių kūrybinių impulsų Jurgai suteiktų šiandieninė pandeminė situacija. R. Racėnaitė prisiminė, kaip Jurga jau sunkiai sirgo ir buvo rengiama jos poezijos rinktinė „Odė džiaugsmui“.

„Man rodos, kad juos vienijanti dedamoji – jų brendimo aplinkybės paslaptingoje miesto jaunimo subkultūrų terpėje“, – teigė R. Racėnaitė. Anot Jurgos sesers, abiem šioms autorėms reikia miesto, santykio su kitais žmonėmis, kad įvyktų kūryba. Pamačiusi Liną, R. Racėnaitė pajuto déjà vu ir suprato, kaip pasiilgo savo sesers, jos ugningų plaukų.

„Nuo pat paauglystės man Jurga buvo svarbi kaip laisva menininkė, kūrėja. Jurgos asmenybė man atrodė nepažabojama, norėjosi ir pačiai išsilaisvinti. Man labai patinka Jurgos ilgi sakiniai, klampumas, metaforiškas kalbėjimas. Rašymas atsirado, siekiant užpildyti tuštumą. Šiandien Pelenų diena – ir pelenai, ir sniegas, viskas labai simboliška. Jos literatūrinė galia tęsiasi“, – kalbėjo L. Simutytė.

J. Ivanauskaitės premijai šiemet buvo pateikta 15 knygų. Pretendentai abėcėlės tvarka: Rugilė Audenienė „Vojaĝo“ („Aukso žuvys“), Sandra Avižienytė „Psichopatija“ (išleido Sandra Avižienytė), Akvilina Cicėnaitė „Kad mane pamatytum“ („Alma littera“), Aidas Jurašius „Bibliofobija“ („Vaga“), Narius Kairys „Toliau nei vandenynas“ („Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“), Akvilė Kavaliauskaitė „Kūnai“ („Balto“), Virginija Kulvinskaitė „Kai aš buvau malalietka“ („Kitos knygos“), Ernestas Noreika „Apollo“ („Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“), Goda Palekaitė „Schizmatikai“, („Lapas“), Dovydas Pancerovas „Medžiojant tėvą“ („Alma littera“), Vaiva Rykštaitė „Lizos butas“ („Tyto alba“), Lina Simutytė „Miesto šventė“ („Kauko laiptai“), Ieva Toleikytė „Raudonas slidus rūmas“ („Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“), Vytautas Varanius „Šiltnamis“ („Alma littera“), Dainius Žičkus „Šmaravėjaus nuotykiai“ („Kryptis“).

Nuo 2008 metų teikiama premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. O premijos laureatų sąrašas solidus – premija įvertinti šiandien aktyviai kuriantys ir ryškūs mūsų literatūros vardai, tarp kurių Kristina Sabaliauskaitė, Rimantas Kmita, Rimvydas Stankevičius, Renata Šerelytė ir kt.

Prisimintos ir ką tik perleistos rašytojos J. Ivanauskaitės knygos – romanas „Sapnų nublokšti“ ir pokalbių knyga „Švelnūs tardymai“.