Kultūra

2016.04.13 14:12

Filmo „Mariupolis“ režisierius tikisi žiūrovus perkelti į karo draskomą Ukrainą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.04.13 14:12

Kultūros antropologo, dokumentinio filmo apie karą Ukrainoje režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis“ buvo parodytas Berlyno, Honkongo kino festivaliuose, taip pat nominuotas tarptautiniam „Amnesty International“ apdovanojimui. Filme „Mariupolis“, kurio premjeroje „Kino pavasario“ festivalyje Vilniuje lankėsi ir šalies prezidentė, ir premjeras, pasakojama apie karo Donecko krašte kasdienybę.

„Tikiuosi, kad žiūrėdami šį filmą bent dalį minutės pasijusite Ukrainoje, Mariupolyje, kartu su žmonėmis, kurie gyvena tame pusės milijono gyventojų mieste, kurio pašonėje vyksta karas: sprogsta bombos, žūsta žmonės. Tas karas kartais ateina į patį miestą, bet, nepaisant to, gyvenimas tęsiasi“, – sakė režisierius.

Kūrėjas pirmą kartą į Mariupolį nuvyko pernai balandį, jis norėjo savo akimis išvysti šį miestą, nes, anot režisieriaus, jis žiniasklaidoje užėmė keistą vietą karo situacijoje. „Kartais nebuvo aišku, kas tą miestą kontroliuoja, kam jis priklauso“, – savo pasirinkimo priežastis dėstė menininkas.    

Kito dokumentinio filmo apie Čečėniją „Barzakh“ autorius nuosekliai domisi karo, netekties temomis. Šį savo polinkį jis aiškina tuo, kad karo metu „pasimato tikrosios visuomenės sambūrio formos, kurios nematomos kasdien, kurias paslepia rutina, kultūriniai kontekstai. Santykis su mirtimi, netektimi yra arčiau, todėl žmogus elgiasi kitaip“, – apie žmonių būsenas esant ekstremalioms situacijoms mąstė M. Kvedaravičius.

Išsamiau apie kūrėjo poziciją – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt