Naujienų srautas

Kultūra2020.02.05 10:24

Mirė žinomas rašytojas, dailininkas Romualdas Lankauskas

LRT.lt 2020.02.05 10:24

Antradienį per kultūros pasaulį nuskriejo liūdna žinia – eidamas 88 metus po sunkios ligos mirė Lietuvos prozininkas, dramaturgas, dailininkas, rašytojas Romualdas Lankauskas.

Žinia su LRT.lt portalu pasidalino Vilniaus universiteto (VU) Filologijos fakulteto docentas Antanas Smetona, ją patvirtino velionio artimieji.

R. Lankauskas gimė 1932 metais Klaipėdoje. Ankstyvuoju laikotarpiu parašė apsakymų knygų vaikams. Lietuvių prozoje sukūrė glaustos novelės modelį, ją papildė miesto, inteligentijos tematika. Kūryboje vyrauja etinė psichologinė problematika, būdingas stiliaus lakoniškumas. Lietuvių prozoje sukūrė naują inteligento tipažą: jis išsilavinęs, turi savitą gyvenimo stilių ir tuo priešinamas šabloniškam bendravimui ir kolektyvizmo dvasiai.

Personažai išgyvena poetinės prigimties ir aplinkos miesčioniškumo, rutinos konfliktą. XX a. septintame dešimtmetyje lietuvių novelei pritaikė santūrią pasakojimo manierą, kompozicijos simetriją, nutylėjimus, pauzes, potekstę. Geriausių jo novelių dvigubas planas – ironiškas sovietinės tvarkos neigimas ir personažo vidinė autonomija. Rytprūsių tema gvildenama apysakoje „Klajojantis smėlis“, trilogijoje „Likimo zona“.

Novatoriškame romane „Vidury didelio lauko…“ pasakojama apie Antrajame pasauliniame kare priešingose pusėse kovojančius lietuvius, romane „Tą šaltą žiemą“, apysakoje „Atspindžiai jūros veidrody“ – apie kūrėjo blaškymąsi, „Projekte“ – apie nepavykusį architekto kūrybinį ir asmeninį gyvenimą. Romanas „Užkeiktas miestas“ – satyrinė totalitarinės santvarkos alegorija, romane „Piligrimas“ atskleidžiama ambicingo menininko situacija atkūrus nepriklausomybę. Sovietinės okupacijos metais kai kurie romanai buvo labai kritikuojami ir oficialiai pasmerkti. Parašė romanų apie Lietuvos partizanus.

Išvertė E. Hemingvėjaus ir R. Bredberio kūrinių, paskelbė aktualios publicistikos. Nutapė (nuo 1961 m.) peizažų, abstraktyvių kompozicijų, surengė keliolika parodų Lietuvoje ir užsienyje, apipavidalino savo knygų. Jo kūrybos išversta į 10 Europos tautų kalbų.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis reiškia nuoširdžią užuojautą dėl ryškaus menininko Romualdo Lankausko mirties: „Mirė garsus rašytojas, visą gyvenimą gražiai derinęs prozos ir dailės spalvas Romualdas Lankauskas. Tai buvo talentingas žodžio meistras, niekada nepripažinęs konformizmo teikiamos gerovės ir kompromisų su kūrėjo sąžine. R. Lankausko kūryba susilaukė pripažinimo Lietuvoje, ji buvo verčiama į Europos kalbas. Dėl šios netekties nuoširdžiai užjaučiu velionio artimuosius, draugus ir visą menininkų bendruomenę“,– sakoma premjero užuojautoje.

Atsisveikinti su velioniu bus galima vasario 7 dieną, penktadienį, Vilniaus laidojimo rūmuose „Ritualas“ (Olandų g. 22, Vilnius) nuo 10 iki 15 val.

Kviečiame prisiminti akimirkas su rašytoju. Filmas „Žydrasis horizontas“, scenarijaus autorius – Romualdas Lankauskas:

Vytauto Mikalausko ir Romualdo Lankausko filmas „Žydrasis horizontas“

Plačiau apie šį filmą:

Retrospektyva. Saulius Macaitis pristato filmą „Žydrasis horizontas“

Interviu su rašytoju, dalininku:

Romualdas Lankauskas: tikras menininkas turi būti disidentas ir autsaideris – tai neišvengiama
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi