Naujienų srautas

Kultūra2019.11.25 10:26

Gera kūryba, bet ne elgesiu pasižyminti Laisvydė Šalčiūtė atidaro ilgai lauktą parodą Vilniuje

LRT.lt 2019.11.25 10:26

2019 m. lapkričio 26–gruodžio 21 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ pristatoma Laisvydės Šalčiūtės kūrybos paroda „Meliuzinų rojus“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Menas anaiptol nėra geras elgesys“, – teigia menininkė L. Šalčiūtė, savo kūriniais mėgstanti provokuoti žiūrovą. Ir neatsitiktinai – tik įžūlus menininko elgesys kartais paskatina susimąstyti apie jo kūrinius. Nuo lapkričio 26 dienos, menininkė mėnesiui užvaldys galerijos „Kairė-dešinė“ erdves, įkurdinusi jose... Rojų.

„Meliuzinų rojus yra iliuzija – tikra, kaip siaubo kambarys atrakcionų parke, kur visiems žinomos veikėjos virsta vaiduoklėmis, o tauriausios meno citatos užrašomos krauju. Po gražiais paviršiais pulsuoja pornografinė vaizduotė, karštligiškai žarstanti pažadus ir nepaisanti vaizdinių galiojimo laiko“, – parodos anotacijoje rašo kuratorė Laima Kreivytė.

Mantujos Kunigaikščių rūmų muziejuje (Palazzo Ducale di Mantova) 2019 m. pavasarį veikusioje parodoje „Coming Out“ eksponuotus kūrinius menininkė pirmą kartą rodys Lietuvoje. „Contour Art Gallery“ Veronos meno mugėje pristatytos menininkės kandidatūrą šis muziejus pasirinko kaip geriausiai tinkančią jų rengiamam projektui. Per 2 parodos veikimo mėnesius Lietuvos menininkės kūrinius pamatė daugiau kaip 100 tūkst. lankytojų iš viso pasaulio.

L. Šalčiūtė – viena aktyviausių šiuolaikinių Lietuvos viduriniosios kartos konceptualių menininkių. 2018 metais menininkė įgijo meno daktaro laipsnį. Ji kuria tapybą, menines instaliacijas, meninius objektus, fotografijas, grafiką, piešinius, literatūrinius tekstus.

Menininkė yra surengusi per 40 personalinių ir sudalyvavusi daugiau kaip 100 grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. L. Šalčiūtė 2007 m. apdovanota Lietuvos meno kūrėjų premija, šešis kartus įvertinta individualiomis Lietuvos respublikos kultūros ministerijos stipendijomis, pelniusi diplomus grupinėse parodose.

Šios menininkės kūrinių yra Romos grafikos institute, Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje Vilniuje, MO muziejuje, „Lewben Art Foundation“ kolekcijoje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune, privačiose Lietuvos ir užsienio kolekcijose.

Menininkė dažnai praktikuoja meninės apropriacijos metodą. Antrinę realybę ji naudoja naujiems darbams kurti – iš įvairių kontekstų išimtus vaizdus paradokso principu perkomponuoja, taip sukurdama naujas prasmes.

„Lietuvės kūryboje legendinė būtybė su žuvies uodega tampa spiritus movens, autorės antrininke, naująja undine. Meliuzinos akys ir krūtys skleidžia šviesą, o švytintis nimbas simbolizuoja jos dievišką, nors ir nedievinamą, prigimtį. Jos galia proporcinga tai vidinei jėgai, tam meilės dvelksmui, kuris įkvepia visus poelgius, – ji surenka žmonių ašaras, kaip naujoji Venera visu grožiu išnyra iš jūros kriauklės, rodo kelią į jausmų rojų, paklusdama pašėlusiam širdies plakimui“, – apie L. Šalčiūtės kūrybą rašė italė meno istorikė Renata Casarin.

Menininkei atstovaujanti „Contour Art Gallery“ rengia šią parodą bendradarbiaudama su VGMC galerija „Kairė-dešinė“. Parodos kuratorė – menotyrininkė dr. Laima Kreivytė.

Kilnojama galerija „Contour Art Gallery“ rengia parodas erdvėse, galinčiose kuo geriau atskleisti pristatomų menininkų kūrybą. Nuolat kintanti ekspozicijų aplinka ne tik suteikia vis naują kontekstą autorių idėjoms, bet ir leidžia naujai pamatyti jų darbus, formuoja naują, platesnį požiūrį į meno kūrinius.

Tarptautinėse meno mugėse rodanti atstovaujamų menininkų, tokių kaip Eglė Ridikaitė, L. Šalčiūtė, Raimondas Gailiūnas, Rūta Vadlugaitė, darbus „Contour Art Gallery“ jau sulaukė gerų vertinimų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi