Kultūra

2019.08.27 17:09

Berlyno muziejų saloje – naujiena, kritikų vadinama „brangiausia drabužine pasaulyje“

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.08.27 17:09

Berlyne atidarytas lankytojų centras – vienas brangiausių pastarojo meto miesto kultūrinių statinių. Nors statinys pristatomas kaip vartai į Berlyno muziejų salą, kritikus stebina neaiški pastato paskirtis. Statinio architektai įsitikinę, kad pastatas – meno kūrinys, kurį privalu pamatyti.

„Brangiausia drabužinė pasaulyje“ – berlyniečiai jau turi šmaikščią pravardę naujai atidarytiems vadinamiesiems vartams į muziejaus salą. Praėjusį mėnesį Berlyno muziejų saloje atidarytas lankytojų centras pavadintas žydų tautybės filantropo, meno globėjo Jameso Simono galerijos vardu.

Suplanuotos prieš 20 metų, statybos kainavo 134 mln. eurų ir truko daugiau nei dešimtmetį. Pasak statinio architektų, statybos ant vandens sukėlė daug techninių iššūkių.

Pastato architektas Davidas Chipperfieldas sako, kad komanda susidūrė ne tik su techniniais, bet ir kitokiais sunkumais: „Vienas jų – kaip šiuolaikinis pastatas turi atrodyti tokiame istoriniame ir monumentaliame architektūriniame kraštovaizdyje?“

Naujajame pastate, kurį suprojektavo žymus britų D. Chipperfieldas, kol kas yra Muziejų saloje esančio Pergamo muziejaus ir rekonstruoto Naujojo muziejaus bilietų kasos, informacijos centras, taip pat muziejaus parduotuvė ir restoranas. Čia taip pat suprojektuotos erdvės laikinoms parodoms. Planuojama, kad ateityje iš pastato bus galima tiesiogiai patekti ir į kitus saloje esančius muziejus. Esą galerijos požeminė promenada nuves į penkis saloje esančius muziejų pastatus.

Nors pagrindinis statinio tikslas – užtikrinti geresnę prieigą prie saloje esančių muziejų, naujojo statinio atstovai sako, kad svarbiausia ne jo paskirtis, bet tai, kad pastatas harmoningai įsilieja į muziejų salos architektūrinį ansamblį, kur tarsi susijungia klasika su modernizmu.
Architektas Alexanderis Schwarzas teigia, kad šio pastato forma tinkama pasivaikščioti: „Ta beveik kaip sodas, architektūrinis sodas.“

Berlyno Muziejų sala – muziejinis kompleksas, įsikūręs Šprė upės saloje. Muziejų ekspozicijos apžvelgia civilizacijos istorijos periodus, Apimančius apie 6000 metų. Saloje esantys muziejai buvo pastatyti 19–20 a. pradžioje, tačiau smarkiai nukentėjo per Antrąjį pasaulinį karą. 1999 m. kompleksas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.