Kultūra

2019.08.20 20:57

Ar „Sidabrinių gervių“ likimas palies ir kino operatorių apdovanojimus: nominantus skelbia, bet šventės datos – ne

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.08.20 20:57

Dešimtmetį Lietuvos kino operatorių asociacijos rengiami konkursų „Ąžuolas“ ir „Gilė“ apdovanojimai, kuriuose įvertinami geriausi operatoriai, įprastai vykdavo gegužės pabaigoje. Kol kas tiksli apdovanojimų ceremonijos data dar nežinoma, tačiau Asociacija teigia, kad šiemet jie turėtų įvykti, ir skelbia abiejų konkursų nominantus.

„Sengirė“ ir „Paskutiniąją dieną“. Atrodytų, kad pernai „Ąžuolu“ – geriausių kino operatorių apdovanojimu – įvertintų filmų pavadinimai suformulavo šiemet iškylantį klausimą: ar įprastai gegužės mėnesį vykdavę apdovanojimai, šiemet įvyks, ar kaip ir „Sidabrinės gervės“, bus atidėti?

Kaip LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“ sako Lietuvos kino operatorių asociacijos pirmininkas Vilius Mačiulskis, šventės organizavimas krenta tiesiogiai pirmininkui: „Ir jau kaip susidėlioja pirmininko užimtumas, kaip pasiskirsto prioritetai, nuo to ir priklauso, šventė įvyks, ar ne. Šiemet užgriuvo labai daug darbų, todėl paprasčiausiai neturėjau laiko užsiimti švente.“

Vis dėlto buvo sudaryta filmų vertinimo komisija, kuri iš gautų trijų dešimčių filmų jau išrinko nominantus dvejose kategorijose. „Ąžuolo“, geriausio operatoriaus, apdovanojimui dukart nominuotas operatorius Vytautas Katkus, nufilmavęs režisierės Aistės Žegulytės filmą „Animus Animalis: istorija apie žmones, žvėris ir daiktus“, ir kartu su operatoriumi Laurynu Bareiša dirbęs kuriant režisierės Marijos Kavtaradzės filmą „Išgyventi vasarą“.

Trečiasis nominantas – filmas „Rūgštus miškas“, kurio režisierė ir operatorė – Rugilė Barzdžiukaitė.

Vertinimo komisijos pirmininkė Lina Kaminskaitė-Jančorienė teigia, kad ją labiausiai džiugina gerų dokumentinių filmų kiekis: „Pastaraisiais metasi stebime vaidybinio kino pagausėjimą ir pakylėjimą. Vertindami filmus, ypatingą dėmesį skyrėme ne tik operatoriaus amatui, bet būtent indėliui į filmą.“

Jaunojo operatoriaus apdovanojimui – „Gilei“ – nominuoti Nojus Drąsutis, nufilmavęs režisieriaus Tado Šlajaus filmą „Adamah“, Jevgenijus Tichonovas, dirbęs su Mindaugo Docaičio filmu „Panspermija“, ir Linas Žiūra, Silvestro Polinausko filmo „Siena“ operatorius.

Vertinimo komisija pastebi, kad jaunieji operatoriai išlaiko daugiau kaip per šešis dešimtmečius susiformavusias lietuviško kino mokyklos tradicijas, tačiau savaip užmezga stilistinį ir estetinį dialogą su filmu.

Anot L. Kaminskaitės-Jančorienės, jauni žmonės dabar dirba su skaitmena ir bando būtent skaitmenines kino kamerų galimybes: „Dėl to gausėja apšvietimo, vizualumo žaismė ir įvairovė. Be to, bandoma prikelti ir analoginės kino juostos tradicijas. „Gilei“ nominuotas filmas „Adamah“ išsiskyrė būtent tuo, kad jaunas žmogus bandė dirbti su analogine kino juosta, kartu su režisieriumi bandė išpildyti tokią koncepciją. Tai rodo ir bendrąsias kino tendencijas, grįžimą į praeitį, tik nauju žvilgsniu.“

Nominacijų laimėtojai bus paskelbti apdovanojimų ceremonijos metu. Jie, komisijos vertinimo pirmininkės teigimu, įvyks šį rudenį. Dėl ceremonijos datos ir kitų organizacinių detalių asociacijos pirmininko V. Mačiulskio teigimu, dar turi įvykti Valdybos susirinkimas.

„Visa suma, kurią reikia surinkti organizuojant tokį renginį, sukelia gana didelį krūvį mūsų asociacijai. Apytiksliai reikia bent jau 15 tūkst. eurų, tik taip surengsime šventę šv. Kotrynos bažnyčioje. Didžioji dalis šaltinių – iš šalies. Mūsų asociacijos nario mokestis labai mažas, vos 10 eurų per mėnesį. Tikrai lenkiu galvą prieš visus buvusius asociacijos pirmininkus, kurie gebėjo rengti šią šventę“, – tikina V. Mačiulskis.

Tikslią apdovanojimų datą ketinama paskelbti artimiausiu metu.

Kultūros diena.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt