Kultūra

2019.06.12 23:01

Premjera „Dėdė Vania“: spektaklis – neįprastoje erdvėje

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.12 23:01

Lietuvos rusų dramos teatras sezoną baigia klasika neįprastoje erdvėje. Antono Čechovo pjesė „Dėdė Vania“ šiame teatre paskutinį kartą statyta prieš kelis dešimtmečius, tačiau šįkart spektaklis bus vaidinamas ne teatro scenoje. Spektaklio režisierius Tadas Montrimas pjesės veiksmą perkelią į autentišką vietą – 19 amžiaus pabaigos Markučių dvarą.

Vieną žinomiausių savo veikalų – pjesę „Dėdė Vania“ Antonas Čechovas parašė 1896-aiais. Šiame dvare Markučiuose tuo metu jau tris dešimtmečius šeimininkavo Varvara Melnikova ir Grigorijus Puškinas, poeto Aleksandro Puškino sūnus.

Spektaklio „Dėdė Vania“ režisierius T. Montrimas pjesės veikėjus nusprendė perkelti į autentišką – 19-ojo amžiaus pabaigos aplinką. Čia veikiančiame Puškino literatūriniame muziejuje atkurti memorialiniai kambariai, išsaugoję to laiko atmosferą per baldus, kostiumus, kvapus, apšvietimą. 

„Žiūrovas yra ne tik stebėtojas, žiūrintis veiksmą scenoje. Šitame spektaklyje daug priklauso nuo žiūrovo, kiek jis bus iniciatyvus, kiek sugebės pastebėti detalių, kiek norės pamatyti, dalis atsakomybės už spektaklį perkeliama žiūrovui, kiekvienas pamatys savo spektaklį, priklausomai nuo to, kokia seka jį matys“, – pasakoja režisierius T. Motrimas.

Į „Dėdę Vanią“ susirinkę žiūrovai bus suskirstyti į keturias grupes po 15 žmonių. Kiekvienai grupei skiriamas gidas, kurio užduotis – koordinuoti žiūrovų kelionę po kūrinį. Vienu metu bus vaidinamos keturios atskiros scenos, stebimos skirtingų grupių žiūrovų, kurios pagal nurodymus keliaus spektaklio erdvėje. Spektaklyje žiūrovai keliaus po skirtingas veiksmo vietas, tarsi tapdami visų įvykių liudininkais. Spektaklis vyks ne tik viduje, bet ir dvaro lauko teritorijoje.

Spektaklyje vaidina aktoriai Aleksandras Agarkovas, Juliana Volodko, Jelena Orlova, Inga Maškarina, Viačeslavas Lukjanovas, Andrius Darela, Jurijus Ščiuckis, Valentina Lukjanenko. Pjesės veiksmą režisierius sudėjo į kiek daugiau nei valandos spektaklį, sako, palikdamas ryškiausius pjesės momentus, svarbiausią atmosferą – neapykantos, pykčio ir tuo pat metu meilės ir aistros pripildytus namus.

„Daugiau pasiėmiau esminius posūkius, dalykus, kurie yra „Dėdėj Vanioj“, aišku, Čechovo žodis man svarbus, gal atleis Čechovas, kad taip išdrįsau, norint perteikti tokį gyvenimą po valandos žiūrovas turėtų suprasti, kad toliau taip gyventi neįmanoma, tikslas toks pats, ieškojom tiksliausių dalykų“, – aiškina režisierius.

Spektaklio premjera birželio 20 ir 21 dienomis, vėliau jis bus rodomas rugpjūtį.

Plačiau – reportaže (nuo 29.44 min.).

Panorama. LRT įstatymo pataisoms – dvi grupės (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.