Gyvenimas

2021.03.28 08:43

Lietuvoje atsirado „influencerių“ vištų – ragina Velykoms kiaušinius rinktis atsakingai

Izabelė Kačinskaitė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.28 08:43

Socialiniuose tinkluose gausėja gretos žmonių, sekančių dvi naujas nuomonės formuotojas, – iš ūkių išgelbėtas vištas, kurios ten būtų sunaikintos. Tai gyvūnų teisių gynėjų organizacijos „Tušti narvai“ informacinė kampanija, kuria žmonės artėjant Velykoms raginami pirkti laisvai auginamų vištų kiaušinius.

Višta Čypkė, kai nori, sukasi apie muzikos instrumentus, kai nori, pasiprašo laukan į jai skirtą aptvarą. Tačiau vištos gyvenimas ne visada buvo toks geras. Gyvūnų teisių aktyvistai iš organizacijos „Tušti narvai“ Čypkę pavertė vadinamąja „influencere“ – interneto nuomonės formuotoja. Ji socialiniuose tinkluose pasakoja savo istoriją ūkyje, iš kurio buvo išgelbėta.

„Vieną dieną įvyko nelaimingas atsitikimas darbe – kritau nuo laktos, susilaužiau koją, buvau palikta likimo valiai, o likimas, tokioms kaip aš, yra negailestingas“, – įraše pasakoja višta.

Nuo mirties išgelbėtos vištos tapo „influencerėmis“: ragina Velykas sutikti atsakingai ir sumažinti jų kančią

Vištos Čypkės rentgeno nuotraukoje matyti kojos lūžis. „Tuščių narvų“ atstovai teigia, kad Čypkės išsigelbėjimo istorija – viena iš nedaugelio. Didžiuosiuose paukštynuose sąlygos esą gerokai prastesnės.

„Jos tiesiog visą dieną praleidžia ant vielų narve, dėl to deformuojasi jų pėdutės, jos neturi erdvės apsisukti, joms tenka A4 formato plotelis“, – teigia „Tuščių narvų“ atstovas Tomas Byčkovas.

Tačiau Paukštininkystės asociacijos direktorius Vytautas Tėvelis teigia, kad organizacija remiasi senais duomenimis.

„Jie remiasi arba senais duomenimis, arba kažkur suradę kažkokį aplaidumą. Reikia sutikti, kad paukštis laikomas laisvėje turi privalumų, bet narvuose yra irgi privalumai, narvuose ligos plinta žymiai rečiau“, – aiškina jis.

Kai kurios vištos ar kiti ūkio gyvūnai, išgelbėti iš žiaurių sąlygų, patenka į „Trijų paršelių“ sodybą. Čia atkeliaus ir Čypkė, kuri prisijungs prie dar šešių vištų.

„Tarkime, broileriai pas mus atkeliavo, jie buvo išmesti pramoninėje fermoje į šiukšlinę. Ten tiesiog negyvi ir sužaloti paukščiai tiesiog išmetami. Vieno viščiuko kaklas buvo kreivas, jį teko užmigdyti, Liusi buvo su deformuotu snapu ir išmušta akimi“, – pasakoja „Trijų paršelių“ įkūrėja Viktorija Naujokaitė.

Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas teigia, kad pastaraisiais metais Lietuvoje nebuvo įsteigtas nė vienas paukštininkystės ūkis, kuriame būtų narvai.

„Didėja skaičius tų, kurie laiko laisvu būdu paukščius – ekologiniai ar laisvi ūkiai, su išėjimu į lauko aptvarus ar ant kraiko“, – pasakoja jis.

„Tušti narvai“ artėjant Velykoms ragina pirkti etiškai užaugintų vištų kiaušinius. Organizacijos duomenimis, Lietuvoje apie du su puse milijono vištų tebeauginamos narvuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.