Gyvenimas

2020.08.04 16:43

Kol Vilnius laukia „Netflix“, papasakojo, kaip vyksta filmavimai: temperatūrą matuoja kasdien

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.08.04 16:43

Lietuva išlieka patrauklia kryptimi užsienio filmų ir serialų kūrėjams. Kino milžinė „Netflix“ rudenį planuoja pradėti filmavimus Vilniuje ir kitose šalies vietose, tačiau kino kūrėjai nerimauja: dėl neprognozuojamos situacijos ir vis naujų įvedamų ribojimų, projektus planuoti labai sudėtinga.

„Netflix“ Lietuvoje paskutinį kartą lankėsi dar vasarį – prie Skersabalių karjero ir Lukiškių kalėjime buvo filmuojamas milžiniško populiarumo sulaukusio serialo „Stranger Things“ ketvirtasis sezonas. Jis turėjo pasirodyti kitų metų pradžioje, tačiau dėl karantino ir kitų ribojimų darbus teko pristabdyti, todėl premjeros data vis dar lieka nežinoma.

„Netflix“ vėl planuoja filmuoti Lietuvoje jau rudenį, tačiau su kino milžine bendradarbiaujančios įmonės „Actors Agency Lithuania“ direktorius Donatas Šimukauskas sako, kad atsirandant vis naujiems ribojimams, planuoti darbus sudėtinga.

Pasak jo, anksčiau atvykimą apribodavo nebent reikalinga viza, dabar prieš išvykstant ir atvykus į Lietuvą reikia pasidaryti COVID-19 testą, o prieš tai iš Kultūros ministerijos gauti leidimą įvažiuoti į šalį.

„Labai sudėtinga atvažiuoti apžiūrėti lokacijų. Nes jeigu, pavyzdžiui, važiuoji iš Švedijos, reikia 14 dienų karantino atvažiavus čia“, – LRT RADIJUI sako D. Šimukauskas.

Prodiuserinės kompanijos „Dansu“ vadovė Gabija Siurbytė sako, kad dėl neįprastų darbo sąlygų filmavimo aikštelėje tenka imtis papildomų apsaugos priemonių.

„Visi yra su kaukėmis. Aktoriai, kurie yra be kaukių, yra testuojami bent kartą per savaitę. Visa komanda yra suskirstoma į tris zonas – geltoną, žalią, raudoną. Tam, kad būtų aišku, jeigu būtų infekcija, kurioje zonoje tai nutiko ir kaip tai tvarkyti. Yra sudaroma daug planų, kas atsitiktų, jeigu susirgtų kiekvienos pozicijos žmogus, kaip mes keistume, ar tas žmogus galėtų dirbti nuotoliniu būdu. Aišku, visur yra dezinfekcinis skystis, kiekvieną dieną po porą kartų yra matuojama temperatūra. Anksčiau filmavimo aikštelėse buvo švediško stalo tipo maitinimas, dabar visi turi savo porcijines lėkštutes“, – sako G. Siurbytė.

Kino industrija, kaip ir dauguma kitų verslų, dėl koronaviruso susidūrė su finansiniai sunkumais. Pasak G. Siurbytės, į šalį atvykstantys kino kūrėjai į situaciją žiūri labai atsakingai, nes jei filmavimo aikštelėje būtų užfiksuotas bent vienas susirgimas, darbus reikėtų stabdyti.

„Į kiekvieną projektą investuojama tikrai didelė pinigų suma ir visi supranta, kad jeigu bus nors vienas viruso atvejis, tai bus sustabdyta visa filmo gamyba ir tai labai daug kainuos – žymiai brangiau, negu kad dabar papildomi testavimai ar papildomos kelios dienos, kurios kartais iškrenta belaukiant testo rezultatų“, – sako G. Siurblytė.

Anot D. Šimukausko, dėl suprastėjusios ekonominės padėties žmonės ieško būtų papildomai užsidirbti, todėl sulaukiama nemažai norinčiųjų filmuotis masinėse scenose.

„Iš vienos pusės džiaugiamės, kad turime iš ko pasirinkti. Iš kitos pusės, suprantame, kad lazda trenks mums kitu galu. Kada ekonominės sąlygos yra prastesnės, verslas meta mažiau pinigų į reklamines akcijas, marketingą. Serialai, filmai, ko gero, vyks ir visai sėkmingai turėtų vykti pagal dabartinę situaciją. Bet jeigu, neduok Dieve, viską uždarys, tada neaišku, kuo mes čia būsim gyvi ir ar apskritai filmų sektorius išgyvens visa tai“, – kalba D. Šimukauskas.

Pastaruoju metu Lietuvą renkasi vis daugiau užsienio kino bei serialų kūrėjų. Prieš dvejus metus žiūrovai HBO kanalo mini seriale „Černobylis“ galėjo išvysti Vilniaus Fabijoniškių mikrorajoną ir Ignalinos atominę elektrinę. Serialas pelnė pripažinimą visame pasaulyje ir atsiėmė 10-mt EMMY apdovanojimų.

G. Siurbytė sako, kad Lietuvą užsienio kino kūrėjai renkasi dėl paslaugų kainos bei jų filmui ar serialui tinkančių vietovių.

Taip pat skaitykite