Gyvenimas

2020.08.03 08:17

14 metų nevartojantis Marijus: vienam dugnas būti sugautam policijos, kitam ne dugnas ir nupjauta koja

LRT RADIJO laida „Gyvenimo citrinos“, LRT.lt2020.08.03 08:17

8 metus narkotikų liūne praleidęs LRT RADIJO laidos „Gyvenimo citrinos“ svečias Marijus Balčiūnas nesistebi, kad tie, kurie vartoja ir išgirsta jo pasakojimą, dažnai sako, jog jis kalba nesąmones. Narkomanija – neigimo liga, ir jis niekada neplanavęs tapti narkomanu – žvėrimi, kurio vienintelis tikslas yra gauti dozę.

M. Balčiūno narkomanijos istorija prasidėjo, kai jam tebuvo 15 metų. Ši istorija tęsėsi 8 metus, o vyrui ją užbaigti prireikė net 7 bandymų – tiek kartų M. Balčiūnas bandė atsikratyti gyvenimą sugadinusios priklausomybės. Apie tai, kas privertė iš šios gyvenimo citrinos išspausti sultis, laidos svečią kalbina LRT RADIJO laidos „Gyvenimo citrinos“ vedėja Lavija Šurnaitė.

– 15-os metų – pirmasis pabandymas, kuris išsirutuliojo į 8 pragariško gyvenimo metus.

– Taip. Narkomanija, alkoholizmas – tai neigimo ligos. Žmogus visą laiką bando pateisinti savo vartojimą, kaltina kitus, kad tik išeitų iš tos situacijos, pateisintų savo elgesį. Narkotikas, kaip ir anksčiau, kai pabandžiau, taip ir dabar yra madingas. Kiekvienas, kuris pabando narkotikų, turi vienintelę mintį – kad jis galės sustoti, kai norės. Dažniausiai tai būna klaidinga mintis, kuri atveda į tokį liūną, iš kurio neįmanoma išsikapstyti.

Dažniausiai tie, kurie rūko žolę ir paklauso laidos, bus sukilę, kalbės, kas čia per nesąmonė, aš galiu kontroliuoti savo vartojimą. Štai čia yra neigimas. Noriu pasakyti tai išbandęs savo kailiu, pasakoju savo gyvenimo istoriją, tai ne teorija – narkotikai sugriovė mano gyvenimą.

Mano gyvenimo istorija tokia, kad pirmą kartą narkotikų pabandžiau 15 metų. Buvo madinga, smalsu, nenorėjau išsiskirti iš minios. Pabandęs narkotikų galvojau, kad atradau gyvenimo prasmę, jaučiausi toks pakylėtas. Atrodė, mano vidinė tuštuma užpildyta, dingo kompleksai, [atsirado] pasitikėjimas savimi, gera nuotaika. Atrodo, va čia tai gyvenimo atsakymas. Jausiuosi laimingas, vartosiu, kada norėsiu... Maniau, kad kontroliuoju vartojimą. Niekada neplanavau tapti narkomanu, atsidurti gatvėje.

– Pradžioje smalsu, atrodo kontroliuojama. Labai svarbu uždėti akcentą – ne, narkotikai stipriau, jie įtrauks bet kuriuo atveju.

– Narkotikai yra mirtis ir ji pasiglemš kito žmogaus gyvenimą. Dažniausiai tie, kurie rūko žolę ir paklauso laidos, bus sukilę, kalbės, kas čia per nesąmonė, aš galiu kontroliuoti savo vartojimą. Štai čia yra neigimas. Noriu pasakyti tai išbandęs savo kailiu, pasakoju savo gyvenimo istoriją, tai ne teorija – narkotikai sugriovė mano gyvenimą.

– Kaip atrodo narkomano gyvenimas, kasdienybė?

– Narkomanas yra surištas su narkotikais. Jis yra vergas, negali niekur išvykti, įsidarbinti... Gal ir dirbsi, bet jeigu bus abstinencija, negalėsi normaliai dirbti, tau reikės gauti dozę, kad tavo sveikata būtų geresnė. Esi aplinkybių vergas.

Pradžioje gal viskas atrodo gražu, bet paskui tavo gyvenimas tampa egzistavimu: tau reikia bet kokia kaina, bet kokiu būdu gauti pinigų, kad galėtum nusipirkti dozę. Griūna visas vidinis, išorinis gyvenimas. Atsiranda baimių, depresija, tuštuma. Tai didžiausias pragaras, koks gali būti.

– Ar gali papasakoti įtaigių situacijų iš gyvenimo, kurios iki dabar yra nepamirštamos? Apgaudinėjai, tave vaikėsi policija – ką dar darei? Vogei? Kuo tu buvai tapęs?

– Buvau tapęs žmogumi, kuris kaip žvėris – yra pasiryžęs padaryti ir nusikaltimą, kad tik gautų narkotikų dozę, jaustųsi geriau. Šiandien, žiūrėdami į mane, žmonės galvoja: tai negali įvykti, atrodai tvarkingas. Daugelis, pasižiūrėję į mane, galvoja: būsiu toks kaip Marius. Tai klaidingas vaizdinys. Mano gyvenime vyko ir iki šios dienos vyksta didelis ir nuoseklus darbas. Nevartoju narkotikų jau 14 metų, dirbu su savo siela, širdimi, gyvenimu.

Mintis viena – gauti dozę. Jeigu neturi pinigų dozei, tu žinai, kad tuoj prasidės abstinencija, atsiranda panikos priepuolis. Esi pasiryžęs padaryti bet ką, nėra jokių moralinių ribų, tampi žvėris, gali padaryti bet ką.

Buvo metas, kai buvau niekam nereikalingas. Buvo toks beviltiškumo jausmas... Žiūri į žmones, kurie eina su vaikais, turi tikslų, yra gražiai apsirengę, o tavo vidus – pilnas pagiežos, nusivylimo. Tuštuma, depresija ryte, vakare, žiemą, pavasarį, rudenį – visada. Mintis viena – gauti dozę. Jeigu neturi pinigų dozei, tu žinai, kad tuoj prasidės abstinencija, atsiranda panikos priepuolis. Esi pasiryžęs padaryti bet ką, nėra jokių moralinių ribų, tampi žvėris, gali padaryti bet ką: nusikaltimą, pažeminti žmogų, kad tik gautum dozę.

– Ir tu visa tai darei?

– Taip, dariau. Tai baisūs dalykai, kurie buvo mano gyvenime. Nuvyliau daug žmonių, padariau daug nusikaltimų, daug blogų dalykų. Visa tai privertė [padaryti] narkotikas.

– Atėjo metas pakalbėti apie tai, koks vedė kelias. 7 labai sunkūs bandymai ištrūkti iš liūno. Kada tavo smegenyse įvyko klikt: ne, aš taip nebenoriu, noriu kitokio gyvenimo?

– Sveikimo kelią pradėjau tada, kai pasiekiau dugną. Kas yra dugnas? Kiekvienam dugnas yra skirtingas. Vienam – jeigu sugavo policija pavogus ką iš parduotuvės, kitam – jei ir koją nupjaus, jam tai nėra dugnas.

Pasiekiau dugną, kai tapau niekam nereikalingas. Buvau pilnas nusivylimo, panikos, supratau, kad nuo manęs nusisuko draugai, artimieji. Atrodė, nuo manęs nusisuko viskas pasaulis. Tada pradėjau ieškoti pagalbos. Kai atsidūriau lauke, gyvendavau apleistuose nameliuose, ten permiegodavau ir keliaudavau ieškoti pinigų dozei, supratau, kad nenoriu taip gyventi. Aš – tik egzistuoju. Toks beviltiškumo jausmas – atrodo, sugrauš. Gyvenime nėra prasmės.

Tada pradėjau gydytis, norėjau eiti sveikimo keliu, bet priklausomybė buvo tokia stipri, kad ji vis tiek norėjo sugrąžinti prie vartojimo. Tokie du pasauliai – ir nori gyventi normaliai, ir negali, nes tave traukia vartoti. Mano sveikimo kelias tikrai nebuvo lengvas.

Visas pokalbis – birželio 12 d. laidos „Gyvenimo citrinos“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt