Gyvenimas

2020.04.16 06:49

Bandymai jaukintis naują aksesuarą, arba kaip neapsišauti perkant respiratorių ir nepakenkti sveikatai

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.04.16 06:49

Dėl koronaviruso pandemijos netikėtai išaugusi respiratorių ir apsauginių veido kaukių paklausa apnuogino ne vieną problemą – tokių priemonių smarkiai trūksta, į rinką veržiasi būriai nelegaliai apsaugos priemones pardavinėjančių ir taip praturtėti siekiančių asmenų, didelė dalis pardavinėjamų respiratorių ir kaukių – abejotinos kokybės, iššūkiu tampa ir tai, kaip taisyklingai dėvėti veido apsaugos priemones.

Nuo 2007 m. veiklą vystančios darbo saugos priemonių įmonės „DSP Plius“ vadovė Irma Spudienė portalui LRT.lt pasakoja, kad, pajutę neužpildytą nišą, į apsaugos priemonių rinką ėmė brautis nelegaliai jas pardavinėjantys asmenys. Tad kaip neapsigauti ir nepasidaryti meškos paslaugos įsigyjant veido kaukę, kuri, jei bus netinkama, gali net pakenkti sveikatai?

Svarbu respiratoriaus galiojimas ir sertifikatas

I. Spudienė akcentuoja, jog renkantis respiratorių svarbu atkreipti dėmesį į jo galiojimo laiką ir įsitikinti, kad gaminys turi sertifikatą. „Renkantis respiratorių, visų pirma reikia žiūrėti į jo galiojimo datą. Nuo pagaminimo datos jis galioja 5-erius metus.

Visai neseniai mūsų įmonė sulaukė pasiūlymo iš suomių įmonės, su kuria bendradarbiaujame jau 13 metų, įsigyti ir parduoti respiratorių, kurių galiojimas pasibaigė prieš 9 metus. Vadinasi, jie buvo pagaminti prieš 14 metų. Tokie bandymai praturtėti krizės akivaizdoje man yra kraupūs“, – apie kai kurių žmonių norą pasipelnyti kalba I. Spudienė.

Įsitikinus, kad respiratoriaus galiojimo laikas dar nepasibaigęs, pirkėjui reikėtų pasidomėti įmone, kuri jais prekiauja. „Svarbu suprasti, jog respiratoriais negali prekiauti bet kas ir bet kaip. Nebijokite iš pardavėjo reikalauti verslo pažymos, pirkite tik legaliai.

Su respiratoriumi turi būti pateikiamas sertifikatas, atitikties deklaracija ir naudojimo instrukcija lietuvių kalba. Galų gale skelbime turi būti nurodomi visi įmonės kontaktai. Jeigu įmonė legali, jai nėra ko slėpti“, – atkreipia dėmesį I. Spudienė.

Beje, pirkdami respiratorių ar veido kaukę reikalaukite pirkimą patvirtinančių dokumentų – čekio, kasos pajamų orderio. Tik taip būsite tikri, kad prekę įsigyjate legaliai, pataria I. Spudienė.

Deja, pasinaudoję susiklosčiusiomis aplinkybėmis, kai kurie prekybininkai sertifikatus klastoja, o tai, anot I. Spudienės, padaryti labai lengva.

„Pasitaiko, kad užtušuojamos sertifikato vietos, kuriose nurodyta, kur ir kada jis išduotas. Juk pakeisti sertifikato numerį ar ant jo uždėti kitą antspaudą tikrai nėra sudėtinga.

Vienaip ar kitaip, jeigu pardavėjas nepateikia reikalingų dokumentų, tikėtina, kad produktas nėra kokybiškas ir institucijos nėra patvirtinusios, kad jį saugu naudoti. Beje, pirkėjas visada gali patikrinti, ar dokumentai nėra padirbti, tą padaryti padedame ir mes, ir Vartotojų teisių apsaugos tarnyba“, – kalba I. Spudienė.

Kainas diktuoja gamintojai

I. Spudienė atkreipia dėmesį ir į respiratorių kainą, kuri šiuo metu rinkoje svyruoja ir gali siekti net 30 eurų. „Respiratorių kainos priklauso nuo jų funkcijų ir privalumų. Pavyzdžiui, aukštesnės filtravimo klasės respiratorius su naujos kartos vožtuvu gali kainuoti 5–7 eurus, pigesnių lenkiškų respiratorių kainos svyruoja tarp 1–2 eurų.

Žinoma, šiuo metu respiratoriai brangsta, nes jų kainas kelia patys gamintojai. Natūralu – juk pakilo žaliavos kainos, dėl susidariusio staigaus poreikio respiratorius reikia kuo skubiau gaminti, darbuotojai dirba keliomis pamainomis, kyla jų išlaikymo sąnaudos.

Tačiau susiklosčiusia situacija ėmė naudotis ir kai kurie prekybininkai, respiratorius pardavinėjantys po 15–30 eurų už vienetą. Vis dėlto tokios kainos, kai daiktas parduodamas dešimtis kartų brangiau nei jo savikaina, yra paprasčiausias pasipinigavimas“, – pažymi I. Spudienė.

Netinkamai naudojamas respiratorius gali pakenkti sveikatai

Nekokybiškas respiratorius gali ne tik neapsaugoti nuo virusų, bet ir pakenkti sveikatai. „Kai nėra aišku, iš kokio pluošto pagamintas respiratorius, nežinome, ką dedame ant veido ir kokių reakcijų tikėtis. Juk respiratoriuje gali būti alergenų, toksiškų medžiagų per liežuvį netyčia gali patekti ir į gleivinę, nekokybiškų respiratorių nešiojimas gali sukelti apsinuodijimą“, – negalavimus, kuriuos gali sukelti nekokybiški respiratoriai, vardija I. Spudienė.

13 metų darbo apsaugos priemonėmis prekiaujančiai įmonei vadovaujanti moteris sako pastaruoju metu girdinti nemažai pasakojimų apie tai, kaip darbdaviai aprūpina darbuotojus saugos priemonėmis, tačiau nurodo jas naudoti ne taip, kaip reikėtų.

„Teko girdėti, kad darbdaviai darbuotojams nuperka kiniškus respiratorius – nesertifikuotus, neaišku, iš ko pagamintus, – ir dar liepia juos nešioti 2–3 dienas. Žmonės paprasčiausiai nežino, ko jie gali reikalauti, ir nesupranta, jog darbdavys neturi teisės taupyti darbuotojų sveikatos sąskaita. Respiratorius yra vienkartinio naudojimo daiktas, vieną kartą pasinaudojus jį reikia išmesti“, – pabrėžia I. Spudienė.

Ir nors problema dėl darbovietėse ir gydymo įstaigose trūkstamų apsaugos priemonių, atrodytų, sprendžiama, I. Spudienė atkreipia dėmesį, jog dažnai net neaišku, kokios kokybės apsaugos priemonėmis aprūpinami darbuotojai.

„Gydymo įstaigų darbuotojai aprūpinti priemonėmis, tačiau problema tampa jų kokybė. Respiratoriai yra nepatogūs, su jais prakaituoja veidas, jie sukelia alergines reakcijas“, – pažymi I. Spudienė.

Kaip taisyklingai užsidėti veido kaukę?

Prieš paplintant koronavirusui retas lietuvis – jei to nereikalavo darbo pobūdis – nešiojo apsauginę veido kaukę ar respiratorių, todėl dabar ne vienam kilo klausimas, kaip šias veido apsaugos priemones taisyklingai užsidėti.

„Net gydytojai, konferencijose kalbantys ministrai ir kiti pareigūnai rodo blogą pavyzdį – kaukes pasideda ant tribūnos, jomis neprisidengia nosies, neteisingai užsideda gumeles, nenusiskuta barzdos. Kaip taisyklingai dėvėti veido apsaugą, galima rasti naudojimo instrukcijoje.

Labai svarbu, kad kvėpavimo apsauga dengtų nosį. Jeigu nosis neuždengiama, apsaugos lygis yra lygus nuliui, ir tai yra viena iš dažniausiai kartojamų klaidų.

Beje, svarbu atkreipti dėmesį ir į kaukes ar respiratorius prilaikančias gumeles. Viršutinė gumelė turėtų būti ties viršutine pakaušio dalimi, o apatinė – ties apatine pakaušio dalimi. Įsitikinkite, kad abi gumelės pritvirtintos tinkamai ir nėra laisvos, nes jei bent viena gumelė bus laisva, apsauginė kaukė tinkamai nepriglus“, – kalba I. Spudienė.

Respiratorius ar kitas veidą dengiančias apsaugos priemones privalu dėti švariomis rankomis. Nei respiratoriumi, nei daugkartine veido kauke negalima dalytis su kitais asmenimis.

Be to, respiratorių nepatariama dėvėti barzdas auginantiems vyrams. „Barzdos plaukeliai neleidžia veido apsaugai gerai priglusti prie veido ir sudaro tarpus, pro kuriuos į kvėpavimo apsaugos priemonę patenka žalingos medžiagos, virusai, bakterijos.

Suprantu, kad šiandien auginti barzdą madinga, bet reikia nepamiršti, kad saugumas – svarbiausia, todėl barzdotiems vyrams tenka apsispręsti – arba atsisakyti barzdos, arba dėvėti viso veido kaukę su filtrais“, – kalba I. Spudienė.

Medžiaginė kaukė – geriau negu nieko

Jeigu neturite respiratoriaus, dėvėkite medžiaginę veido kaukę – tokia apsauga geriau nei jokios, sako I. Spudienė. „Respiratorius dėl savo formos geriau apspaudžia veidą, todėl pro jį patenka mažiau mikrobų, virusų ir kitų pavojingų dalelių. Visgi jei neturite respiratoriaus, tiks ir daugkartinė medžiaginė kaukė, šiuo metu ji privaloma ir pagal karantino tvarkos nurodymus.

Ją svarbu gerai užsidėti ir prižiūrėti – po kiekvieno užsidėjimo kaukę rekomenduojama skalbti aukštoje temperatūroje, išlyginti karštu lygintuvu. Nors pro medžiaginę kaukę lengviau kvėpuoti, ji nėra tokia patogi, kaip respiratorius, kadangi neturi metalinės juostelės, kuri padeda geriau priglusti prie veido.

Vis dėlto ir tokias problemas galima išspręsti. Pavyzdžiui, Biržuose gyvenantis mano tėtis į medžiaginę kaukę pats įsitaisė vielutę, o kad nerasotų akiniai, jis, paklausęs vieno gydytojo patarimo, viršutinį kaukės kraštą pleistru priklijavo prie nosies“, – patarimais, kaip priprasti prie naujo aksesuaro, be kurio šiandien draudžiama išeiti iš namų, dalijasi I. Spudienė.

Daugiau patarimų, kaip neapsigauti perkant apsaugines veido priemones, rasite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.