Gyvenimas

2020.03.10 10:28

Joniškiečio viso gyvenimo aistra virto didžiausia stalo teniso atributikos kolekcija Lietuvoje

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.03.10 10:28

Joniškietis Romualdas Franckaitis stalo tenisu žavisi nuo vaikystės. Prisimena, kaip su broliu dvyniu iki vidurnakčio tykodavo mokyklos salėje, kol atsilaisvins vienintelis stalas ir jie galės sužaisti bent vieną setą. Dabar vyras turi sukaupęs didžiausią Lietuvoje šio sporto atributikos kolekciją, kurioje – vien stalo teniso kamuoliukų apie 5 tūkstančiai.

Vaikystės pomėgis tapo viso gyvenimo tikslu. 77-erių senjoras dar ir dabar treniruoja vaikus, ilgą laiką teisėjavo Europos ir pasaulio stalo teniso čempionatuose. Būtent kelionės po užsienio šalis ir leido sukaupti tokią didelę kolekciją. Nors oficialiose varžybose žaidžiama tik su baltais arba oranžiniais kamuoliukais, joniškiečio kolekcija ypač spalvinga.

„Kamuoliukus padaro ir su visokiais vaikų vaizdeliais, visokius margučius. Ant kamuoliukų padarytos beveik visų sporto šakų imitacijos – ir futbolas, ir krepšinis, ir tinklinis, ir lauko tenisas“, – kolekcijos eksponatus rodo R. Franckaitis.

Senjoro viso gyvenimo pomėgis išaugo į didžiausią Lietuvoje stalo teniso atributikos kolekciją

Joniškyje įkurtame muziejuje papasakota visa stalo teniso istorija. Vienoje dėžėje guli vieni seniausių eksponatų – patys pirmieji pasaulyje stalo teniso komplektai. Tokiomis raketėmis buvo žaidžiama prieš 125-erius metus.

„Tos raketės anksčiau vadindavosi barabaninės, su jomis žaisdavo daugiau mėgėjiškai. Pagavokite, kaip su tokia rakete žaisti? Žiemą susitraukia – gerai, bet vasarą išsiplečia. Ji padaryta iš karvės ar avies pūslės“, – pasakoja kolekcininkas.

Joniškietis įsitikinęs, kad stalo tenisas pasaulyje labai populiarus. Šioje sporto šakoje nepralenkiami kinai.

„Stalo tenisas mylimas todėl, kad jis yra švelnus sportas. Jame beveik nepasitaiko traumų. Kad kamuoliukas šiek tiek nupliskina – tai yra nulis prieš krepšininko alkūnes arba raiščių nutraukimą. Stalo tenisas yra labai gražus ir pagal atributiką, pagal suvenyrus. Jį tikrai verta mylėti ir saugoti“, – kalba R. Franckaitis.

Stalo teniso trenerio ir tarptautinės kategorijos teisėjo R. Franckaičio kolekcijoje be spalvingų kamuoliukų – tūkstančiai kitokių įdomių eksponatų: rakečių, raktų pakabukų, teisėjavimo matuoklių, taurių, medalių, plakatų, ženkliukų, net 1939 m. stalo teniso pasaulio čempionato programa.

Šiame čempionate lietuviai iškovojo 4 vietą. Tokio rezultato Lietuvai daugiau nebepavyko pakartoti.

Panašų muziejų, tik šiek tiek mažesnį, Kaune įkūrė ir kolekcininko brolis dvynys, taip pat tarptautinės kategorijos stalo teniso teisėjas Vincas Franckaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt