Gyvenimas

2020.02.13 21:57

Tokios žiemos nematė bent šimtmetį: dėl šiltų orų paukščiai į šalį grįžta beveik mėnesiu anksčiau

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.13 21:57

Į Lietuvą grįžta tolimiausiuose pasaulio kraštuose žiemoję paukščiai. Pasak ornitologų, šiemet pavasarinė migracija prasidėjo net trimis savaitėmis anksčiau nei įprastai.

Užlietose pamario pievose – daugybė paukščių. Keturis dešimtmečius Ventės rage juos žieduojantis Vytautas Jusys sako, kad tokios žiemos bent šimtmetį žmonės nematę, tad ir paukščių migracija – neįprasta. Kai kurie net nesivargino išskristi.

Šilta žiema susuko paukščiams protą: dalis jau grįžta, kiti net nesivargino išskristi

„Sausio mėnesį jau matėsi ir pilkosios žąsys, po to ir varnėnai. Vasaris kai jau tikras prasidėjo ar net sausio pabaigoje buvo daugiau nei tūkstantis gulbių giesmininkių Nemuno deltoje, paskui vasario pradžioje pilkosios žąsys šimtais pradėjo skristi“, – pasakoja Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas V. Jusys.

Per sausį ir pusę vasario Ventės rage voratinklinėmis gaudyklėmis sužieduota 200 migruojančių paukščių. Šie sužieduoti ir tokius siųstuvus gavę šeši gandrai dar Afrikoje, bet irgi jau žvalgosi namo: atkakliausias yra pasiekęs net piečiausią Afrikos tašką ir maitinosi Keiptauno sąvartyne.

„Jis visą žiemą praleido Pietų Afrikoje, apie 10 tūkst. kilometrų nuo Lietuvos, jeigu tiesią liniją skaičiuojant. Visi kiti gandrai mūsų pažymėti šiais metais žiemą pusiaujo nekirto, žiemojo ties Čadu, Sudanu, Vidurio Afrikoje“, – teigia ornitologas Vytautas Eigirdas.

Afrikos viduryje – ne ryšio zona, siųstuvai signalo nesiunčia, bet ornitologai sako, kad gandrų migracija dėl švelnėjančių žiemų irgi ankstyvėja: tikėtina, jie grįš iki kovo vidurio.

Jeigu staiga atšaltų, dalis grįžusių sparnuočių žūtų, kiti pasitrauktų piečiau – paukščiui nuskristi kelis šimtus kilometrų per dieną – ne bėda. Specialistai įspėja, kad su grįžtančiais paukščiais atkeliauja ir paukščių gripas, tad naminius paukščius reikia laikyti taip, kad jie neturėtų galimybės kontaktuoti su laukiniais sparnuočiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt