Gyvenimas

2020.02.06 11:21

Kviečia perleisti žaislus sudėtingomis sąlygomis augantiems vaikams

LRT.lt2020.02.06 11:21

Naujausio tyrimo apie žaislus Lietuvos gyventojų šeimose duomenimis, vienas vaikas vidutiniškai turi 36 žaislus, tėvai per mėnesį linkę skirti apie 20 eurų žaislams ir dažniausiai juos įsigyja prekybos centruose. Beveik pusė vaikų gauna bent 12 naujų žaislų per metus, o tėvai nebenaudojamus žaislus paprastai atiduoda giminaičių ar draugų vaikams, labdarai, saugo namuose ateičiai arba išmeta, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Mūsų atlikto tyrimo duomenimis, beveik pusė tėvų bent kartą per mėnesį savo vaikams parūpina naujų žaislų ir vidutiniškai per metus tam išleidžia apie 240 eurų. Tendencijos taip pat rodo, kad didelė dalis nebenaudojamų žaislų, kurie nepatenka į antras rankas, yra saugoma namuose ateičiai arba išmetama, – sako „Omniva LT“ vadovas Simonas Bielskis. – Tad tvarumo aspektas mums yra svarbus ne tik pagrindinėje mūsų veikloje, tačiau ir atsigręžiant į bendruomenę ir pasiūlant jai reikalingų sprendimų. Todėl kartu su partneriais „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“ praėjusiais metais net 1 tūkst. tokių žaislų perleidę naujiems savininkams, ir šiemet vėl kviečiame visus, kurie augina vaikus ir turi nebenaudojamų lavinamųjų žaislų, padovanoti juos vaikams iš socialinės rizikos šeimų. Taip šia akcija skatiname ne tik padaryti gerą darbą, tačiau ir stiprinti tvarios visuomenės filosofiją.“

Vasario pradžioje startuojanti labdaros paramos fondo iniciatyva kviečia gyventojus perleisti turimus lavinamuosius žaislus sudėtingomis sąlygomis augantiems vaikams. Visi norintieji padovanoti žaislų ir užsiregistravę „Protingų žaislų“ iniciatyvos svetainėje kokybiškus nebenaudojamus žaislus galės nemokamai išsiųsti „Omniva“ paštomatais. Iniciatyva truks iki kovo 4 d., o žaislai bus įteikti „SOS vaikų kaimo“ globotiniams.

Pasak Liudovikos Pakalkaitės, „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“ vadovės, šiuo metu organizacija rūpinasi 1000 vaikų Lietuvoje. „Vieni jų gyvena savo šeimose, kiti yra globojami. Visi šie vaikai patyrė suaugusiųjų nepriežiūrą, yra ar buvo atsidūrę sudėtingose situacijose – patyrę emocinį ar fizinį smurtą, šeimos skyrybas, suaugusiųjų priklausomybių ar psichinių ligų pasekmes. Tokios patirtys daro įtaką vaikų raidai, bet žalą galima mažinti pasitelkiant logopedus, psichologus ir taikant ilgalaikę terapiją“, – sako L. Pakalkaitė.

Devintus metus su globoje gyvenančiais vaikais dirbanti vaikų psichologė Jevgenija Janulienė pasakoja, kad psichologo kabinete beveik visada rastume dažų, plastilino, pieštukų, konstruktorių, nes jie padeda išreikšti jausmus ar būsenas ir perteikti tai, ko nesiseka išsakyti. „Dažniausiai naudoju lavinamuosius žaidimus, skirtus žaisti ne vienam, nes jie padeda siekti terapinių tikslų, pavyzdžiui, vaikas mokosi laimėti ir pralaimėti, stiprina ryšį su kitu žmogumi. Žaidimai, žaislai ir lavinamosios priemonės leidžia išlieti jausmus, išgyventi skirtingas sunkias situacijas, pasiruošti dar laukiantiems įvykiams“, – sako J. Janulienė.

Daugumai tėvų svarbu vaikų lavinimas per žaislus

Kaip parodė sausio mėnesį „Omniva LT“ užsakymu atliktas tyrimas, beveik visi tėvai sutinka, kad žaislai yra svarbi ugdymo priemonė – 94 proc. tėvų teigimu, jiems rūpi, kad žaislai vaikams būtų ne tik pramoga, bet ir juos lavintų. Tai ypač svarbu jauniausiai respondentų grupei – 21–26 m. tėvams, kurie pirmenybę teikia būtent lavinamiesiems žaislams. Apklausoje dalyvavę tėvai išskiria, kad didžiausią pirmenybę teikia konstruktoriams (65 proc.), dėlionėms (60 proc.) ir stalo žaidimams (55 proc.), tuo tarpu kaip mažiausiai populiarius lavinamuosius žaislus išskiria – šokančius, už virvutės traukiamus žaislus (7 proc.), kompiuterinius žaidimus (10 proc.) ir lėles (10 proc.).

Apskritai tyrimo rezultatai atskleidė, kad Lietuvoje vienas vaikas vidutiniškai turi 36 skirtingus žaislus, skaičiuojant, kad 35 proc. vaikų turi 11–30 žaislų, o 23 proc. – 31–50 žaislų. Taip pat 28 proc. tyrime dalyvavusių tėvų naujų žaislų vaikams parūpina bent kartą per mėnesį, 23 proc. respondentų – bent kartą per 2–3 mėnesius, o 3 proc. – kartą per savaitę ar dažniau. Tėvai, turintys 0–4 m. amžiaus vaikų, tai daro dvigubai dažniau – kartą per savaitę – negu tėvai, turintys 5–12 m. vaikų.

Daugiausia žaislų tėvai vaikams gauna iš giminaičių ar draugų (69 proc.), įsigyja prekybos centruose (67 proc.), perka iš lietuviškų internetinių parduotuvių (34 proc.) ar specializuotose žaislų parduotuvėse (30 proc.). Vyresnių seserų ar brolių žaislus jaunesniems vaikams atiduoda 22 proc. respondentų. Įdomu tai, kad tėvai, turintys 0–4 m. amžiaus vaikų, 1,5 karto dažniau perka žaislus per skelbimus internete iš kitų žmonių negu tėvai, turintys 5–12 m. vaikų.

Kai vaikai „išauga“ turimus žaislus, tėvai juos atiduoda giminaičių ar draugų vaikams (65 proc.), saugo ateičiai (29 proc.), neatlygintinai perleidžia labdarai (28 proc.), o 12 proc. tėvų tokius žaislus linkę išmesti, nors jie galėtų būti perleidžiami į antras rankas. Vis dėlto daugiau nei trečdalis pastarųjų tėvų teigia, kad norėtų žaislus atiduoti labdarai, bet nežino, kaip tai padaryti, arba neturi patogaus būdo (38 proc.).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.