Gyvenimas

2019.12.05 17:17

Parodą apie Alytaus gaisrą atidaręs kaunietis dėkojo šeimai, kuri išleido fotografuoti

Saulė Pinkevičienė, Alytausnaujienos.lt2019.12.05 17:17

„Černobylio kadrus pamatėme po 30 metų, bet aš nenorėjau laukti – Alytaus gaisrą parodysiu dabar“, – taip sako kaunietis fotografas Vytis Šulinskas, Alytuje atidaręs parodą „Septintoji diena“, kurią kino teatro „Dainava“ fojė galima pažiūrėti iki gruodžio 29 dienos.

Galima neabejoti, kad ši paroda – tik pirmoji kregždė, nes ir alytiškiai fotografai, ir žurnalistai, ir kiti gaisrą iš arti matę žmonės turi sukaupę daugybę unikalių kadrų, kurie dar bus parodyti viešai. Parodos autorių pasveikinęs meras Nerijus Cesiulis, pats feisbuko profilyje paskelbęs ne vieną labai „karštą“ nuotrauką, ne tik dėkojo Vyčiui už Alytaus istorijos įamžinimą, bet ir juokavo: „Būtų labai įdomu, o kaip pats ten sugebėjai patekti? Gal gaisrininko uniformą turėjai?“

Gaisre darėsi asmenukes

N. Cesiulis sako, jog Alytaus gaisro tema fotografijoje – išskirtinė, nuo pat pradžių buvo siekiama, kad tų fotografijų būtų kuo mažiau: „Tikrai stengėmės, kad, ypač pirmomis dienomis, į gaisravietę pašaliniai nepatektų. Norinčiųjų ateiti ir lįsti į ugnį ir daryti asmenukes bei fotografuoti buvo labai daug, nors tai, kuo žmonės kvėpavo ten, niekam nepailgino gyvenimo.“

Meras neabejoja, kad buvo ką fotografuoti gaisravietėje ir pirmą, ir septintą, ir 47 dienomis – bus dar didelių parodų, kuriose pamatysime gaisrą ir profesionalių fotografų, ir pačių alytiškių akimis.

V. Šulinsko paroda kai kam pasirodė išskirtinė, nes autorius gyvena laikinojoje sostinėje. Tai kaip jis atsidūrė Alytaus gaisre?

„Šie kadrai – ne iš filmo apie apokalipsę ar surežisuoto spektaklio, ir ne iš praeities, tai nutiko visai šalia ir palietė mus visus, gyvenančius šiandien. Tai tikros, kiekvieno mūsų išgyventų dienų akimirkos. Būdamas ne tik susirūpinęs pilietis, bet ir fotografas, jaučiau pareigą atvykti ir įamžinti gyvenimą, kuris virė šiame pragare. Vienaip ar kitaip, tačiau šis įvykis išliks daugelio lietuvių atmintyje, bet ypač jų, vyrų, kurie kovojo su ugnimi, aukojo save, savo sveikatą. O šios nuotraukos tik dar viena priemonė visa tai prisiminti. Vyrai, gesinę gaisrą Alytuje, – tikri šių dienų didvyriai ir verti to, kad jie būtų prisiminti ir iš šios situacijos būtų pasimokyta“, – apie parodą kalbėjo jos autorius.

Siūlo daryti ekskursijas

V. Šulinskas pasakoja, kad spalio viduryje su šeima lankėsi Estijoje. Grįždamas išgirdo apie didelį gaisrą Alytuje, kur gyvena jo giminės. Iškart nusprendė, kad būtinai važiuos fotografuoti gaisravietės. Kodėl? Fotografas sako, kad neretai vadovaujasi intuicija, kuri jam pašnibžda, ką norėtų įamžinti. Tačiau galima pasakyti ir kitaip: „Širdimi jaučiau, kad turiu ten būti.“

Parodos atidarymo metu Vytis dėkojo šeimai, kuri išleido fotografuoti gaisro. Tiesa, drauge šįkart nevyko, nors įprastai keliauja kartu – taip pernai išvažiavo fotografuoti mokytojų streiko Vilniuje. V. Šulinskas sako apskritai mėgstantis eiti „gilyn į temą“, nesvarbu, ar kalbame apie socialinių mitingų vaizdus, ar ieškojimą kontakto su žmogumi, kurio portretą nori įamžinti.

„Eidami į parodą „Septintoji diena“ galvojome, ką tai gali reikšti, nes gaisras tęsėsi 10 dienų. Iš tikrųjų matėme viską, buvome, kvėpavome. Norėjome pažiūrėti, kaip menininkai mato šį įvykį. Iš tiesų įspūdingas vaizdas, galbūt nuotraukos tikrai to neperteikė, nes tai, kas ten buvo, sunkiai perteikiama juostelėje. Tai miesto istorija ir tikrai ne pačiu geriausiu įvykiu ji pažymėta. Tačiau istoriją kuria žmonės. Aš džiaugiuosi, kad ta istorija užfiksuota. Džiugu, kad nufotografuota septinta diena, nes šeštą dieną vyrai jau pradėjo matyti vienas kitą ir galėjo susimojuoti. Vadinasi, mes gaisrą buvome lokalizavę. Dėkojame Jums, kad įamžinote šiuos kadrus“, – parodos atidarymo metu kalbėjo Alytaus miesto meras N. Cesiulis. Jis pacitavo ir Andrių Tapiną, kuris jau pasiūlė alytiškiams neišvežti padangų ir daryti ekskursijas, esą gaisravietė bus vienas lankomiausių objektų Lietuvoje.

Nesitikėjo patekti į gaisravietę

„Beveik kiekvieną dieną aplankome šitą objektą, gaisras yra miesto istorija. Tikrai ne pačiu geriausiu įrėžiu pažymėta, bet istoriją kuria žmonės, ją kuriame visi mes. Džiaugiuosi, kad fotografas tai fiksuoja, nors nežinau… kaip pats patekai į gaisravietę? Juk rūpinomės, kad niekas ten nepraeitų, gal turėjai gaisrininko aprangą ir galėjai prasmukti?“ – klausė meras su šypsena.

Susirinkusieji į parodos atidarymą juokavo, kad fotografas dirbo „po priedanga“, o jis pats prisipažino: „Tiesą sakant, nesitikėjau patekti į gaisravietę, bet įjungiau kai kurias savo žinias ir patekau. Viskas buvo saugoma, bet visada yra kelių, jei labai nori.“

O kas pačiam V. Šulinskui buvo labiausiai netikėta iš to, ką septintą dieną pamatė gaisre?

„Tikėjausi, kad bus baisu, nes nežinau, kas yra baisiau už ugnį. Netikėtas galbūt buvo bendravimas su ugniagesiais, nes matai, kad jiems sunku, bandai kažkaip nuraminti ir supranti, kad nėra tų žodžių“, – sako fotografas.

Serijos „Septintoji diena“ fotografijos ne tik eksponuojamos kaip atspaudai – jos tapo ir atvirlaiškiais, kuriuose galima išsiųsti iš Alytaus, jie buvo dalijami atidarymo metu. Kokią žinią neš atvirlaiškiai? Pasak mero, ta žinia paprasta: „Mes tai išgyvenome, dabar vėl turime tapti žaliausiu Lietuvos miestu.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt