Naujienų srautas

Gyvenimas2019.09.06 21:04

Emigranto bilietas į Lietuvą – savomis rankomis pastatytas plaustas

žiūrėkite reportažą

Didžiojoje Britanijoje gyvenantis Renatas Žyla vasaromis būtinai grįžta į Lietuvą ir kasmet plaukia Nemunu. Vyras čia įgyvendino savo svajonę – pastatė dviejų aukštų plaustą, tapo jo kapitonu ir šią vasarą praplaukė Nemuną nuo Baltarusijos sienos iki Rusnės.

Renatas sako, kad plaustas – jo bilietas į Lietuvą. Plausto kapitonas – taip jau kelerius metus prisistato iš Druskininkų kilęs, šaltu sezonu Jungtinėje Karalystėje dirbantis Renatas Žyla. Vasaromis jis visuomet grįžta į Lietuvą, nes čia įgyvendino didžiulę savo svajonę – pastatė plaustą.

„Manau, kad radau savo pašaukimą. Tai ne vien plaukimas plaustu, o tai, ką aš galiu duoti kitiems“, – sako R. Žyla ir priduria, kad jo tikslas – bent vasaroms sugrąžinti emigrantus į Lietuvą ir skatinti juos leisti laiką Nemune.

R. Žyla su šeima į Angliją emigravo 2012-aisiais – siekė geriau patenkinti savo poreikius. Užsisukęs rutinoje susimąstė, kad norėtų laiką leisti įdomiau, o atostogauti – būtinai penkias savaites iš eilės, vasarą, Lietuvoje. Rutuliojant mintį kilo idėja pasikvietus geriausią draugą pasistatyti plaustą.

Renatas vasaromis plaustą statė nuo ryto iki vakaro. Po truputį svajonė, pamena, pradėjo augti – atsirado poreikis komfortui ir šiandien plausto plotas siekia 180 kvadratinių metrų, čia įrengti atskiri miegamieji, dušas, užkuriama pirtis, įgulą sudaro keturi žmonės.

Tai yra ketvirta jo versija ant to paties pagrindo su 90 plastikinių 200 litrų talpos statinių. Beje, pagal išsilavinimą kapitonas yra kūno kultūros mokytojas ir tinklinio treneris. Nors ir neturintis techninio išsilavinimo, jis teigia, kad supranta, kaip sumūryti plytą ar prisukti lentą, nebijo konsultuotis, ypač su kitais upeiviais.

Dar priduria – gal ir pasitvirtino posakis, kad obuolys nuo obels netoli rieda, mat Renatas, nors ir nėra matęs savo tėvo, bet žino, kad jis buvo jūreivis.

Renatas pavadino savo kūrinį „nemo“ nuo Nemuno pavadinimo, mat plaukia Renatas nuo 2016-ųjų būtent didžiausia Lietuvos upe. Vadina ją fantastiška ir sako ją pažinęs visai kitokią nei matydavo vaikystėje Druskininkuose. Tada vaikui ji atrodė rūsti ir paslaptinga.

Reikalinga plauste elektra čia pat pagaminama su saulės kolektorių sistema. Plausto kapitonas tvirtina – ekologija jiems čia labai svarbi, taip pat ir tai, kad čia esantys daiktai bei prietaisai turėtų dvigubą naudą, įskaitant ir variklį.

„Variklį mums atstoja mūsų vandens motociklas“, – sako kapitonas R. Žyla.Svajonės nesusigalvosi, įsitikinęs Renatas, ji arba yra, arba ne. Ir vis dėlto prisipažįsta, jei ne vidinė stipri jėga, jis bestatydamas plaustą būtų pasidavęs jau kokius penkis kartus. O labiausiai motyvuoja kartu plaukusių žmonių emocijos ir reakcijos.

Išsamiau – Ievos Žigaitės reportaže:

Iš Jungtinės Karalystės kiekvieną vasarą į gimtinę grįžtantis lietuvis įgyvendino seną svajonę: dviejų aukštų plaustą pastatė savo rankomis
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi