Gyvenimas

2019.05.23 06:38

12 patirčių Lietuvoje, kurios užgniauš kvapą

LRT RADIJO laida „Tuzinas“, LRT.lt2019.05.23 06:38

Kai vykstame į užsienį, kelionę atidžiai planuojame, o prieš keliaudami po Lietuvą ruošiamės mažiau – mums atrodo, jog viską apie savo tėvynę žinome, LRT RADIJO laidoje „Tuzinas“ teigia turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ produktų ir rinkodaros vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė. Tačiau Lietuva gali pasiūlyti įspūdingų unikalių patirčių, kurios tiesiog užgniauš kvapą.

1. Apžvalgos bokštai

Praėjusiais metais atliktas vietinio turizmo tyrimas parodė, jog esame tikri gamtos vaikai ir mums labai svarbus ramus poilsis gamtoje prie vandens, taip sako pašnekovė. Anot jos, mus labai traukia apžvalgos bokštai ir pažintiniai takai, kurie Lietuvoje yra visiškai nemokami.

„Apžvalgos bokštų Lietuvoje yra apie 30. Rekomenduoju šią vasarą aplankyti bokštą, kurio nesate matę. Galbūt ne visi žmonės gali savo vaikams parodyti Lietuvą pro lėktuvo langą, bet iš bokšto pamatyti Lietuvą nuostabu. Jie statomi gražiausiuose regioniniuose, nacionaliniuose parkuose. Mano favoritas – unikalus, neįprastai gražios formos Kirkilų bokštas Biržuose“, – pasakoja I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Taip pat baigiamas statyti bokštas Birštone – jis bus pats aukščiausias bokštas Lietuvoje.

2. Pažintiniai takai

Pažintinių takų Lietuvoje – apie 200. Jie driekiasi per gražiausias Lietuvos vietas. I. Trakimaitė-Šeškuvienė rekomenduoja aplankyti atnaujintą, prailgintą Mūšos tyrelio pažintinį taką – ilgiausią pažintinį medinį taką, kuris yra Šiaurės Lietuvoje, Joniškio rajone. Jo ilgis – apie 4 km. Šis atstumas lengvai įveikiamas šeimoms, kurios keliauja su vaikais.

„Patirtys sujungia tiek draugus, tiek šeimas, tiek poras. Kai keliauji kartu ir ką nors patiri, tai yra tai, ką vaikai atsimena geriausiai iš vaikystės“, – tikina pašnekovė.

Taip pat ji skatina pamatyti ir trumpiausią pažintinį Lietuvos taką, padarytą šiais metais Marijampolės rajone. Amalvos pažintinio tako, vedančio per pelkes, ilgis – vos 121 metras.

Pašnekovės favoritas – Šilutės rajone esantis takas, taip pat einantis per pelkę: „Ten atrodo, kad esi Afrikoje: visiškai kitoks kraštovaizdis, negu esi įpratęs matyti Lietuvoje. Atrodo, kad tuoj išlįs zebras arba žirafa.“

3. Kaimo turizmas

Kaimo turizmas per pastaruosius keletą metų labai pasikeitė – galbūt vis dar įsivaizduojame, kad kaimo turizmo sodybos – tai švenčių, vestuvių ar jubiliejų vieta, tačiau, pasak I. Trakimaitės-Šeškuvienės, taip nebėra.

„Yra daug kaimo turizmo sodybų, kurios siūlo visiškai unikalių dalykų, pavyzdžiui, Žemaitijoje, Plungės rajone, sodyba „Pas tėvukus“ siūlo nuostabią žemaitiškų patiekalų degustaciją. Ten vežame ir užsienio turistus, visi būna sužavėti. Kartais atrodo, kad užsienio turistai daugiau pamato negu patys lietuviai. Kai vykstame į užsienį, labiau ruošiamės, o kelionei po Lietuvą mažiau, nes atrodo, kad viską žinome“, – kalba ji.

Kretingos rajone esančiame „Vinetu kaime“ galima pajusti, kaip gyveno indėnai. Trakų rajone – alpakų sodyba. Tiltiškių malūne paragausite sraigių, „Paukščių kaime“ – stručių kiaušinių. Yra sodybų, organizuojančių vaistažolių rinkimą, jodinėjimą, šaudymą iš lanko...

4. Netradiciniai muziejai

Nemažai žinome apie didžiuosius Lietuvos muziejus, bet yra daugybė nedidelių netradicinių muziejų. Pavyzdžiui, lazdų muziejus Kelmėje, plaktukų muziejus Vilkaviškio rajone. Mažeikių rajone esančiame vaistinių muziejuje galima pamatyti ir senovinių gydytojo receptų, ir bebro uodegos liaukų, kurios buvo naudojamos vietoje vaistų, ir žmogaus odos diržų. Fosilijų muziejuje Akmenės rajone įsitikinsite, kad Lietuvoje gyveno dinozaurai.

5. Neįprasta nakvynė

Pašnekovė ragina šią vasarą pabėgti iš komforto zonos ir išbandyti ką nors visiškai neįprasto. „Daugelis iš mūsų net ant šieno nėra miegoję“, – sako ji.

Galima nakvoti Pažaislio vienuolyne. Panemunės pilyje – vienintelis Lietuvos pilyje veikiantis viešbutis. Užvenčio malūne, kuriame taip pat galima nakvoti, sakoma – vaidenasi. Dar keletas unikalių patirčių: nakvynė partizanų bunkeryje, namelyje medyje, viešbutyje ant vandens.

6. Aktyvus turizmas

Sveikas, aktyvus gyvenimo būdas išliks populiarus dar daug metų. Judėti, būti aktyvūs, sportuoti nori visi, o Lietuva tam puikiai tinka.

„Vasarą galime aktyviai leisti visą dieną, pavyzdžiui, Pietų Europoje aktyvus gali būti ryte, vakare, o dieną guli po kondicionieriumi ir lekuoji. Lietuvoje gali ir važiuoti dviračiais, ir eiti su lazdomis, ir bėgioti...“ – vardija pašnekovė.

Trakuose yra galimybė plaukti irklentėmis naktį ir matyti apšviestą Trakų pilį. Klaipėda taip pat siūlo unikalią patirtį – kanojų žygį naktį su deglais per Danę. „Yra atsiradę daug basų kojų takų, per kuriuos gali basomis kojomis eiti per įvairius skirtingus paviršius“, – teigia I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

7. Miestų turizmas

Miestai vasarą būna visai kitokie nei žiemą ar rudenį – kelionių Lietuvoje ekspertė siūlo apsilankyti Rokiškyje, Lietuvos kultūros sostinėje. Pasak jos, Rokiškis yra paruošęs labai daug įdomių dalykų, edukacijų, ten gausu renginių. Taip pat Kaunas, 2022 m. tapsiantis Europos kultūros sostine, jau dabar yra pasiruošęs įvairiausių įdomių dalykų, kuriuos būtina pamatyti ir patirti.

8. Maisto kelionės

Anot I. Trakimaitės-Šeškuvienės, turistai daugiausia pinigų išleidžia maistui ir pramogoms – net trečdalį visų kelionei išleidžiamų pinigų.

„Pigesnės avialinijos suteikia galimybę nebrangiai nukeliauti iš vietos į vietą – lieka apgyvendinimas ir maistas. Pastarojo išlaidos kasmet auga. Pagal mūsų įvairius atliktus tyrimus matome, kad ir Lietuvos gyventojai mielai ragauja“, – pažymi ji.

Ekspertė siūlo paragauti ką nors tokio, ko nesate apskritai ragavę: sraigių, vienuolių giros, patiekalų iš didikų virtuvės, kepto bebro.

9. Maisto festivaliai

Tokių festivalių kasmet Lietuvoje vis daugiau – dabar jų yra net apie 100. „Mėlynių, sūrių, Žagarės vyšnių festivaliai, medkopio pabaigos šventė, vaistažolių rinkimo, šakočių kepimo čempionatai – kokių tik norite“, – vardija pašnekovė.

Tai tik keletas maisto festivalių, vykstančių vasarą. Per šiuos renginius galima ne tik paragauti įvairiausių gardžių gėrybių, bet ir pabendrauti, pasiklausyti muzikos. Artėjantį savaitgalį Ukmergėje vyks Smidrų šventė.

10. Unikalios atpalaiduojančios patirtys

Vasara – metas, kai būtina save palepinti. Kodėl nepalepinus savęs alaus vonioje? Tą galite padaryti Panevėžyje „Etno Spa“ – juk aluje daugybė mielių, vitamino B.

Masažas su gintaru – tai išbandė nedaug lietuvių. Lietuvoje turime ir gintaro pirtį. Dar galima išbandyti bičių terapiją – gulėdamas supamoje lovoje gali justi už tinklo dūzgiančių bičių vibraciją, kuri itin ramina ir atpalaiduoja.

11. Pramoninis, atominis turizmas

Lietuvoje yra vietų, kuriose užgniaužia kvapą – ten atsidūręs negali suprasti, kur esi, sako I. Trakimaitė-Šeškuvienė. Jai labai didelį įspūdį paliko Akmenės karjerai – ten iki šiol išgaunama klintis, tačiau tuose karjeruose gali pasijusti it Marso kanjonuose.

Apsilankymas Ignalinos atominėje elektrinėje irgi paliks neišdildomą įspūdį: „Atominis turizmas taip pat pastaruoju metu labai populiarėja. Žmonės ieško neįprastų dalykų. Šiuo metu rodomas HBO penkių dalių serialas „Černobylis“, kurio didžioji dalis buvo nufilmuota Lietuvoje, kuri buvo pasirinkta todėl, kad mūsų atominė elektrinė yra visiškai tokia pati, kaip elektrinė, kurioje atsitiko tragedija 1986 m. Atmosfera labai slogi, bet ten atsidurti be proto įdomu.“

12. Turizmas savame mieste

„Kodėl nepabandžius pabūti turistu savame mieste? Kartais galvojame, kad kažką patirtum ar sužinotum ką nors naujo reikia kažkur išvažiuoti. Kartais tereikia pakelti galvą“, – kalba turizmo ekspertė.

Jei gyvenate Vilniuje, pasinaudokite žemėlapi „Vilnius vaikams“ – ten pažymėta 15 objektų, į kuriuos keliaujant atliekamos įvairios užduotys. Tokiu būdu jūsų vaikai patirs daugybę įspūdžių. „Vilniaus kalbančios skulptūros“ – dar vienas unikalus interaktyvus kultūrinis-edukacinis projektas, per kurį į savo miestą pažvelgsite visai kitomis akimis.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.